Úvod > Aktuality > Májový výlet do Ostravy: zvířata, doly, koncerty i veteráni
Májový výlet do Ostravy: zvířata, doly, koncerty i veteráni
"> "> ">
Životní styl

Májový výlet do Ostravy: zvířata, doly, koncerty i veteráni

Vydáno 30. dubna 2019
V Ostravě můžete oslavit První máj v zoologické zahradě a ve Vítkovicích. Během dalších květnových dnů nabídne Ostrava studentskou oslavu jara Majáles, několik koncertů klasiky i popu a dokonce také Veteran Rallye.

První májové dny v Zoo Ostrava

Zoo OstravaKdo zavítá první květnový den do ostravské zoologické zahrady, může se těšit nejen na doprovodný program a rozšířené komentované krmení zvířat. Pánové mohou využít některý z rozkvetlých stromů pro políbení své milé... 1. května bude zároveň probíhat Den pro zoologické zahrady, který zvídavým návštěvníkům objasní jak fungují moderní zoologické zahrady nebo jak pomáhají tyto instituce při záchraně ohrožených druhů.

V sobotu 4. května si určitě nenechte ujít Den pro šelmy. Přemýšlíte třeba o tom, zda je možné soužití člověka a šelmy v 21. století či jak můžete pomoci k ochraně těchto vzácných zvířat? V Beskydech žije hodně velkých šelem a možná o tom ani nevíte... Chcete se dozvědět, jak je těžký návrat velkých šelem do přírody? Pak určitě doražte v sobotudo Zoo Ostrava, kde se to dozvíte. Sobota 11. května bude patřit pěvcům! A to převážně těm opeřeným a navíc ohroženým. Akce se koná v rámci mezinárodní ochranářské kampaně Silent Forest (Ztichlý les).

Navíc milovníky rostlin potěší v areálu zoo právě rozkvétající rododendrony. Roste jich zde téměř 6000 exemplářů rododendronů a azalek, což je nejvíce u nás i na Slovensku. Najdete zde asi 250 druhů a kultivarů.
 

Den otevřených dveří ve Vítkovicích

Oblast Dolních Vítkovic, industriální prostor s neobyčejnou atmosférou a zároveň dějiště řady skvělých akcí, můžete prozkoumat ve středu 1. května a zároveň prožít perfektní první máj na Dni otevřených dveří. V rámci letošního dne otevřených dveří pořadatelé pro návštěvníky připravili několik novinek. Jednou z nich je komentovaná procházka městskou částí Vítkovice, kde zájemce seznámíte s životem dělníků a horníků a jejich rodin. 

Mimo to vás čeká bohatý hudební program, ať už jde o oblíbené místní kapely, které mají zkušebny v areálu Hlubina v Dolních Vítkovicích anebo o známou a havířovskou kapelu Nebe. Zajímavou částí programu Dne otevřených dveří je také velmi poutavá a akční soutěž Nejtvrdší hasič přežije, kde se předvede HZS Moravskoslezského kraje s bohatým doprovodným programem.

VítkoviceČást programu Velkého světa techniky bude probíhat venku – budete si tu moci vyzkoušet laserové pistole, virtuální realitu, vozíčky z interaktivní výstavy Tělo a technika, gyroskop nebo skákací hrad. Připravujeme také soutěže o vstupenky. Plný zábavy bude také Malý svět techniky U6, kde si děti užití v dětském koutku s Batmanem a Supermanem anebo se mohou účastnit workshopu přírodní kosmetika. Před budovou se budou vyrábět obří bubliny. Provoz U6 bude v romantickém duchu 1. máje, svátku zamilovaných – návštěvníci budou mít možnost vyrábět papírové karafiáty a přáníčka před ponorkou, vyřezávat amorky a srdíčka z polystyrenu na dílnách.
 

Za koníkem Ferdinandem do dolu Landek

Koník FerdinandUž jste navštívili novou expozici Landek Parku věnovanou "čtyřnohým havířům"? Pokud ne, vypravte se sem v první májový den, kdy se na zde koná Den otevřených dveří. Originální příběh koníka Ferdinanda ze šachty Anselm (dnes Hornického muzea na Landeku v Ostravě – Petřkovicích)  je napínavým vyprávěním o životě a práci koní, kteří desítky let v podzemí pomáhali dobývat "černé zlato".

Expozice je umístěna v historické štole Albert a je součástí důlní expozice (fárání do dolu). Poslední prohlídka velkého okruhu (2 hod.) začíná v 16 hodin.
 

Koncerty popu i klasiky

koncerty ostravaV máji bude Ostrava žít také hudbou. V neděli 12. května se v kompresorovně Landek Parku koná Koncert v obrazech. Na programu koncertu zazní díla současné světové hudební literatury pro symfonické dechové orchestry. Druhá polovina koncertu bude patřit českým autorům Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi a Leoši Janáčkovi.

Ostravský Kompot – to je název rodinného festivalu tvořeného výhradně a jen Ostraváky. Třetí ročník festivalu určený mladým i starším lidem a rodinám s dětmi se uskuteční v neděli 19. května v Trojhalí Karolina. Hlavní hvězdou festivalu bude paní Hana Zagorová, mimo této stálice české populární hudby se můžete těšit na kapely Petr Bende & Band, Úspěch, Neo Chess Sunny Rock and roll Band, Party hurricane nebo Big band!!! Ostrava.

V roce 2018 se poprvé konal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Další ročník tohoto úspěšného projektu se uskuteční i letos, a to od 28. května do 1. července v Domě kultury města Ostravy.
 

Studentské oslavy jara Majáles v Ostravě

Majáles OstravaLetošní ročník Majálesu se uskuteční 17. a 18. května na Slezkoostravském hradě. Návštěvníci se mohou těšit na 4 hudební scény, přes 30 vystoupení a velmi bohatý doprovodný program. Z hudebních interpretů se můžete těšit na Paulieho Garanda & Kenny Rough, Puding paní Elvisovej, Poetiku, Sto zvířat, MessenJah, Platonic, Mig 21 a dorazí i Ben Cristovao.

Nebude chybět majálesový průvod masek centrem města nebo bohatý doprovodný program. Pokud patříte mezi návštěvníky, kterým nestačí jen pivo a kapela, mají pro vás pořadatelé náhradní plán v podobě zábavně – kreativní zóny, kde můžete procvičit mozkové závity i zručnost.
 

Veteran Rallye Ostrava

VeteránV sobotu 25. května se bude konat již 21. ročník Veteran Rallye Ostrava! Start vozidel do roku výroby 1988 je tradičně na Masarykově náměstí v centru města Ostravy s výstavou a projížďkou po pěší zóně. Poté se vydejte do Orlové na Staré náměstí, kde si v neogotickém kostele Narození Panny Marie poslechnete varhanní minikoncert a podíváte se, co zbylo z historického centra města.

Cíl a vyhlášení výsledků bude na Steel Ring Třinec s.r.o. – závodním motokárovém okruhu, na kterém si se svým vozidlem bude možné ověřit své dovednosti.
Majáles Ostrava 2022

13.5.
14.5.
Majáles Ostrava 2022

Majáles Ostrava se přesouvá do centra! Další ročník se uskuteční 13. května na Slezkoostravském hradě.

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava

10.7.
31.10.
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava

Ve skleníkovém areálu rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma, včetně různých druhů bylinek a koření.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.