Úvod > Aktuality > Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda
Zážitky

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

  • Vydáno7. září 2023
V sobotu 9. září 2023 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.

Náchodské Kuronské slavnosti se konají každý rok začátkem září a přibližují období, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský. I když se většinou slavnosti konaly na zámku, letos (jakož i minulý rok) proběhnou v centrum Náchoda, na Masarykově náměstí. Historické jádro města a jeho okolí ožije v sobotu 9. 9. 2023 hudbou, tancem, divadlem i prodejními stánky.

V nabitém celodenním programu si od 10:00 do večerních hodin přijdou na své nejen dospělí, ale i děti. Ty se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení, ukázky historických zbraní a zbrojí za kostelem sv. Vavřince, kde si budou moci rytířskou výztroj vyzkoušet, nejrůznější soutěže a k vidění budou i dobová řemesla. Nebude chybět ani loutkový ateliér a chůdaři z Divadla Studna, flašinetář, historické kočárky, dobový kolotoč anebo střelnice. Hostem večerního koncertu je Petr Kolář s kapelou.

Kuronské slavnostiJeho milost, vévoda Kuronský a Zaháňský, přijede i se svou družinou na Masarykovo náměstí ve 14:00 hodin. Kdo má rád historii, neměl by si nechat uniknout komentovanou prohlídku v Muzeu Náchodska s názvem "Za Kuronskými do Muzea!" Koná se v 9:30 a 11:30. A navíc – po celou dobu Kuronských slavností je vstup do stálé expozice Dějiny Náchoda a Náchodska pro všechny zdarma. Přijďte si užít hezký den plný hudby, pohody a nevšedních zážitků! Vstup na celý program akce (včetně večerního koncertu) je zcela zdarma.
 

Vzpomínka na vévodu Kuronského

zámek NáchodPetr Biron vévoda Kuronský (1724 – 1800) koupil náchodské panství roku 1792 koupil v dražbě od Lobkoviců. Zajímavé je také to, že vévoda Petr v roce 1795 postoupil Kuronské vévodství na severu dnešního Lotyšska Rusku, konkrétně carevně Kateřině II.Veliké, za dva miliony rublů a uznání vévodských práv. V roce 1797 navštívil vévoda Kuronský náchodský zámek a na jeho zvláštní příkaz bylo vybudováno zámecké divadlo, vydlážděna nádvoří, na stráni k městu vybudovány nové schody (jež slouží dodnes) a podél nich po obou stranách vysázeny lípy. Na Červeném kopci z druhé strany zámku pak byla vysázena alej. Vévodova družina čítala 80 osob, z toho 12 hudebníků a desetičlenný hudební soubor.

zámek NáchodNáchodští ochotníci provedli v nově zřízeném divadle 11. září 1797 před vévodou Mozartovu operu Don Giovanni, čímž ho jistě mile překvapili. Bylo to jedno z prvních mimopražských uvedení této opery. K umění, zejména k hudbě a divadlu měl vévoda živý a upřímný vztah již od mládí. Od roku 1782 měl v Mitavě (dnešní Lotyšsko) stálé divadlo a svůj hudební soubor, v němž působili také Češi. Právě atmosféru vévodových pobytů, tehdy daleko bohatších a okázalejších, během nichž ožíval náchodský zámek i město mnoha kulturními akcemi, bály a koncerty, chtějí dnešní slavnosti přiblížit.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Další aktuality

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Navštivte tento víkend 34. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 1. do 3. prosince 2023. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, zastihnete zde také prodejce s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura