ÚvodAktualityNárodní technické muzeum se opět otevírá!
Kultura

Národní technické muzeum se opět otevírá!

  • 14. února 2011
V polovině února po více než čtyřleté rekonstrukci otevírá své zbrusu nové expozice Národní technické muzeum v Praze. Kromě dopravní haly s řadou vzácných exponátů budou k vidění i předměty, které dosud nebyly vystaveny. Zdá se, že se máme na co těšit!
Novinky v expozici dopravy
Poutavý historický příběh automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy v českých zemích představí rozsáhlá expozice, umístěná opět v hlavní muzejní dvoraně se třemi galeriemi, 70 m dlouhé, 25 m široké a 14 m vysoké. Chybět nebudou ani menší expozice vývoje hasičské techniky a železniční dopravy, i když některé exponáty tu už budete hledat marně – například obrovské lokomotivy, které se přesunou do chystaného železničního muzea na Masarykově nádraží.
 
Nablýskané parní krasavice ovšem uvolnily místo jiným vozidlům, na které dřív nezbývalo místo – například koněspřežnou hasičskou stříkačku z roku 1795, vůz Benz Viktoria z roku 1893, první automobil provozovaný na našem území, první automobil vyrobený na našem území roku 1898 NW Präsident nebo první u nás vyrobený závodní automobil vůz NW 12 HP Rennzweier. Chybět samozřejmě nesmí ani muzejní klenot první kategorie, letoun Kašpar JK, systém Blériot z roku 1911, s nímž Jan Kašpar uskutečnil před sto lety první dálkový let u nás.

Příběhy osobností
První návštěvníci vstoupí do interiérů Národního technického muzea 16. února 2011. Tohle datum nebylo vybráno náhodně – o den dříve, patnáctého února, si totiž připomeneme 180. výročí narození českého mecenáše, architekta a stavitele Josefa Hlávky (1831–1908), který se zároveň stal prvním prezidentem České akademie věd a umění. Mimochodem, po Josefu Hlávkovi je pojmenován most přes Vltavu, který spojuje Karlín s Holešovicemi, a mezi ostatními pražskými mosty drží nezanedbatelný rekord: navzdory všem měnícím se politickým režimům dodnes nese původní jméno.
 
Příběh svých majitelů připomíná také řada exponátů Národního technického muzea. Těšit se například můžete na jediný dochovaný vůz dvorního salonního vlaku císaře Františka Josefa z roku 1891, automobil značky Tatra 80 z roku 1935, který používal prezident T. G. Masaryk, automobil Tatra 87 z roku 1947, který sloužil cestovatelům Hanzelkovi a Zikmundovi či pancéřovaný vůz Mercedes Benz 540 K z let 1939–1942, užívaný K. H. Frankem.

Staletí lidského důvtipu v několika unikátních expozicích
Při rekonstrukci se samozřejmě proměnily i další muzejní expozice a dostalo se i na obory, pro které dřív nezbývalo místo. Poprvé během více než šedesáti let existence Národního technického muzea tak budete moci obdivovat sbírky architektury, kde se projdete secesní a kubistickou ulicí s dobovou dlažbou a nahlédnete do pracoven architektů 19. a 20. století, vybavených originálním nábytkem. K vidění budou i atraktivní modely mnoha nerealizovaných staveb ze začátku 20. století, například plánovaná dostavba Staroměstské radnice z roku 1909. Novinkou je také polygrafická expozice, která by měla připomínat tiskařskou dílnu z přelomu devatenáctého a dvacátého století, stylově vonící tiskařskými barvami s prostorem určeným pro workshopy. 
 
Do expozice Foto kino projdete přes maketu živnostenského fotografického ateliéru z přelomu 19. a 20. století, v expozici astronomie si prohlédnete vzácné astronomické přístroje ze 16. století, s nimiž pracoval Tycho Brahe – ty pocházejí ze sbírky technických přístrojů císaře Rudolfa II.
 
V polovině února sice nebudou otevřeny všechny prostory, ale na otevření dalších expozic určitě nebudete čekat další čtyři roky. Těšit se můžete například na hnací stroje a motory, sbírky „pomocníků v domácnosti“, příběh Národního technického muzea či znovuotevření makety uhelného a rudného dolu v podzemí muzea.
 

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.3. – 23.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Fujikina Prague 2025 – fotografická událost největšího formátu, Den Vltavy 2025, Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného, Kokořínský rychlík 2025, Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
21. březen 2025 7:01
Zážitky, Praha

Užijte pražský Den Vltavy: otevře lodní sezónu na řece Vltavě

Zdá se, že zima dává letos nejen Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si konečně toužebně očekávané paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Přesně takový můžete zažít v sobotu 22. března 2025, kdy pro vás Vševltavský spolek chystá velmi oblíbený Den Vltavy! Již tradičně půjde o symbolické otevření lodní sezóny na řece Vltavě.
20. březen 2025 16:00
Příroda, Praha

Žižkovská noc 2025 se blíží

Čtrnáctý ročník multižánrového festivalu Žižkovská Noc nabídne ve dnech 21. až 22. března 2025 na dvacet scén v klubech, divadlech, kavárnách, hospodách i galeriích. Po dva dny a tři noci vystoupí více než 200 interpretů z celého světa. Žižkovská noc tradičně proměňuje celý Žižkov v živý organismus, ve kterém proudí tisíce lidí a vydávají se prozkoumávat nové i známé kapely napříč všemi žánry, koncerty od punku přes metal po pop, divadelní představení zpoza (českých) hranic, autorská čtení a standupy.
20. březen 2025 15:00
Kultura, Praha

Do Podolí, do vodárny! aneb Den otevřených dveří Muzea pražského vodárenství

V rámci oslav Světového dne vody připravily Pražské vodovody a kanalizace Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Zájemci jej mohou navštívit v sobotu a neděli 22. a 23. 3. 2025 od 10:00 do 17:00 hodin. Hlavním smyslem je připomenout lidstvu význam vody a nutnost ochrany vodních zdrojů. Návštěvníci mohou obdivovat velmi cenné sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů, unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje.
20. březen 2025 14:00
Zážitky, Praha

Kde si užít spa a wellness v Praze? Vyberte si z tipů pro odpočinek a relaxaci

Chcete zažít pravé wellness v Praze? Vyberte si z řady aktivit portálu Kudy z nudy. Dopřejte svému tělu hojivé doteky přírodních procedur a nechejte o sebe pečovat profesionály v oboru péče o tělo. Ve spa a wellness centrech si můžete vybrat z mnoha regeneračních procesů, které probudí vaše tělo z únavy, či soukromých zážitků s partnerem/partnerkou. Užijte si vířivku, masáž, saunu, kryoterapii i fitness centra.
20. březen 2025 12:24
Lázně a wellness, Praha

10 tipů na jezdecké sochy v Česku

Jezdecké sochy zpravidla oslavují významné osobnosti dějin, panovníky, vojevůdce, svaté a další hrdiny. Známá je socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze od Josefa Václava Myslbeka, nebo jedna z největších jezdeckých soch na světě, Jan Žižka na Vítkově. Znáte i další, a třeba i nějaké modernější? Sochu markraběte Jošta v Brně, nebo T. G. Masaryka v Hranicích?
20. březen 2025 10:14
Památky, Praha

Nechte starosti nad vodou na veletrhu For Boat

Letošní ročník veletrhu For Boat bude skutečným svátkem všech milovníků lodí a vodních sportů. Od 21. do 23. března 2025 se uskuteční společně s veletrhem For Caravan na letňanském výstavišti PVA Expo Praha. K vidění bude spousta novinek domácí i zahraniční produkce a nebude chybět ani bohatý a atraktivní doprovodný program.
20. březen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha, Jan Kepler a Tycho Brahe

Rudolfinská Praha: mystické město v srdci Evropy, kam lesk císařského majestátu přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří Rudolfovi II. slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Dán a Němec, pozorovatel hvězd a excelentní matematik. Dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.
20. březen 2025 8:54
Zážitky, Praha