Úvod > Aktuality > Máte už kešku hraběte Chotka?
Památky

Máte už kešku hraběte Chotka?

  • Vydáno6. června 2010
V zámeckém parku je schován poklad hraběte Chotka. Máte-li dobrý přístroj GPS, dost času a chuť hledat, tak se vydejte na zámek Velké Březno. Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině minulého století, kdy si hrabě Chotek, správce Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo a v bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.
Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Byl postaven až mezi lety 1843 a 1845 a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. Půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem vám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jímž začala 1. světová válka. Zámek je obklopen nádherným, na Ústecku jedinečným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů. 
  
Park si může prohlédnout každý návštěvník sám, ale pokud využije služeb průvodce, dozví se o rostlinách v parku některé zajímavosti – třeba to, jak v každém stromě neustále, den co den, proudí mnoho litrů vody (v jehličnatém stromu proudí voda rychlostí zhruba 1-2 metry za hodinu, u listnatých vzrostlých stromů to bývá 4 až 6 metrů za hodinu. Velkým stromem proběhne zhruba 100 litrů vody v jednom jediném dni.

Více informací:
Zámek ve Velkém Březně
 
Jedním z nejmladších zámků v České republice, ale určitě i z nejkrásnějších zámků přinejmenším v severních Čechách, je Státní zámek Velké Březno. Zámek je obklopen nádherným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.  
Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.