Úvod > Aktuality > Shakespeare zase nemá prázdniny
Shakespeare zase nemá prázdniny
"> "> "> ">
Kultura

Shakespeare zase nemá prázdniny

  • Vydáno19. července 2019
Letošní Shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Letos přináší divákům v Praze, Brně i Ostravě celkem devět her Williama Shakespeara. Diváci se mohou těšit i na reprízy úspěšného Hamleta nebo na „vysmátý“ srpen. Druhý prázdninový měsíc totiž bude patřit nejznámějším shakespearovským komediím.
letní sheakspearovské slavnostiNadcházející víkend přináší v pátek 19. 7. příběh o zradě, lásce a odpuštění – Zimní pohádu. Ta se bude hrát v Královské zahradě Pražského hradu od 20:30 hodin. V Brně zve festival Letních shakespearovských slavností na komedii v režii Jiřího Menzela - Veselé paničky windsorské, kde v hlavních rolích excelují Simona Stašová a  Bolek Polívka. 

letní sheakspearovské slavnostiOd neděle 21. 7. do konce července se v Praze bude hrát tragédie Hamlet, mezi herci uvidíte Jaroslava Plesla, Hynka Čermáka, Lenku Vlasákovou nebo Veroniku Kubařovou. V Brně vystřídá komedii Veselé paničky windsorské drama Zimní pohádka a od 26. do 27. července fraška Komédia omylov, která se bude hrát ve slovenštině a češtině. V neděli 28. července je v Brně na programu komedie Zkrocení zlé ženy a 30. a 31. července pak další z komedií – Dobrý konec všechno spraví. Všechny představení se hrají na Špilberku.

V Ostravě uvidí diváci od příštího týdne Zkrocení zlé ženy 21. – 24. 7., Zimní pohádku 26. – 28. 7., tragérii Othelo, která se bude hrát 30. 7. v angličitě a červencová představení zakončí 31. 7. komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Představení se odehrají na Slezskoostravském hradě.
 

Srpen, měsíc komedií

letní sheakspearovské slavnostiPokud se v divadle rádi bavíte, v druhé půlce prázdnin budete mít příležitostí víc než dost. Letní shakespearovské slavnosti uvedou hned sedm komedií legendárního britského dramatika.

Od 10. do 21. srpna bude scéna Královské zahrady před Míčovnou patřit hořké komedii Dobrý konec všechno spraví. Lehkost, půvab, skvěle vypointovaný verbální humor a vynikající Anna Fialová a Martin Siničák v rolích ústředního páru, to je ve zkratce loňská premiéra Slavností. Zasloužilou pozornost vzbudil i Martin Dejdar coby nemocný král či výborný Ondřej Pavelka v roli Parola.

letní sheakspearovské slavnostiOd 23. do 29. srpna si návštěvníci Královské zahrady užijí Večer tříkrálový, komedii plnou bláznů a rozverných kousků. Na moderní pop artové scéně nebude chybět luxusní jachta plná rozjuchané mládeže a hlavně herecké osazenstvo vtipkující jako o život. Vděčné je především komické trio v podání Nely Boudové, Josefa Cardy a Václava Kopty (v alternaci s Milanem Šteindlerem).

Tím ovšem srpnový výčet shakespearovských komedií zdaleka nekončí, diváci se mohou těšit i na temperamentní novinku Zkrocení zlé ženy, na Mnoho povyku pro nic nebo slovenský hit Komédia omylov. Pravidelní diváci se nemohou dočkat návratu oblíbeného představení Sen noci svatojánské a chybět nebude ani naprostý evergreen slavností, Veselé paničky windsorské.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.