Úvod > Aktuality > Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody
"> "> "> ">
Kultura

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

  • Vydáno13. června 2019
Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2019 tradiční krojované hody!
Krojované hody KobylíLidové obyčeje a slavnosti mají na jihu Moravy dlouhou a silnou tradici. Kobylí náleží svou polohou do kraje hanáckého Slovácka, což má na místní folklór zcela zásadní vliv. Lidové svátky a obyčeje se v minulosti odvíjely od svátků církevních. Katolická jižní Morava nebyla žádnou vyjímkou. Největší folklórní slavností v dnešní době jsou bezpochyby tradiční krojované hody, které se letos konají od soboty 15. 6. do pondělí 17. 6. 2019.

V Kobylí jsou hody již řadu let třetí víkend v červnu a startují "hodový maraton" v tomto kraji. Dříve se hodovalo na sv. Jiří, kterému je zasvědcen místní kostelnebo první neděli po jeho svátku. Nepříznivé a nestálé počasí mělo vliv na změnu termínu hodů blíže k letním měsícům. Hody jsou především oslavou mládí, dobrého jídla a pití a hlavně překrásných krojů.
 

Hody od soboty do pondělí

Krojované hody KobylíVlastní slavnost začína v sobotu ráno zvaním. Stárci a chasa společně s muzikou obchází dům od domu a zvou obyvatele na hody. Odpoledne vyráží stárci průvodem pro děvčata – stárky – společně se pak vydávají do Sokolské zahrady na sólo pod máju. Tady jim starostka propůjčí fedro – symbol vlády nad obcí – kterou mají stárci (zpravidla dva až tři a sklepník) po dobu hodů. A zábava proudí až do rána.

V neděli jde průvod kromě stárek i ke starostovi či starostce, připojují se k němu krojované děti, nechybí koláče, cukroví, víno a zpěv. Navečer se na sólo sjíždí přespolní chasa ze všech stran, aby naše stárky pozdravila a zatancovala si s kobylskými děvčaty.

hody KobylíV pondělí je vrchol hodůzávádka. Po průvodu se sejdou ženatí muži a doprovázejí zpěvem rituální tanec – zavádku. Při tomto tanci předávají stárci své stárky starým stárkům, kteří za ně pondělní večer dělají zábavu. 

V sobotu a v neděli hraje DH Zlaťanka, v pondělí DH Lácaranka.
Řízené degustace a zážitkové dny v rodinném vinařství Herzánovi

Řízené degustace a zážitkové dny v rodinném vinařství Herzánovi

Rodinné vinařství Herzánovi se nachází ve vinařské obci Kobylí, která je začleněná do mikroregionu Modré Hory. Přijeďte k nám a zapojte se do vinohradnických i vinařských aktivit, ochutnejte celý sortiment vín z naší produkce.

Sklepní uličky Kobylí

Sklepní uličky Kobylí

Řady vinných sklepů jsou tradičním architektonickým prvkem v Kobylí. Najdete v nich několik zbývajících původních dřevěných lisů.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Vinný sklípek v Kobylí na Moravě

Vinný sklípek v Kobylí na Moravě

Vinný sklípek „Na výsluní“ se nachází ve vinařské obci Kobylí s dlouholetou vinařskou tradicí. V nabídce ochutnávka 10 vzorků odrůdových jakostních vín včetně archivního vína ve sklepení mezi sudy se zhruba 45 min debatou o vinařství, vinohradnictví a tématech s tím spojených.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika