Úvod > Aktuality > Na výstavě režiséra Davida Cronenberga zhlédnete i jeho filmy
Na výstavě režiséra Davida Cronenberga zhlédnete i jeho filmy
"> "> ">
Kultura

Na výstavě režiséra Davida Cronenberga zhlédnete i jeho filmy

  • Vydáno23. dubna 2016
Nejvlivnější kanadský režisér současnosti představuje v Praze svou unikátní filmovou výstavu s názvem „David Cronenberg: Evolution“. Výstava úzce navazuje na úspěšný projekt „Tim Burton a jeho svět“, který se v roce 2014 stal nejnavštěvovanějším kulturním počinem v České republice. Součástí výstavy je také speciální kino, ve kterém se promítají Cronenbergovy filmy z let 1969 – 2014.
CronenbergDavid Cronenberg je mezinárodně uznávaný filmový režisér a scénárista. K jeho nejvýznamnějším snímkům patří film Moucha, Crash, Dějiny násilí, Cosmopolis, eXistenZ či Scanners. Cronenberg spolupracuje s hvězdami světového formátu, jako jsou Jeremy Irons, Keira Knightley či Viggo Mortensen a stejně jako Hitchcock se i on ve svých filmech příležitostně objevuje jako herec.

Výstava David Cronenberg: Evolution chronologicky mapuje všechny Cronenbergovy světoznámé i artové filmy. Retrospektiva pod kurátorským vedením Pierse Handlinga a Noaha Cowana nabízí instalace, kresby, filmové objekty, pracovní deníky a vzácné, nikdy nezveřejněné filmové záběry. Výstava potrvá Domě u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze do 17. července 2016.

CronenbergSoučástí výstavy je i přehlídka Cronenbergových filmů z let 1969 – 2014, které se promítají ve speciálně vybudovaném kině s kapacitou 30 míst. Filmové projekce jsou v rámci vstupného na výstavu zdarma. Filmoví fanoušci mají také možnost navštívit některou z přednášek filmového teoretika Martina Jirouška a teoretičky výtvarného umění Zuzany Štefkové. Umělecky nadaní návštěvníci se zase mohou zúčastnit některého z tematických víkendových workshopů, na nichž si vyzkouší nejrůznější výtvarné techniky a postupy. Kompletní doprovodný program je průběžně zveřejňován na webových stránkách výstavy.

Cena základní vstupenky činí 245 Kč, pro studenty, seniory a ZTP 190 Kč. Speciální víkendová vstupenka je k dostání za 265 Kč a se slevou za 210 Kč. Vstupenky je možné zakoupit i přes portál TicketPro. Vzhledem ke kontroverzním tématům, kterým se Cronenberg ve své tvorbě věnuje a jež jsou často znázorněna velmi syrově, je pro děti do 16 let výstava přístupná pouze v doprovodu rodičů.
Dům U Kamenného zvonu

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako výstavní prostor pro její významné výstavní projekty.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.