ÚvodAktualityNa skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska
Životní styl

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Vytěžit z jediného výletu maximum: to je styl cestování Kudy z nudy. V našich článcích najdete osvědčené tipy, cestovatelské zajímavosti i inspiraci pro všechny regiony a oblasti Česka. Seriál Na skok přes hranice ale nabízí ještě něco navíc!
Jedete na výlet nebo prodloužený víkend někam, kde je to jen kousek k našim sousedům na Slovensko, do Polska, Německa nebo do Rakouska? A rádi byste se alespoň na skok podívali za hranice? Právě vám nabízí Kudy z nudy seriál, v němž najdete jak tipy od nás, tak pár zajímavých míst, která můžete navštívit u sousedů.
 

Užijte si zábavné, zajímavé a inspirující výlety k sousedům

Když totiž zamíříme do pohraničních oblastí České republiky, a je jedno zda za zážitky, za památkami do měst nebo do přírody, do hor, na rozhledny, do skalních měst nebo do národních parků, v seriálu Na skok přes hranice vždy k deseti nejlepším zastavením na naší straně hranice přibalujeme jako bonus výlet k sousedům – třeba do lázní, do skanzenů nebo za kuriozitami.
S Kudy z nudy na skok přes hranice na Slovensko

S Kudy z nudy na skok přes hranice na Slovensko

Jedinečné hrady, jeskyně, termální prameny nebo lidová architektura: to jsou turistické unikáty Slovenska. Najdeme je i podél státní hranice, která je překvapivě z hraničních úseků s našimi sousedy nejkratší: od Trojmezí u Hrčavy k soutoku řek Moravy a Dyje v nejjižnějším cípu jihomoravské obory Soutok meří „pouhých“ 252 kilometrů.

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Polska

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Polska

Pokud byste prošli po severní Stezce Českem podél hranic s Polskem, ušli byste skoro 796 kilometrů, a to od Trojmezí u Hrádku nad Nisou přes Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory a Králický Sněžník, kolem Zlatých Hor, Osoblahy, Opavy a Ostravy až k Česku Těšínu a přes Beskydy do nejvýchodnějších míst České republiky u Bukovce a Hrčavy.

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Rakouska

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Rakouska

Jižní trasa Stezky Českem lemuje česko-rakouské hranice. Ty měří 460 kilometrů a vedou od soutoku řek Moravy a Dyje v nejjižnějším cípu jihomoravské obory Soutok přes Mikulovsko, Znojemsko, Podyjí a Českou Kanadu do Novohradských hor a dál přes Lipensko až na Šumavu k Trojmezí pod horou Plechý.

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Německa

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Německa

Nejdelší hranici má Česko s Německem: měří necelých 820 kilometrů a sahá od Trojmezí pod šumavskou horou Plechý až na západ až k Ašskému výběžku, a pak podél Krušných hor až k Trojmezí u Hrádku nad Nisou. Míst, kam se podíváme „na skok“ za hranice, je opravdu hodně – od Bavorského lesa přes největší německý středověký archeopark až po zříceninu hradu Oybin kousek od Žitavy.

Další aktuality

50 tipů na dovolenou na venkově

Žijete ve městě a nostalgicky vzpomínáte na prázdniny u babičky na venkově, kde se na dvorku popelily slepice a na postelích ležely nacpané duchny? S Kudy z nudy máte možnost vrátit se zpět do dětství a znovu ochutnat pravý život na venkově. Přinášíme vám tipy na místa, kde můžete prožít svou dovolenou netradičně v tradičním prostředí.
21. květen 2024 18:00
Životní styl

Tipy pro všechny kteří chtějí být fit! Využijte venkovní posilovny a fit parky

Hledáte místa, kde si protáhnout tělo na čerstvém vzduchu? Vyzkoušejte venkovní posilovny v parcích, na hřištích nebo v lese. Oblíbená jsou také workoutová hřiště, která ke cvičení využívají váhu vlastního těla. Zacvičte si na rotopedu, vyzkoušejte posilovací stroje a užívejte si radost z pohybu.
21. květen 2024 14:00
Životní styl

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Užijte si setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy, ekologické zemědělství anebo chůzi naboso. Obdivovat přírodní scenérie, cítit vůni čerstvých i sušených bylinek a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně. Oslavte také Světový den životního prostředí, který každý rok připadá na 5. června a jeho cílem je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upoutat pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Tématem letošního roku je obnova půdy, desertifikace a odolnost vůči suchu.
21. květen 2024 13:19
Životní styl

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
21. květen 2024 9:05
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
13. květen 2024 7:56
Životní styl

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
10. květen 2024 12:05
Životní styl

50 tipů, kam vzít maminku na oslavu Svátku matek

Den matek se slaví po celém světě. Oficiálně připadá svátek matek na druhou květnovou neděli, tento rok tedy 12. 5. 2024. V Česku se tento svátek začal se slavit roku 1923, a to díky propagátorce Alici Masarykové. Nenechte si ujít příležitost vaší mamince poděkovat za to, že je tu pro vás. Nevíte, jakým dárkem právě tu svou potěšit? Portál Kudy z nudy vám přináší zajímavé tipy a inspiraci na výlet.
5. květen 2024 8:19
Životní styl

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neslavili bychom Světový den včel 20. května, neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.
3. květen 2024 17:04
Životní styl