Úvod > Aktuality > Naučné stezky Podkrkonoší nahrazují v mírných zimách běžecké trasy
Naučné stezky Podkrkonoší nahrazují v mírných zimách běžecké trasy
"> "> ">
Příroda

Naučné stezky Podkrkonoší nahrazují v mírných zimách běžecké trasy

  • Vydáno2. ledna 2021
V posledních letech se v Podkrkonoší nedá se sněhem počítat, a když přesto napadne, vydrží sněhová pokrývka jen velmi omezenou dobu. Většina částí Podzvičinska, jak oblast kolem nejvyššího vrchu Zvičina nazýváme, je jako stvořená pro běžky. Ale co v případě mírných zim, kdy se teplota drží těsně nad bodem mrazu? I tehdy má však tento kraj co nabídnout.
PodzvičinskoPodzvičinsko, to je oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, která v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Jde o bohatou síť naučných stezek, jimiž je toto území doslova protkáno.

Z těch novějších jmenujme například tu, která vede Kamennou hůrou a částí Lázní Bělohrad, nebo kratší a méně náročnou stezku 7 holovouských šifer. Ta jde z Hořic do obce Holovousy. V okolí Dvora Králové nad Labem se můžete vydat údolím Hartského potoka.


Naučná stezka údolím Hartského potoka

Hartského potokaNa jednotlivých zastaveních – dřevěných informačních tabulích se hravou formou dozvíte o hospodářské a ekologické funkci lesa, o lesních živočiších, stromech a rostlinách. Stezka začíná na parkovišti u nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem. Panely jsou zhotoveny ze dřeva, ve formě hravých skládaček, labyrintu, apod.

Součástí naučné stezky jsou na vybraných panelech QR kódy, pomocí nichž si můžete v mobilní aplikaci spustit ptačí zpěv. Celkem měří 2,2 km a bude se líbit nejen dětem.
 

Sedm holovouských šifer

sedm zastaveníMatematické hádanky zpestří procházku z Hořic do Chodovic a provětrají mozkové závity všem věkovým kategoriím. Trochu netradičně se propočítáte cyklostezkou, která spojuje Hořice s oblíbeným výletním místem, s Chodovicemi.

Originální stezku pro veřejnost připravila pracovní skupina pro podporu matematické gramotnosti, jenž pracuje pro projekt MAP II (projekt zaměřený na vzdělávání v MŠ a ZŠ). Stačí si tedy nezapomenout tužku a můžete vyrazit na příjemnou zdravotní procházku, která prověří nejen fyzickou zdatnost, ale i matematické a logické uvažování a neopomene ani na kreativitu každého účastníka.
 

Naučná stezka Kamennou hůrou

kamenná hůraNaučná stezka začíná v zámeckém parku, kde je také možné získat v Památníku K. V. Raise. Cesta vede do Brtve, napříč Kamennou Hůrou, přes Kulatý vrch a Paseka do Dolního Javoří. Zpět vede kolem vyhlídky na údolí Javoří a Uhlířů do Horní Nové Vsi a pak se vrací podél Javorky do Lázní Bělohradu. Tabule popisují geologické a přírodní zajímavosti, popisují život lidí v okolí při využívání přírodního bohatství. Tři poslední tabule informují o historii původně samostatných vsí podél říčky Javorky.

Cesta je dlouhá 12,5 km a je ji možné absolvovat pěšky, na kole i s kočárkem.


Lesní stezka pod Zvičinou

lesní stezka pod zvičinouPomocí dřevěných panelů zábavným způsobem seznamuje Lesní stezka pod Zvičinou návštěvníky se životem v lese, jednotlivými druhy zvířat a rostlin i ekologickými problémy. Na věži poznání si ověříte, zda umíte správně určit, kterému zvířeti patří jaká stopa, a o které zvíře na obrázku se jedná.

Díky dendrofonu se naučíte rozlišovat mezi tóny několika našich dřevin. Vaši paměť pak ověří pexeso s přírodními motivy. Na závěr u fotostěny pořídíte hezký snímek do rodinného alba!
Lesní stezka pod Zvičinou

Lesní stezka pod Zvičinou

Stezka v půvabném Podkrkonoší na úpatí vrchu Zvičina se klikatí stoupajícím terénem Hotelu pod Zvičinou, dříve známém jako Lázně pod Zvičinou. Vede kolem kapličky Panny Marie až k Osmibokému pavilonku.

Naučná stezka Kamennou hůrou

Naučná stezka Kamennou hůrou

Město Lázně Bělohrad nabízí pěknou naučnou stezku o délce 12,5 kilometru. Je určena pěším, absolvovat ji můžete i na kole nebo s kočárkem. Stezka vede Kamennou Hůrou a částí Lázní Bělohradu.

Sedm holovouských šifer – hravá matematická stezka v Hořicích

Sedm holovouských šifer – hravá matematická stezka v Hořicích

Matematické hádanky zpestří procházku z Hořic do Chodovic a provětrají mozkové závity všem věkovým kategoriím. Trochu netradičně se propočítáte cyklostezkou, která spojuje Hořice s oblíbeným výletním místem, s Chodovicemi.

Naučná stezka údolím Hartského potoka

Naučná stezka údolím Hartského potoka

Stezka vás provede lesem a údolím Hartského potoka. Na jednotlivých zastaveních – dřevěných informačních tabulích se návštěvníci hravou formou dovědí o hospodářské a ekologické funkci lesa, o lesních živočiších, stromech a rostlinách.