Úvod > Co chcete dělat? > Sedlo Holubníku
Příroda

Sedlo Holubníku

Velmi známé místo mezi Černou horou (1085 m) a Holubníkem (1070 m) s malým rašeliništěm, přes nějž vede mezi zakrslými smrky dřevěný povalový chodník. V sedle je tradiční přístřešek, často v nepříznivém počasí vyhledávaný turisty putujícími touto nepříliš zarostlou částí Jizerských hor.
Nedaleko (několik desítek metrů po zelené značce směrem ke Štopišské silnici) je zavěšen jeden z nejslavnějších pomníčků Jizerských hor – Bílá smrt. Bílá smrt je hezký pomníček, protože i přes hrůzostrašné jméno nepřipomíná žádnou tragédii. Odpoledne 19. února 1909 si vyšli tři liberečtí občané – obchodník Josef Mras, kapelník Wilhelm Pochmann a hostinský z Radničního sklípku Christian Arzböck – na výlet s rohačkami. Na Kristiánově se posilňovali až do tmy a když se vydali dále na Ferdinandov, začal padat sníh.
 
Někde pod sedlem Holubníku je zastihla sněhová bouře a v ní – boříce se v hlubokém sněhu – sešli z  cesty. Hostinský s mohutným břichem zapadl do závějí až po pás a zakrátko nemohl dál. Mras a Pochmann měli sil více, a tak Arzböcka zabalili do svých kožichů a sami se vydali dolů ke Štolpišské silnici. Nakonec šťastně dorazili do Ferdinandova, odkud se vzápětí vydala šestičlenná záchranná výprava s koněm a saněmi. Hostinského našli živého a navíc – navzdory situaci – v dobré náladě.
 

Holubník – nejhezčí výhled Jizerských hor

Vrchol Holubníku je tradiční Jizerskohorská skalka s malým dřevěným křížem. Z Holubníku je snad nejhezčí výhled na náhorní pláň Jizerských hor a všechny její nejvyšší vrcholky - v dálce Smrk (nejvyšší vrchol české části Jizerských hor) a dál pokračování Vysokého hřbetu Jizerského (Wysoki Grzbiet ) už na polské straně hor. Poblíž uvidíte Jizeru, Smědavskou a Černou horu.
 
Holubník je přístupný po červené turistické stezce spojující Ptačí kupy (1013 m) a sedlo Holubníku (999 m). Po severním úbočí vrcholu je vedena Štolpišská silnice, po jižním úbočí zase Nová cesta.

Ubytování a restaurace v okolí

Hřebínek v Jizerských horách

Hřebínek v Jizerských horách

Hejnice, Liberecký kraj
Hotel Berg u Máchova jezera

Hotel Berg u Máchova jezera

Doksy, Liberecký kraj
Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Bedřichov, Liberecký kraj
Apartmán v Hejnicích

Apartmán v Hejnicích

Hejnice, Liberecký kraj