Úvod > Aktuality > Muzeum Jindřichohradecka otevírá nové expozice
Muzeum Jindřichohradecka otevírá nové expozice
">
Zážitky

Muzeum Jindřichohradecka otevírá nové expozice

  • Vydáno26. března 2012
Muzeum Jindřichohradecka má za sebou rozsáhlou a náročnou rekonstrukci a již 1. dubna nabídne svým návštěvníkům nové expozice.
Muzeum v historických prostorách nabídne nové expozice historie města, jihočeských šicích strojů značky Lada, jihočeských betlémů a výstavu věnovanou básníkovi a poslednímu českému surrealistovi Vladimíra Holuba.

Ve východním křídle, tedy v kapli sv. Víta je zmodernizovaná expozice gotických plastik z Jindřichohradecka. Návštěvníci tu uvidí vrcholně až pozdně gotické sochy. V jižním křídle je zcela nová výstava Landfrasova tiskárna, věnovaná nejvýznamnější mimopražské tiskárně 19. století. K vidění je třeba funkční tiskařský lis a řada štočků s grafickými díly. V západním křídle pak vznikla nová expozice věnovaná historii jindřichohradeckých ostrostřelců, jejichž sbor tvořili významní měšťané. Terče a zbraně této expozice byly v minulých dvou letech restaurovány. V patře v jižním křídle semináře jsou dvě z výstavních síní věnovány dějinám Jindřichohradecka, vévodí jim bohatě zdobená renesanční voliéra. Nová expozice jihočeských betlémů je ukryta v oknech maket domů, protože každá rodina jeden až dva za okny v době adventu vystavovala.

Ze současných expozic po rekonstrukci zůstane v nezměněné podobě Síň Emy Destinnové, expozice Měšťanská a lidová kultura poloviny 19. století, Lékárna u Panny Marie Pomocné, expozice Jindřichohradecké cechy a řemesla, obrazová galerie a Krýzovy jesličky, které jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě. Už na podzim měla v muzeu premiéru expozice Letecká bitva nad Jindřichohradeckem v roce 1944.
Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.