Úvod > Aktuality > Na Helfštýn míří starověcí válečníci, středověcí šermíři i vojáci prusko-rakouské války

Na Helfštýn míří starověcí válečníci, středověcí šermíři i vojáci prusko-rakouské války

Vydáno 15. května 2018 Památky
O víkendu 19. a 20. května 2018 se na hrad Helfštýn sjede více než sto účinkujících nejen z klubů vojenské historie a historického šermu, ale i spousta dalších umělců. Jedná se o přehlídku skupin historického šermu z různých období válečných dějin. Od 10 do 18 hodin se hrad promění ve vojenský tábor a na návštěvníky dýchne atmosféra válečného prostředí s množstvím doprovodných akcí.

Helfštýn festival vojenské historieHlavním organizátorem celé akce je olomoucká skupina hustorického šermu Adorea, která ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a správou hradu Helfštýn uspořádá další ročník velkolepé akce. Festival vojenské historie ukáže zájemcům vývoj vojenství se vším, co k němu v minulosti patřilo.

Průřez vojenskou historií bude založený na přímé demonstraci historických zbraní a zbrojí v akci. Efekt bohatých choreografií znásobí prolínání se různých historických etap v jednom prostoru. Kromě živých vystoupení šermířských skupin bude program obohacovat historická hudba. V průběhu celé akce se představí kejklíři, žonglér, sokolníci, historická střelnice a kostýmovaní pořadatelé. Vše budou doplňovat divadelní vystoupení a komponovaná šermířská představení.
 

Řemeslné dílny, krvavé bitky i císařské dělostřelectvo

MarobundumNávštěvníkům se tak představí řada vojenských jednotek a skupin tzv. living history. Vystoupí např. Svobodný cech řemeslnický, který zpodobňuje řemeslné dílny z období středověku nebo hudební soubor Lucrecia borgia který se od roku 2000 zaobírá hudbou inspirovanou středověkými či renesančními motivy, moravsko-keltskou melodikou i balkánskými rytmy, k jejichž interpretaci používá repliky dobových nástrojů.

Projekt Marobundum spojuje zájem o historii, zejména o období Marobudovy říše. Marobud byl vůdcem germánských kmenů sídlících ve střední Evropě na přelomu letopočtu. Během tohoto bouřlivého období střetu kultur dokázal zformovat jednotný státní útvar, první na našem území.

HelfštýnZubři se zabývají specializovanou technikou divadelního a filmového boje, a to jak chladnými, tak střelnými zbraněmi. Jejich cílem je zprostředkovat divákům co možná nejdokonalejší iluzi reálného boje, vytvořit autentickou atmosféru nebezpečí a poskytnout jim tak nevídaný zážitek. Také rytíři svatého Grálu se od počátku snaží o scénickou prezentaci historického šermu v souladu s možnostmi danými dobou a zkušenostmi zakládajících členů. Po uplynutí mnoha let a četných změnách v členské základně se stále věnují šermu a divadlu, ale repertoár se časem rozšířil o historizující scénické tance a noční ohňová představení.

HelfštýnNebude chybět ani Císařsko-královské dělostřelectvo za války 1866, které patřilo ke světové špičce. Mohlo se pyšnit svými novými polními 4. liberními a 8. liberními kanόny Lenk model 1863 s dostřelem téměř 4 kilometrů (3,5 km/3,8km) a to s vysokou přesností zásahů. Rakouští dělostřelci byli rekrutování převážně z řad technicky vzdělaných lidí z vyspělých průmyslových oblastí monarchie, hlavně z Čech a Rakouska, případně z Uher. Za prusko-rakouské války císařsko-královští dělostřelci profesionálně předvedli svoje řemeslo, když v řadě bitev působili Prusům těžké ztráty a pruským kanonýrům zřídka dovolili vystřelit. Svojí obětavostí nejednou kryli ústup rakouské armády. V těchto případech bez ochrany pěchoty a jezdectva byli vydáni na ne/milost Prusů, kteří s nimi zrovna neměli slitování, což vedlo k velkým ztrátám dělostřelců, jelikož výzbrojí mužstva byl pouze tesák.

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Díky letošní rekonstrukci (2018) je hrad otevřený jen část týdne.

Další aktuality

16.1.
2015
Litovelská věž opět láká nakrásný výhled i zajímavou expozici

Litovelská věž opět láká nakrásný výhled i zajímavou expozici

Střední Morava a Jeseníky | Památky
2.1.
2019
Hrad Helfštýn otevře první lednovou sobotu své brány

Hrad Helfštýn otevře první lednovou sobotu své brány

Střední Morava a Jeseníky | Památky
29.12.
2018
Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2018

Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2018

Střední Morava a Jeseníky | Památky
22.12.
2018
Hrad Bouzov bude otevřen i mezi svátky

Hrad Bouzov bude otevřen i mezi svátky

Střední Morava a Jeseníky | Památky