Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum dnes jen za 80 Kč
Kultura

Národní technické muzeum dnes jen za 80 Kč

  • Vydáno15. února 2022
Národní technické muzeum dnes slaví 11. výročí od svého slavnostního znovuotevření! V otevírací době můžete navštívit všechny výstavy a stálé expozice v budově na Letné za snížené vstupné 80 Kč (snížené vstupné se nevztahuje na prohlídku Rudného a uhelného dolu). Muzeum je otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin.
ntmDne 15. února 2011 bylo v pozdně odpoledních hodinách bylo po čtyřech letech náročné rekonstrukce slavnostně otevřeno Národní technické muzeum v Praze na Letné. Expozice muzea se za svoji více než sedmdesátiletou historii rozšířily z počátečních pěti na současných patnáct. Nejpopulárnější je již tradičně Dopravní hala, jejíž exponáty vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území dnešní České republiky.

Nezapomínejme ani na expozice jako je Architektura, stavitelství a design, Astronomie, Fotografický ateliér, Herna Merkur, Chemie kolem nás, Interkamera, Měření času, Tiskařství, Technika v domácnosti, Televizní studio, Cukr a čokoláda nebo jedinečný Uhelný a rudný důl (Hornictví a Hutnictví).
 

Speciální prohlídky a současné výstavy

ntmJiž od počátku se Národní technické muzeum těšilo nebývalému zájmu návštěvníků a zájem ani nyní neupadá. Také proto, že muzeum pořádá řadu doprovodných programů – přednášky, workshopy pro rodiny s dětmi, vzdělávací programy pro základní a střední školy i populárně naučné akce pro dospělé. Muzeum velmi úzce spolupracuje s řadou organizací sdružující handicapované a pořádá pro ně speciální prohlídky, ať se jedná o nevidomé návštěvníky či neslyšící. NTM je držitelem certifikátu Českého červeného kříže „Přátelského místa“.

Vavříny s vůní benzínuV současnosti zve NTM na několik aktuálních výstav. Až do 22. 5. 2022 je k vidění výstava Jan Tatoušek – umělec v technice, architekt v designu. Jako málokterých ze světových designérů se nemůže pochlubit tím, že realizovaný strojírenský výrobek (motocykl) nesl jeho jméno. I další výstava zve návštěvníky do světa motosportu: Vavříny s vůní benzínu. Meziválečný československý automobilový sport jsou dostupné do 1. 5. 2022. Ve spolupráci se společností FOMA BOHEMIA připravilo NTM při příležitosti stého výročí retrospektivní výstavu firmy FOMA. Potrvá jen do 29. 3. 2022. Výstava s názvem „Jak se měří svět“ prezentuje historické i současné dalekohledy, teodolity, námořní sextanty, pomůcky na tvorbu map a navigační stanice GPS. Mezi 200 prezentovanými předměty je několik unikátů: sextant Josta Bürgiho a teodolit Heinricha Stolle z doby Rudolfa II., zrcadlový sextant z majetku Napoleona I. K vidění je do 27. 2. 2022.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura