ÚvodAktualityNa Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!
Zimní sporty

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

  • 2. prosince 2023
Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
BěžkyBěžkaři se mohou vydat po upravených trasách z Bedřichova: stadion – Valešovka – Hrabětice – Josefův Důl – Studené údolí – Bedřichov, stadion anebo Maliník – Vysoký hřeben – Hašlerova chata, tam úprava proběhne během dne.

Na výlet do bílé stopy láká Magentová okružní trasa z Bedřichova: Bedřichov, stadion – Nová LoukaHřebínek – Bílé buky – Kristiánov – Nová LoukaBedřichov, stadion.

Jizerská magistrálaHezká jízda bude též po trati ČEZ Jizerská 50 z Bedřichova (bez Olivetské hory a přítoku): stadion – Nová LoukaKristiánov – Rozmezí – Knajpa – Kasárenská – Knížecí – směr Václavikova studánka – Vlašský hřeben – U bunkru – Jizerku, Mořina – Jizerka, Panský dům – Promenádní – SmědavaKnajpaKrásná MáříHřebínekBedřichov, stadion.

Okolo Mariánské hory bude upravena trasa Sudop: Mariánskohorské boudyProtržená přehrada – Pašerácká cesta – Kasárenská – KnajpaMariánskohorské boudy – Mariánská Hora – Josefův Důl, Peklo – Bílá Desná – Souš – Václavikova studánka.
 

Trasy upravuje Jizerská, o. p. s.

Šámalova chataO úpravu tratí v Jizerských horách od konce roku 1999 pečuje Jizerská, o. p. s., založená obcí Bedřichov. Peníze na úpravu tratí jsou získávány od obce Bedřichov, měst a obcí v okolí, Libereckého kraje, sponzorů a dárců, ale i od samotných lyžařů, kteří si zimu bez běhání na lyžích neumí představit.

Úprava běžeckých tratí má v Jizerských horách nejdelší historii v republice, začalo se s ní již v roce 1984! Lyžařům nabízí Jizerská, o. p. s. samolepky a odznaky v cenových hodnotách padesát, sto, pět set, tisíc a dva tisíce korun, peníze jsou pak použity na úpravu tratí. Přes 170 kilometrů tratí Jizerské magistrály, které lyžaři využívají každoročně zcela zdarma, je nejen v českých poměrech rarita. Úpravy tratí vyjdou Jizerskou, o. p. s., každoročně na čtyři až pět milionů korun.

Jizerská magistrálaPokud byste si rádi zakoupili samolepky na podporu Jizerské magistrály, můžete si ji zakoupit například na těchto místech:
 
Sklářská osada Kristiánov Kultura

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Rašeliniště Na Čihadle Příroda

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50 Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

CHKO Jizerské hory Příroda

CHKO Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je krajinou prastarých lesů, rašelinišť i podhorských luk. Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Bílá kuchyně v Jizerských horách Příroda

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Mezi turisty a lyžaři velmi známá křižovatka pěších tras s přístřeškem pod Olivetskou horou. Její zvláštní jméno doposud není úplně přesvědčivě vysvětleno, patrně připomíná provizorní kuchyni lesních dělníků při sezónních pracích.

Horská chata Smědava Gurmánská turistika

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava, která stávala na hřebeni Jizerských hor od roku 1841 v roce 2021 definitivně dosloužila a musela být zbourána. Na jejím místě vyroste chata nová. Mezitím je hostům k dispozici samoobslužná restaurace.

Sedlo Maliníku v Jizerských horách Příroda

Sedlo Maliníku v Jizerských horách

Sedlo Maliník v Jizerských horách leží v nadmořské výšce 845 metrů nad mořem nedaleko Bedřichova. Pro mnoho sportovců představuje vstupní bránu na Jizerskou magistrálu. Kromě přilehlého parkoviště se zde nachází také oblíbený kiosek s občerstvením.

Olivetská hora v Jizerkách Příroda

Olivetská hora v Jizerkách

Olivetská hora se nachází v Jizerských horách nedaleko vodní nádrže Bedřichov. Z vrcholu, na který vede modrá turistická značka, je nádherný výhled do okolní krajiny. Pojmenována je podle obrázku s biblickou Olivetskou horou, který zde kdysi někdo pověsil na jeden ze stromů.

Sedlo Holubníku Příroda

Sedlo Holubníku

Velmi známé místo mezi Černou horou (1085 m) a Holubníkem (1070 m) s malým rašeliništěm, přes nějž vede mezi zakrslými smrky dřevěný povalový chodník. V sedle je tradiční přístřešek, často v nepříznivém počasí vyhledávaný turisty putujícími touto nepříliš zarostlou částí Jizerských hor.

Horská stanice Knajpa Příroda

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Zimmermannova smrt u Kristiánovské cesty Památky

Zimmermannova smrt u Kristiánovské cesty

Pomníček v lesích u Jeleního potoka u Kristiánovské cesty připomíná sedmadvacetiletého dřevorubce Vendelína Zimmermanna z Josefova Dolu, který zde 12. února 1905 zemřel při nakládání kmenů.

Vodní nádrž Josefův Důl – nejrozsáhlejší vodní dílo Jizerských hor Letní sporty

Vodní nádrž Josefův Důl – nejrozsáhlejší vodní dílo Jizerských hor

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách. Sestává se ze dvou sypaných hrází s výškou 43 m a délkou okolo 720 m. Obě hráze poskytují ideální podmínky in-line bruslařům.

Jizerská magistrála – ráj pro běžkaře v Jizerkách Zimní sporty

Jizerská magistrála – ráj pro běžkaře v Jizerkách

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším tratím pro běžecké lyžování v republice. Magistrála nabízí zážitek v bílé stopě rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z více jak 250 kilometrů tras. Nejznámější nástupní místa jsou Bedřichov, Jizerka, Souš a další.

