Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje
Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje
"> "> Zdroj foto: Český rozhlas Sever "> "> "> Zdroj foto: krusnohorci.cz ">
Zážitky

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

  • Vydáno1. září 2022
Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 3. září 2022 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9 do 16 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
přehrada FlájeDen otevřených dveří na přehradě Fláje se koná v sobotu 3. září. Od 9:00 do 16:00 hodin si můžete prohlédnout jak informační centrum nad přehradou, tak i útroby vodního díla. Při komentovaných prohlídkách se seznámíte s účelem a historií přehrady i dalších staveb na řekách v povodí Ohře. Na trase Flájskou přehradou se podíváte i do unikátní duté hráze, kudy povede část prohlídkové trasy. Dozvíte se o činnosti vodohospodářského dispečinku, uvidíte ukázku měřících zařízení, přístrojů, programů a vybavení.

Díle bude také otevřena i úpravna vody Meziboří a vodní díla Stanovice a Skalka v Karlovarském kraji. Návštěvníky zde uvítají od 9:00 do 16:00 hodïn.

Pro návštěvníky Informačního centra Fláje je vyhrazeno parkoviště, které se nachází na pravém břehu hráze při silnici č. 01312 Český Jiřetín – Moldava u vlastní budovy Infocentra a domku hrázného. Návštěvníkům přijíždějícím od Litvínova, Českého Jiřetína a SRN po silnici č. III/2545 Klíny – Český Jiřetín, doporučujeme využití tohoto parkoviště a upozorňujeme, na zákaz parkování při levém břehu hráze, kde platí zákaz zastavení, a to i na zastávce autobusu.
Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Flájský plavební kanál

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.