Úvod > Aktuality > Na zámku v Děčíně se projdete po nové prohlídkové trase
Na zámku v Decíne se projdete po nové prohlídkové trase
Památky

Na zámku v Děčíně se projdete po nové prohlídkové trase

  • Vydáno12. června 2014
Největší událostí letošní návštěvnické sezony na děčínském zámku je zpřístupnění druhého prohlídkového okruhu, který se všem zájemcům o historii otevřel začátkem června. Nová trasa zámkem vás zavede do jižního křídla, kde se vrátíte do doby rodu Thunů, tedy do období 19. a začátku 20. století.

Zámek DěčínNová trasa zámkem Děčín vás zavede jak do jižního, tak do západního křídla. Obě tyto části měly v minulosti v rámci zámeckého organizmu centrální roli. Zatímco v západním křídle nad řekou byly situovány reprezentační a společenské místnosti, v prvním patře (tzv. pianu nobile) jižního křídla byly od konce 18. století až do okamžiku prodeje situovány obytné místnosti majitele zámku. Nově vytvářená expozice se pokusí co nejvíce přiblížit původnímu stavu.

Zachované prameny bohužel neumožňují přesnou rekonstrukci, nová trasa však respektuje původní funkci jednotlivých místností. První patro tak připomíná dobu jednoho z nejvýznamnějších majitelů děčínského zámku, hraběte Františka Antonína Thun-Hohensteina. Vodítkem k sestavení expozice byly jak dva dobové akvarely, inventář pořízený po jeho smrti, tak také vzpomínky tehdejších návštěvníků. Důležitým autentickým prvkem je původní výmalba dvou pokojů, nalezená a obnovená během oprav jižního křídla.

DěčínMístnosti v přízemí se díky fotografiím z roku 1903 přiblížily situaci, kdy na zámku žil někdejší předseda rakouské vlády a místodržitel Českého království František Thun-Hohenstein. Zároveň s otevřením nových prostor došlo ke kompletní reinstalaci stávající prohlídkové trasy.

Vybavení pro novou expozici se na děčínském zámku postupně shromažďovala již několik let. Díky tomu na trase uvidíte padesátku obrazů, téměř stovku grafických reprodukcí, 70 kusů sedacího nábytku, 15 stolů, 5 postelí, několik skříní, etažérů, nočních stolků a příborník. Vůbec nejstarším exponátem je pak soubor staroegyptských závěsků, jejichž stáří se odhaduje na tři tisíce let. Většinu předmětů poskytl Národní památkový ústav, další pocházejí ze sbírek Oblastního muzea v Děčíně a z Národní galerie v Praze, se kterou se podařilo domluvit zápůjčku čtrnácti cenných obrazů.

Zatímco všechny obrazy v expozici pocházejí přímo ze zámku, je v případě nábytku situace poněkud odlišná. Vzhledem k tomu, že původní kusy z Děčína se téměř nedochovaly, získala správa zámku předměty z dalšího thunovského sídla – zámku Peruc. Některé z nich byly původně umístěny v Děčíně, jak o tom svědčí staré fotografie. Do bývalého salonu byly dokonce podle dochovaného akvarelu vyrobeny repliky původního nábytku.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Další aktuality

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od posledního březnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde denně od 29. 3. do 1. 4. 2024, během dubna pak o víkendu, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
Ústecký kraj | Památky

České Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2024 začínají!

Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Divoké soutěsce. První plavby začínají už během velikonočního prodlouženého víkendu 29. března až 1. dubna 2024. Od 2. dubna až 3. listopadu pak budou lodičky jezdit pravidelně každý den.
Ústecký kraj | Letní sporty