Zimní kiosek Promenáda – občerstvení, kde si cenu určuje zákazník Letní sporty

Zimní kiosek Promenáda – občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda je už dlouhé roky jednou z běžkařských ikon Jizerských hor. Místem poslední záchrany vyčerpaných lyžařů za bídného počasí či kuriózní zastávkou, když je krásně. Tady si totiž cenu občerstvení určují sami zákazníci!

Krásná Máří – jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek Příroda

Krásná Máří – jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Maří je jednou z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek. Nachází se nedaleko Tetřevích bud, na samém okraji severních svahů Jizerských hor, na dohled od jizerské magistrály.

Běžecké trasy na Frýdlantsku Zimní sporty

Běžecké trasy na Frýdlantsku

V Albrechticích u Frýdlantu a na pozemcích města směrem na Hartu naleznete upravené lyžařské stopy. Nástupních míst je ve Frýdlantě několik – v ulici Karolíny Světlé, v ulici Jiráskova a v Kodešově ulici hned pod hřbitovem. Do stopy se dá také nastoupit přímo z aleje vedoucí směrem na Hartu.

Další aktuality

Rozhledna na vrchu Tábor láká k zimním procházkám

Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
10. únor 2026 14:14
Příroda, Liberecký kraj

Anketu Alej roku 2025 vyhrála lipová alej u zámku Lemberk

Po osmi letech se do Libereckého kraje vrací vítězství v anketě Alej roku. Za rok 2025 vítězství bere lipová alej, která vede od zámku Lemberk u Jablonného pod Ještědím ke studánce svaté Zdislavy. Do ročníku 2025 nominovali lidé 59 alejí a stromořadí z celé republiky. Smyslem soutěže je vzbudit zájem mezi lidmi o stav stromů a motivovat je k ochraně a péči o ně.
5. únor 2026 13:36
Příroda, Liberecký kraj

Rodinné klany: Formanovi a Hollywood u Máchova jezera Audio

Dva Oscary, tři Zlaté glóby a jméno, které zná celý filmový svět. Miloš Forman ale s oblibou říkával, že jeho skutečné kořeny neleží v Hollywoodu, nýbrž na břehu Máchova jezera. Právě tam, ve Starých Splavech a v rodinném pensionu Rut, prožil dětství, které mu vzala válka – ale které ho také formovalo jako pozorovatele lidských příběhů. Vydejte se po stopách rodiny, jejíž osud se začal psát dávno předtím, než vznikly filmy Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus.
3. únor 2026 12:02
Zážitky, Liberecký kraj

Zažijte tradiční český masopust v malebné atmosféře na Dlaskově statku

Masopust je obdobím veselí, tance, hudby, masek a samozřejmě výborného jídla. Dlaskův statek, který se nachází v obci Dolánky u Turnova, je jedním z nejzajímavějších míst, kde můžete zažít tuto jedinečnou slavnost v autentickém prostředí. Historický statek z 18. století nabízí nejen pohled na tradiční architekturu, ale především pestrý program plný folkloru a regionálních zvyků. Masopust se zde odehraje v sobotu 7. února 2026. Milovníci starých obyčejů si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky – slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, medvěda s medvědářem, charpu a mnohé další. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.
1. únor 2026 12:35
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte zimní krásy Jizerských a Lužických hor

Krajina pokrytá bílou peřinou, teploty hluboko pod bodem mrazu a zasněžené roubenky z jejichž komínů se sympaticky kouří… to je obraz, který vám utkví v paměti, když v zimě stoupáte autem, vlakem nebo autobusem do Jizerských a Lužických hor, abyste si užili výlet do přírody na běžkách či sáňkách. Vydejte se s námi objevit zimní krásy severu Čech! Na Kudy z nudy vám prozradíme, kde objevíte ty nejlepší trasy, nejkrásnější výhledy a příjemná místa, kde si odpočinout. Jizerské a Lužické hory vás přivítají s otevřenou náručí.
1. únor 2026 10:31
Příroda, Liberecký kraj

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Nejznámější český závod na běžkách vstupuje letos již do 59. ročníku. Pojede se od čtvrtku 29. ledna do neděle 1. února 2026. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost závodit na kratších tratích. Vybírat lze z množství tras na 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 17 nebo 30 kilometrů volnou technikou. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Na trati se opět sejdou všichni – profesionálové i hobby jezdci.
28. leden 2026 10:04
Zimní sporty, Liberecký kraj

Ve Smržovce se projedete na skvělé přírodní sáňkařské dráze

V okolí Smržovky v Jizerských horách najdete téměř čtyři kilometry dlouhou sáňkařskou dráhu, která vede od rozhledny Černá Studnice až dolů k vleku Filip ve Smržovce, celkem asi 4 km. Dráha navazuje na dávnou sáňkařskou tradici, která zde existovala již v roce 1911. Nyní panují na dráze dobré podmínky, restaurace je rovněž otevřená. Dráha je v zimním období v provozu denně, přímo na Studnici nabízí též k zapůjčení turistické nebo luxusní sportovní saně JK SPEED 127. Využijte sněhovou nadílku a vyrazte na saních, až do Smržovky!
24. leden 2026 5:59
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jarní prázdniny 2026 – Liberecký kraj

Jedny z nejoblíbenějších prázdnin, na které se děti každý rok těší, si skvěle užijte v Libereckém kraji. Během týdenních jarních prázdnin si v Liberci a okolí užijete dovolenou na horách, v bazénu i na zámku.
17. leden 2026 9:09
Zážitky, Liberecký kraj