Úvod > Aktuality > Navštivte moravské hrady a zámky otevřené po celý rok
Navštivte moravské hrady a zámky otevřené po celý rok
"> "> "> "> ">
Památky

Navštivte moravské hrady a zámky otevřené po celý rok

  • Vydáno4. listopadu 2021
Chtěli byste vyrazit na hrad nebo zámek také v zimní sezóně, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno? Nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo několik památek na Vysočině a Moravě otevřených celoročně, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si tak nevšední prohlídku v zimní sezóně.

Hrad Špilberk – brněnská klasika

Hrad ŠpilberkHrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Sedm stálých expozic o historii moravské metropole, včetně proslulých Kasemat.

Určitě vás ale nadchnou i expozice umění a architektury. Anebo nedávno otevřené lapidárium v bývalých vodojemech. Otevřen je ji Jihozápadní bastion – impozantní ukázka pevnostního stavitelství, díky níž se Brno ubránilo v roce 1645 švédské přesile a kterou Napoleon o mnoho let později raději vyhodil do povětří. Všechny expozice si můžete vychutnat také v zimním období, kdy je pevnost otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Pokladny se uzavírají v 16:30, kdy končí prodej vstupenek i suvenýrů. Do všech hradních interiérů platí zákaz vstupu se psem.


Zámek v Lednici i ve Valticích

zámek LedniceProslulý Lednicko-valtický areál neusíná ani v zimní sezóně. Navštívit můžete zimní trasu zámku Lednice. Zdejší zámek je již čtvrtou sezonu otevřen k běžným prohlídkám i během zimních měsíců. Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od listopadu do prosince a od února do března vždy o víkendech od 9 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu. Ta se skládá z reprezentačních sálů v přízemí, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů. Přes zimu bývá otevřený i okrasný skleník s expozicí exotických rostlin, který nechali v polovině 19. století vybudovat Lichtenštejnové.

Na zámku Valtice nabízejí k návštěvě letos nově otevřený okruh Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Jedná se o druhý zámecký okruh, který je dostupný vždy od čtvrtka do neděle, a to až do 19. prosince 2021. Nahlédnout můžete i do Salonu vín v zámeckém podzemí – od února 2022 zde bude k vidění a hlavně k ochutnání zcela nová kolekce oceněných vín.
 

Tři trasy zámku Fryštát u Karviné

zámek Fryštátdo konce března roku 2022 můžete přijít v sobotu nebo v neděli v 11:00 a 13:00 hodin na první prohlídkový okruh zámku Fryštát. Zámek se dochoval jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města Karviná nacházely ještě ve 20. století. Prohlídka zámku nabízí pohled na styl bydlení posledních majitelů, rodiny Larisch-Mönnichů.

Interiéry s atmosférou 19. století vás provedou dva okruhy, třetí okruh představuje Expozici českého umění 19. století Národní galerie v Praze.


Za zábavou a historií na Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hradZábavu i poučení skýtá Slezskoostravský hrad. Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu, zároveň je to vstupní prostor do celého hradního areálu.

V jednotlivých patrech si prohlédnete stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozici Jantarové stezky, zbrojnici, kapli a obřadní síň.

Expozice Jantarové stezky je tvořena infopanely se zcela novými a převratnými informacemi získanými nejmodernějšími archeologickými metodami, dále vybranými archeologickými nálezy a 3D modely dvou významných pravěkých a raně-středověkých hradišť nacházejících se v Moravskoslezském kraji, Chotěbuz-Podobora a Landek, a jednoho středomoravského oppida, Staré Hradisko.
 

Rozhlédněte se ze štramberské Trúby

Štramberk trúbaDominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce.

Hradní věž Trúba, 40 m vysoká, je přístupná po tříramenném dřevěném schodišti až na vysunutý dřevěný vyhlídkový ochoz, z něhož se návštěvníku naskytne nádherný pohled na městečko s náměstím pod hradem, vrcholy Kotouč a Bílá hora, na masív Beskyd, Starojický kopec s hradem a tzv. Moravskou bránu. Při cestě schodištěm až nahoru můžete zhlédnout expozici "Cesta do paměti Štramberské Trúby", což je 15 osvětlených panelů s fotografiemi a příběhy, které hrad Štramberk provázely od počátku až do současnosti i s malým nahlédnutím do budoucnosti, jak by Trúba jednou mohla vypadat. Hrad je otevřen v listopadu o víkendu 10:00 až 16:00, a potom až od února do března ve stejný čas.
 

Tip z Vysočiny: Zámek Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generaceAreál zámku ve Žďáru nad Sázavou je přístupný celoročně. Na zámku můžete navštívit prohlídkovou trasu Po stopách Santiniho. Od listopadu do března se prohlídky konají v úterý, čtvrtek a sobotu od 10:00 do 16:00 hodin, poslední prohlídka začíná vždy hodinu před zavírací dobou.

K prohlídce láká také Muzeum nové generace, to je otevřeno denně od úterý do neděle 9:00 až 17:00 hodin. Muzeum nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.
Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.