Úvod > Aktuality > Lustr z kutnohorské kostnice už visí na svém místě
Lustr z kutnohorské kostnice už visí na svém místě
">
Památky

Lustr z kutnohorské kostnice už visí na svém místě

  • Vydáno27. listopadu 2016
Lustr z kosterních pozůstatků, jedna z dominant kostnice v Sedlci, se po téměř osmi měsících vrátil zrenovovaný zpět na své místo. Na konci března byl odmontován kvůli havarijnímu stavu. Zbývá na něm dokončit poslední detaily, do konce listopadu však již bude kompletní.
Lustr z lidských kostí v kutnohorské kostnici visí po téměř osmi měsících opravený zpět na svém místě. Restaurátor Tomáš Král rozebral lustr doslova po kůstkách. Ty po té konzervoval ve vápenné vodě a vrátil zpět. Nikoliv však na původní dřevěnou konstrukci, ale na novou, nerezovou. Kosti byly s dřevem propojené zrezlými hřeby, a protože restaurátor nechtěl kosti poškodit, rozhodl se hřeby vyřezat z dřevěné konstrukce. Nebylo možné zachránit kosti i dřevěnou konstrukci, proto byla podle nákresů a fotodokumentace vyrobena přesná kopie a kosti na ni restaurátoři připevnili vruby.

Nyní restaurátoři dokončují na opraveném lustru detaily, montují jednotlivé kosti do středové části a připevňují svícny po obvodu lustru. Na lustru jsou nejčastějšími kosterními pozůstatky loketní kosti, články prstů, dolní obratle a spodní čelisti. Kosti a lebky v kostnici pocházejí od obětí moru a husitských válek. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je uloženo 56.000 až 60.000 lebek a 420.000 až 450.000 dlouhých kostí.
 

Čím podepřít kostnici a jak přemístit pyramidy z kostí?

PyramidyPráce na rekonstrukci slavné kutnohorské kostnice začaly předloni a mají trvat až deset let, ale po celou dobu oprav bude památka návštěvníkům přístupná.

Opravám předcházel archeologický průzkum, kterým bylo překvapivě zjištěno, že zdejší hroby jsou starší než samotný kostel. Místo tak může mít daleko starší historii, než samotná stavba. Je i možné, že zde předtím existovala nějaká předchůdkyně kostnice, například kaplička.

Budova kostnice se naklání, neboť je postavena na nestabilním povrchu. Tento problém je znatelný hlavně u věží, které se naklání asi o 43 centimetrů. Budovu tedy bude nutné při rekonstrukci podepřít. Jednou z možností je stavbu podepřít o pevné skalní podloží, které je ale 12 metrů hluboko. Zároveň je třeba vymyslet, jak přemístit pyramidy z kostí postavené uvnitř kostnice, které jsou širší než oblouky stavby.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality