Úvod > Aktuality > Na zámku v Litomyšli byla po sedmi letech otevřena Malá jídelna
Na zámku v Litomyšli byla po sedmi letech otevřena Malá jídelna
">
Památky

Na zámku v Litomyšli byla po sedmi letech otevřena Malá jídelna

  • Vydáno12. září 2017
Návštěvníci Státního zámku Litomyšl mají po sedmi letech opět šanci nahlédnout do dlouho nepřístupné tzv. Malé jídelny. Pokoj byl na zámku otevřen u příležitosti aranžérské výstavy Květiny na zámku v Litomyšli, a bude přístipný v rámci stálých prohlídkových tras i po jejím skončení.
Malá jídelnaMalá jídelna je jednou z místností, které byly vážně poškozeny havárií vody na jaře roku 2010. Po náročném vysoušení, sanacích dřevokazných hub a restaurátorských pracích se pokoj v letošním roce opět podařil zpřístupnit návštěvníkům zámku.

Sál sloužil za hraběcích majitelů zámku k uctění hostů, nebo slavnostním příležitostem při malém počtu zúčastněných. To bývalo na venkovském sídle zcela běžné, protože ani nejbohatší měšťané, či duchovní nebyli rovni urozenému panstvu. V účetních záznamech je dochováno, že nebyli zváni k oficiálním jídlům, nebo třeba k hazardu s panstvem.

Zámek LitomyšlV pokojích ve spojovacím křídle jsou nádherné dochované výmalby Dominika Dvořáka z konce 18. století, a štukové stropy Maxmiliána Kaňky. Toto křídlo ukrývá pod povrchem svých stěn také řadu starších výmaleb z doby mezi dvěma velkými požáry 1635 a 1775. Malá jídelna je vybavena nábytkem ze světlého dřeva z 1. třetiny 19. století, ve stylu biedermeier. Patří k málu nábytku, který skutečně používali Waldstein Wartenbergové a je původní litomyšlský. V místnosti je k vidění také jeden z nejvzácnějších koberců na zámku – typ „bidžár“, který pochází z Turecka, nebo sada západočeského porcelánu z 30. let 19. století.

Malá jídelna je otevřena u příležitosti výstavy Květiny na zámku v Litomyšl do 17. 9. 2017, a následně bude součástí klasických prohlídek zámku – trasy Reprezentačními sály a divadlem i prodloužené trasy Celým zámkem.

Další aktuality