Úvod > Aktuality > Na safari vlastním autem – unikátní zážitek pro každého poprvé v České republice
Na safari vlastním autem - unikátní zážitek pro každého poprvé v České republice
"> ">
Zážitky

Na safari vlastním autem – unikátní zážitek pro každého poprvé v České republice

  • Vydáno29. května 2011
ZOO Dvůr Králové při příležitosti 65. výročí svého otevření pro veřejnost, připravila pro návštěvníky poprvé v historii České republiky jediné skutečné safari ve střední Evropě. Od 1. 6. bude velký okruh Safari zpřístupněn pro osobní vozy, mikrobusy a autobusy návštěvníků. Zoologická zahrada proto bude dostupná za každého počasí a pro každého, protože většinu areálu si návštěvníci prohlédnou z pohodlí svého auta nebo autobusu, kterým do zoo přijedou.
Návštěvníky čeká průjezd 50 hektary s téměř 600 africkými zvířaty v 50 druzích. Větší část areálu Safari (skoro 30 ha) budou návštěvníci projíždět přímo mezi volně vypuštěnými kopytníky a ptáky. Ve zbylé části Safari budou zvířata (nosorožce, žirafy, zebry, antilopy, lvy aj.) od návštěvníků oddělovat příkopy a oplocení. Během 6 km dlouhé projížďky na návštěvníky čeká i průjezd kolem unikátního chovného zařízení gepardů, jehož zásluhou patří královédvorská zoologická zahrada mezi nejlepší chovatele těchto fenomenálních běžců v Evropě. V safari potkají také 3 druhy z tzv. velké pětky nejnebezpečnějších afrických zvířat – lvy, nosorožce a buvoly. V průběhu objížďky Safari jsou připraveny dvě možné zastávky – u lvů a nosorožců, kde se návštěvníci budou moci občerstvit a zejména navštívit moderní sociální zařízení vybavené  přebalovacími pulty pro malé děti. Po zhruba 2 hodinové objížďce Safari na návštěvníky ještě čeká klasická ZOO s tropickými pavilony, stánky a restauracemi s tradičním  občerstvením, cukrovinkami nebo pizzou, dětskými hřišti a vyhlídkami na skoro 2000 zvířat ve 350 druzích z různých oblastí světa.

V celém areálu safari se nesmí troubit, protože by to ohrozilo zvířata a zároveň mimo vyhrazená místa k parkování nesmí návštěvníci vystoupit z vozů, na což bude dohlížet dozor safari. Návštěvníci mohou mít otevřená okénka vozů, fotografovat a filmovat zvířata stejně jako je tomu při návštěvách afrických rezervací. V žádném případě se zvířat nesmějí dotýkat a striktně je zakázáno jakékoli krmení. Celý okruh safari je rozdělen na 11 sekcí, z nichž 4 jsou průjezdné mezi antilopami, zebrami a dalšími druhy kopytníků a ptáků a  vozidla do nich budou vjíždět přes speciální kovové rošty bránící zvířatům v opuštění pro ně vymezeného prostoru. Do zoologické zahrady je povolen i vstup psů, ti však musí v areálu safari zůstat ve vozidlech, nesmí na zvířata štěkat a jinak je ohrožovat. V pěší ZOO a na parkovištích (zastávkách v Safari) musí být psi trvale voděni na vodítkách. V pěší části zahrady mají psi povolen vstup do všech objektů s výjimkou průchozích expozic s volně vypuštěnými ptáky.

Návštěvníci se mohou v zoo také ubytovat, a to buď v hotelu Safari nebo unikátním africkém Safarikempu s výhledem na africká zvířata, který nabízí stylové ubytování hotelového typu, ale také do něj mohou návštěvníci přijet s vlastními karavany nebo stany. Hosté hotelu a bungalovů v Safarikempu mají navíc zdarma vstup do zoo po celou dobu pobytu, ostatní hosté Safarikempu (stany, karavany) mají vstup do zoo zdarma, pokud jsou ubytováni alespoň na 2 noci.

Nebudou ošizeni ani návštěvníci, kteří do zoo nepřijedou vlastními vozy nebo jejichž vozidla nebudou vhodná pro průjezd safari (zejména dvoutakty, tuningově upravené vozidla, příliš vysoké (nad 365 cm) a příliš široké (nad 280 cm) autobusy, jednostopá vozidla). Pro ně budou v pravidelných intervalech přistaveny poschoďové autobusy nebo mikrobusy, které je areálem Safari provezou. Všichni návštěvníci budou při vjezdu do Safari vybaveni barevným průvodcem novinového typu, který obsahuje nejen pokyny a dopravní řád safari, ale i další užitečné informace a hlavně obrázky všech vystavených zvířat, sloužící k poznání jednotlivých druhů. Tento „manuál“ je trojjazyčný (česko-polsko-anglický), aby dobře posloužil i cizincům.

Aby si návštěvníci mohli zoo prohlédnout bez zbytečných front je prodloužena o víkendech a svátcích otevírací doba části safari od 9 až do 19 hodin. Návštěvu zahrady je možno absolvovat  jak v pořadí nejprve Safari a potom klasickou pěší zoo nebo opačně. Zejména pro návštěvníky přijíždějící zdaleka, kteří se potřebují projít, hladové hosty a osoby, které potřebují přebalit děti nebo navštívit toalety doporučujeme nejprve navštívit klasickou zoo a po prohlídce, která bude trvat obvykle 3 až 4 hodiny, absolvovat safari jízdu. Zatímco v Safari je k dispozici jen letní restaurace U nosorožce, v pěší části je řada stánků a restaurace U lemura, jejíž součástí jsou i salonky s obsluhou.

V pěší části zahrady na návštěvníky čekají zbylá africká zvířata z tzv. velké pětky – levhart v pavilonu šelem a slon ve výbězích a pavilonu Africká savana. Dvě průchozí voliéry a pavilon Ptačí svět nabízejí návštěvníkům „ptačí safari“, protože budou procházet mezi volně vypuštěnými exotickými ptáky.

Parkování je pro návštěvníky zoo poskytováno zdarma na velkém parkovišti zahrady s kapacitou téměř 1000 parkovacích míst. Klasická zoo je otevřena celoročně, Safari bude letos otevřeno do 2. října. Tradiční letní akce Večerní safari nabízející průjezd v otevřeném poschoďovém autobuse po 50 ha Safari s odborným průvodcem bude provozována v červnu a září každý pátek a sobotu a o letních prázdninách denně od 21-22 hodin.
Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.