Úvod > Kalendář akcí > FOMA 100 let – výstava v Národním technickém muzeu
FOMA 100 let - výstava v Národním technickém muzeu
">
28.9.
29.3.
Přidat foto
Výstavy

FOMA 100 let – výstava v Národním technickém muzeu

Národní technické muzeum ve spolupráci se společností FOMA BOHEMIA připravilo při příležitosti stého výročí retrospektivní výstavu firmy FOMA.
Výstava mapuje historii této ryze české firmy a z bohaté historie druhů výrobků prezentuje typické ukázky jejich originálního designu v zajímavé stylové konfrontaci, ale také výrobní zařízení (stroj k perforaci filmů), laboratorní pomůcky apod.

Co se v myslích mnohých pamětníků, fotografů, filmařů a umělců vybaví, když spatří elegantní, zároveň i progresivně působící kulaté logo FOMA? To, co je rozvinem jeho slovní zkratky: FOtografické MAteriály na ušlechtilé a obrazově stabilní bázi chemických sloučenin stříbra.

Černobílé filmy Fomapan, černobílé papíry Fomabrom, barevné papíry Fomacolor a barevné filmy Fomachrom se staly doslova legendou, rezonující v srdcích jejich uživatelů nejen zde v Čechách, ale i v ostatních zemích celého světa. Kladný vztah k této, od počátku do dnešní doby ryze české značce a firmě, vyjadřuje také známý slogan „Foma je u nás doma“.
 
Výstava vznikla při příležitosti stoletého výročí výroby převážně černobílých fotomateriálů ve firmě Fotochema (následně FOMA) s trvalým sídlem v „Salónu republiky“ – Hradci Králové. Je koncipována chronologicky a historii firmy mapuje na výstavních panelech s popisem daných období, doplněných výstižnými dobovými fotografiemi, včetně schematické ilustrace složitého systému polevu světlocitlivé emulze. Z bohaté historie druhů výrobků jsou zde prezentovány typické ukázky jejich originálního designu v zajímavé stylové konfrontaci, ale také výrobní zařízení (stroj k perforaci filmů), laboratorní pomůcky apod. Součástí této výstavy je také audiovizuální projekce z TV programu Rodinné stříbro („Svět černobílé fotografie“).
 
Povědomí o návazné oblasti fotografické a filmové techniky si návštěvníci mohou rozšířit ve stálých expozicích Národního technického muzea „Fotografický ateliér“ a „Interkamera“. Jistá přesycenost obrazovou digitální technikou a technologií vytváří předpolí pro oživení a návrat k fotografování analogovými přístroji i následné ruční zhotovení fotografií v magické atmosféře temné komory. FOMA nejen svou standardní produkcí, ale i specifickou „retro“ edicí (filmy Retropan a papíry Fomatone a Retrobrom) ochotně nadále otevírá náruč odhodlaným zájemcům o svébytné a trvanlivé obrazové výtvory.
 
Výstava potrvá od 28. září 2021 do 29. března 2022.