!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na jihočeské tvrzi v Tichá u Dolního Dvořiště vznikne centrum historických řemesel
Na jihočeské tvrzi v Tichá u Dolního Dvořiště vznikne centrum historických řemesel
"> "> ">
Památky

Na jihočeské tvrzi v Tichá u Dolního Dvořiště vznikne centrum historických řemesel

Vydáno 18. května 2020
Zřícenina tvrze Tichá stojí při východním okraji stejnojmenné vesnice, jižně od Kaplice nedaleko Dolního Dvořiště. Letos a příští rok ji čeká velká rekonstrukce, která bude zahrnovat i budovu zázemí. V ní naleznou milovníci historie centrum středověkých řemesel. Tvrz je jedna ze zastávek na populární trase tzv. Zemské cesty, která vede po hradech a zámcích historickou kulturní a přírodní krajinou jižních Čech a rakouského Mühlviertelu, od Malše až po Dunaj.
tvrz ticháJiž existující turistická trasa s názvem Zemská cesta po hradech a zámcích se dočká dalšího rozšíření. Tato populární naučná stezka, která vede historickou kulturní a přírodní krajinou jižních Čech a Mühlviertelu, od Malše až po Dunaj, bude díky projektu s názvem Přírodní a kulturní zážitky na Zemské cestě obohacena o nově zrekonstruované objekty, například o nově zastřešenou tvrz v Tiché.

Jedná se o unikátní rekonstrukci, která zahrnuje výstavbu hrázděného patra, střechy a schodiště. Je prováděna pomocí speciálních stavebních technik používaných v minulosti. V tomto a příštím roce bude na Tiché provedena ještě konzervace tvrziště, oprava a zastřešení středověkých sklepů a bude zde vybudována budova zázemí, která bude sloužit jako centrum středověkých řemesel. Na Pořešíně bude ještě vystavěna stodola a ratejna v podhradí.

tvrz ticháPodobným tempem pokračují práce i na rakouské straně hranice - u partnerských hradů a zřícenin, jako je Prandegg, se podařilo obnovit koňská stání a byla zrekonstruována část traktu se stodolami. Pod vedením hlavního partnera projektu se podařilo dokončit audioprůvodce, který je průběžně instalován ve všech hradních objektech na Zemské cestě. Dále byl vydán společný tištěný turistický průvodce, který je distribuován do informačních center.
Zemská cesta v jižních Čechách

Zemská cesta v jižních Čechách

Zemská cesta spojuje deset rakouských a pět českých méně známých hradů a zámků. Jedná se o starou cestu podél řeky Malše až k Dunaji, které prochází krásnou krajinou jižních Čech a Horních Rakous. Celý trasa měří 150 kilometrů a je primárně určená pro pěší.

Zřícenina tvrze Tichá u Dolního Dvořiště

Zřícenina tvrze Tichá u Dolního Dvořiště

Zřícenina tvrze Tichá se nachází na břehu rybníka Hláska v areálu zemědělského družstva při východním okraji vesnice Tichá jižně od Kaplice nedaleko Dolního Dvořiště.

Naučná stezka Řemeslo na řece

Naučná stezka Řemeslo na řece

Cyklisticko-turistická naučná stezka seznamuje především s historií mlýnů a hamrů v oblasti mezi Kaplicí a Cetvinami, za hranicí na rakouské straně pak pokračuje směrem do Pregartenu. Trasa částečně kopíruje tok řeky Malše, v jejímž okolí se dozvíte také něco o přírodě Pomalší.

Další aktuality