Úvod > Aktuality > Na výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem
Na výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem
">
Kultura

Na výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem

  • Vydáno3. července 2016
V oblastním muzeu Praha – Východ v Brandýse nad Labem zhlédnete unikátní výstavu 70 let Studia Bratři v triku, které je nejúspěšnějším a nejstarším českým studiem kresleného filmu. Od svého vzniku v roce 1945 vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů a žánrů. Díky legendárním večerníčkovým postavičkám jako je Krteček, Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka nebo víla Amálka si Studio Bratři v triku pamatují celé generace. Výstava je přístupná až do 25. září.
Mach a ŠebestováVýstava 70 let Studia Bratři v triku představuje hlavní osobnosti studia, mezi které patří např. Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler, Jiří Brdečka, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Adolf Born nebo Pavel Koutský. Uvidíte obrázky z prvních filmů, jakými jsou pohádkové příběhy Zasadil dědek řepu a Zvířátka a Petrvoští o které se zasloužil Jiří Trnka.

Výstava je koncipována do několika historických momentů studia. V první části se seznámíte s ultrafány Jiřího Trnky a původními fázemi na pauzovacím papíře od Zdeňka Smetany. Druhá část zobrazuje zakázkovou a programovou tvorbu, ve které vznikaly filmy pro dospělé. Od té se návštěvníci přesunou do třetí části expozice, která ukazuje jednotlivé profese animovaného filmu. Hlavní dominantou je zde interaktivní koutek s tvůrčí dílnou. V ní si můžete vyzkoušet jednotlivé fáze výroby kresleného filmu.

Výstava Bratři v trikuHlavním symbolem výstavy Studia Bratři v triku jsou především legendární večerníčky, jehož hlavním zadavatelem byla Česká televize. Známé kreslené postavičky jako například Mach a Šebestová, Krteček, Rákosníček nebo Bob a Bobek jsou vyobrazeny na originálních plakátech. V této části se zabaví hlavně děti, pro které se tu promítá výběr těch nejlepších a nejznámějších večerníčků.

Exponáty jsou vybrané z neuvěřitelného objemu produkce i široké škály témat, žánrů, uměleckých rukopisů, ale i osobitého humoru legendárního studia, které získalo i Oscara. Muzeum je otevřeno od středy do neděle, a to od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 hodin.

Další aktuality