!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na Velké Deštné se otevře nová rozhledna
Na Velké Deštné se otevře nová rozhledna
"> "> ">
Příroda

Na Velké Deštné se otevře nová rozhledna

  • Vydáno24. října 2019
Na vrcholu hory Velká Deštná (1 115 m) vyrostla po několika letech opět nová rozhledna. Slavnostní otevření je naplánované na sobotu 26. října 2019, kdy se vyhlídková stavba poprvé otevře turistům. Rozhledna je vysoká 19 metrů a nabízí fantastické rozhledy do širého kraje.
Orlické horyNová dominanta Orlických hor bude otevřena v sobotu 26. 10. 2019 ve 12 hodin. Slavnostnímu otevření rozhledny bude v sobotu dopoledne předcházet výstup na Velkou Deštnou od parkoviště u Šerlichu, kde bude sraz turistů v 10:00 hodin. Na trase čeká nejmladší účastníky akce i malé překvapení. Výstup k nové rozhledně se bude konat za každého počasí, na sobotu je dokonce připravena kyvadlová autobusová doprava mezi Deštným a Šerlichem.
 
Orlické horySoučasné rozhledna vznikla na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku. Ocelovou konstrukci obloženou dřevem stavbaři sestavili v hale firmy a na místě zkompletovali jako stavebnici. Na místě, kde rozhledna stojí bývala i původní rozhledna z 19. stolení, která na vrcholu hory byla až do 70. let 20. století. Poté stávala na tomto místě dřevěná rozhledna ve tvaru pyramidy byla v roce 2010 stržena a rozřezána.
 
Nová rozhledna je vysoká 19 metrů a návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd. Vstup na ní bude zdarma.
Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.