Úvod > Aktuality > Znojemské kulturní léto oživí Playáda, rytířský turnaj a letní kino
Znojemské kulturní léto oživí Playáda, rytířský turnaj a letní kino
"> "> ">
Zážitky

Znojemské kulturní léto oživí Playáda, rytířský turnaj a letní kino

  • Vydáno9. července 2019
Znojemské kulturní léto, které probíhá od 5. 7. do 25. 8. 2019 nabízí i letos bohatý program, který zpestří místním i návštěvníkům města jejich společenské vyžití. Najdete v něm koncerty, letní kino nebo novinky v podobě Hradebních pondělků a Playády. V srpnu se můžete těšit na tradiční Slavnosti okurek a festival Znojmo žije divadlem.

Letošní Znojemské kulturní léto má opět velmi bohatý program a zabaví velké i dospělé po celé prázdniny. Pokud budete po náročném víkendu hledat odpočinkový program, měli byste s dětmi zavítat do Jižního hradebního příkopu a užít si od dopoledních hodin akci Hradební pondělí. Děti se můžou těšit na pohádkové vystoupení, ukázku dravého ptactva, střelbu z luku a nově také přehlídku zbraní a zbroje.

V prostorách hradebního příkopu u Střelniční věže odstartuje pilotní ročník nového multižánrového minifestivalu Playáda. A to hned ve dvou termínech – 17. 7. a 14. 8. Pokaždé vystoupí tři interpreti současné hudby jako Koně a prase, Záviš, Mutanti hledají východisko a další. Zahrát si ping-pong, či vychutnat si masový i vegetariánský hamburger s oroseným pivem budete moci vždy od 19:00 hodin.
 

Divadlo, koncerty a Hudební festival Znojmo

divadelní spolek RotundaPravidelnou součástí léta ve Znojmě jsou také koncerty a divadelní představení. Zhlédnout Dámský Gambit, Hadriána z Římsů, Revizora v podání divadelního spolku Rotunda či se zaposlouchat do cimbálové muziky můžete letos nejen v hradebním příkopu, ale také na netradičních místech. Letos již 15. ročník Hudebního festivalu Znojmo připomene ve dnech 11. až 28. července hudbu skladatelů na královských dvorech a oslaví pád železné opony. Zlatým hřebem ročníku s podtitulem Hudba králů bude Saul Georga Friedricha Händela – nejlépe obsazené operní představení této sezóny v České republice. Přátelská nálada letního historického města v kombinaci se špičkovými interprety a místními víny činí z festivalu nezapomenutelnou událost.

Ve dnech 21. až 25. srpna vyroste na Horním náměstí šapitó, které se stane centrem jedinečného festivalu Znojmo žije divadlem. Nenechte si ujít představení Divadla Bolka Polívky, Studia Dva, Filipa Tellera a Komediografu. O kompletním programu a novinkách vás budeme informovat v průběhu července.
 

Filmové léto za Vlkovou věží, ponocný, turnaj a okurky

PonocnýV Kapucínské zahradě za Vlkovou věží se v rámci Filmového léta těšte na filmy, které se v letošním roce staly nejúspěšnějšími ať už na české, či světové scéně. Čeká vás komedie Ženy v běhu, film na motivy příběhu hudební skupiny Queen – Bohemian Rhapsody, dále černá komedie Teroristka, filmové drama Toman a pokračování letní komedie s písněmi skupiny Abba – Mamma Mia: Here We Go Again. Začátek projekcí je vždy ve 21:30 hodin, areál však bude přístupný již od 20:00 hodin. Návštěvníci budou moci využít piknikových dek, sezení v party stanu nebo jen na zelené ploše. Vstup je za 50 Kč.

O jedinečnou atmosféru nočního historického centra se opět postará ponocný. Ohlašuje večerku pravidelně v pátek a sobotu od 21:00 – 22:00 hodin. V době konání Hudebního festivalu Znojmo a Znojmo žije divadlem ho budete moci potkávat denně. Jeho trasa povede z Masarykova náměstí přes ulici Mikulášskou k ulici Přemyslovců na Václavské náměstí a nakonec také na ulici Obrokovou. Pokud byste rádi viděli noční Znojmo z ptačí perspektivy, nenechte si ujít také večerní prohlídky Radniční věže s ponocným.

Pátek 2. srpna bude patřit Slavnostem okurek. V průběhu celého dne bude na Masarykově náměstí probíhat výstava zemědělské techniky Agrall Bantice, přehlídka historických traktorů, farmářské trhy, řemeslné dílny, kuchařská show a mnoho dalších. Tradičním vyvrcholením bude soutěž v plnění zavařovacích sklenic na čas a přesnost, letos pod vedením hlavního partnera společnosti Efko.

Ve čtvrtek 8. srpna se bude v hradebním příkopu u Střelniční věže odehrávat rytířský turnaj Templáři – rytíři ve znamení kříže, který připravuje Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci. K vidění bude hned ve dvou časech – 16:00 a 19:00 hodin. Součástí programu bude také vystoupení skupiny Lucrezia Borgia, hry pro děti a prohlídka Střelniční věže. Vstup bude pro dospělé je 100 Kč, pro děti 50 Kč.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž se původně nazývala "vlčí" a byla pevnostní věží nedaleké Dolní brány, která stávala přibližně v místech, kde dnes stojí Okresní soud. Vlkova se jí začalo říkat podle městského hradního velitele markrabího Vlka.

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Znojemský hrad

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Radniční věž ve Znojmě – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Radniční věž ve Znojmě – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Radniční věž ve Znojmě je považována za symbol tohoto města. Byla postavena v letech 1447 – 1448 stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Její výška činí 66,5 m a z ochozu lze dohlédnout na město i okolí. V roce 2022 a 2023 je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Ponocný ve Znojmě

Ponocný ve Znojmě

V sezoně zahlédnete ve večerních hodinách v ulicích města Znojma ponocného. Noční hlídač, pan Miroslav Kubák, je připomínkou dnes již zaniklého povolání a zároveň i nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura