Úvod > Aktuality > Festival Mendel vyvrcholí v pátek a sobotu
Kultura

Festival Mendel vyvrcholí v pátek a sobotu

  • Vydáno22. července 2022
Festival Mendel probíhá k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti v Brně od 17. do 24. července 2022 a koná se pod záštitou UNESCO. Oslavy výročí vyvrcholí velkým open-air hudební program v pátek a v sobotu 22. a 23. července, kdy na pódiích v centru Brna vystoupí řada špičkových interpretů. Vstup na všechny koncerty je pro veřejnost zdarma.
mendel festivalNejvětší hvězdou hudební části Festivalu Mendel bude 22. 7. ve 21 hodin americká kapela Kool & the Gang, která v rámci svého vystoupení zahraje jeden z největších světových hitů, legendární píseň Celebration. Program pátečního večera zahájí slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně spolu se světovou premiérou významného skladatele Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari a bude živě přenášen do prostoru na Mendlově náměstí, aby na něj mohl přijít opravdu každý.

festival mendel brnoHostem Festivalu Mendel bude světoznámý britský spisovatel Simon Mawer. V sobotu 23. července od 12:30 bude na Stage C na Mendlově náměstí besedovat o svých knihách a přečte úryvky z  oceňovaného románu Mendelův trpaslík. Brno a jeho genius loci, stejně jako významné brněnské osobnosti a památky se propisují neopakovatelným způsobem do jeho románů, které čtou lidé po celém světě, ať to byl Skleněný pokoj nebo právě Mendelův trpaslík, který stál na počátku vazeb spisovatele k Brnu. Besedu zakončí autogramiáda. Simon Mawer také obdrží od ředitele společnosti České dukáty Vladimíra Olmra tzv. paměťovku – pamětní dvousetkorunovou bankovku vydanou při příležitosti Mendelova výročí. Mimořádná limitovaná emise je vydána v počtu 2500 kusů.

festival mendel brnoV sobotu 23. 7. odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendlově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. Vyvrcholením večera bude koncert Zlaté slavice Ewy Farne. Finále koncertu doprovodí monumentální ohňostroj hradu Špilberk. V průběhu odpoledne vystoupí například Barbora Poláková, Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou s mladým talentovaným zpěvákem a multiinstrumentalistou Jayem Delverem.

Program Festivalu Mendel celý týden upozorňuje na mimořádný význam Gregora Johanna Mendela řadou akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Probíhají komentované prohlídky, odborné vědecké debaty, setkání autorů sci-fi literatury, kocerty vážné hudby, populárně naučné programy na téma genetika a řada dalších akcí.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

200. výročí narození Gregora Mendela v Brně

1.1.
31.12.
200. výročí narození Gregora Mendela v Brně

V roce 2022 uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je známý jako zakladatel moderní genetiky.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Další aktuality

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 25. listopadu do 24. prosince 2022 na Zelném trhu, Moravském náměstí či na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 26. listopadu 2022 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná už o víkendu 26. až 27. 11. 2022 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Svatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury

Již dvanáctý ročník slavností od 11. do 20. listopadu 2022 nabídne příjezd sv. Martina, svatomartinský košt a svěcení mladých vín. Mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark i mnohá folklorní vystoupení. Na mikulovském zámku bude probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti. Ve vybraných hotelech a restauracích vám rádi nabídnou husí menu. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky a nezapomnělo se ani na program pro děti.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika