Úvod > Aktuality > Na zámku v Duchcově otevřeli expozici Valdštejnské obrazárny
Na zámku v Duchcově otevřeli expozici Valdštejnské obrazárny
">
Zážitky

Na zámku v Duchcově otevřeli expozici Valdštejnské obrazárny

  • Vydáno26. června 2011
Zámek Duchcov díky rekonstrukci a nové expozici obrazů otevírá druhý prohlídkový okruh obsahující šest místností Valdštejnské obrazárny s obrazy ze 17. a 18. století. Z původních 400 obrazů ze sbírek zámeckých pánů jich návštěvníci uvidí 131. Nejvzácnější je Venuše a Adonis od Bartholomea Sprangera. Současná obrazárna ukazuje také díla z konce středověku. Mezi nejvzácnější z nich patří oltářní obraz z Jeníkova nebo dřevěná socha svaté Kateřiny ze 30. let 15. století.
Obrazy začal sbírat ve druhé polovině 17. století pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna. Obrazy z Duchcova Valdštejnové odvezli po první světové válce na zámek do Doks. Po skončení druhé světové války byl zámek v Doksech zkonfiskován a obrazárna rozptýlena, více než 100 nejkvalitnějších obrazů převzala Národní galerie v Praze. Na 250 jich bylo uskladněno na zámku v Sychrově, z nich pak bylo 200 obrazů v polovině 60. let 20. století předáno do Duchcova.
 
 
 
Také sami Valdštejnové své obrazy v 19. století krátce ukazovali veřejnosti. Stejně tak duchcovský zámek v novém prohlídkovém okruhu návštěvníkům představí nově otevřenou Valdštejnskou obrazárnu a takzvané Valdštejnské muzeum, které ukáže sbírky uměleckých předmětů a zajímavostí, které nashromáždili bývalí majitelé. Tuto část zámek zpřístupnil před dvěma měsíci.
 
 
 
Nový  prohlídkový okruh, který zde vzniká, prezentuje jednak mecenášství rodu Valdštejnů, který spolupracoval se špičkovými umělci. A zároveň bude připomínat historii samotného rodu Valdštejnů. Ve druhém okruhu představí zámek návštěvníkům pobyt Giacomma Casanovy v Duchcově.
Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.