Úvod > Aktuality > Kousek pestré Oceánie si užijete v Zoo Ostrava
Kousek pestré Oceánie si užijete v Zoo Ostrava
"> "> ">

Kousek pestré Oceánie si užijete v Zoo Ostrava

Vydáno 25. února 2020 Příroda
Přestože venku stále ještě vládne chladnější počasí, můžete se i v tomto období v ostravské zoologické zahradě pořádně zapotit. A to když navštívíte některý z tropických pavilonů, například pavilon Papua – největší akvaterarijní komplex v zoo.
Zoo Amazonie OstravaPavilon Papua byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava otevřen v roce 2011. Toto expozičně-chovatelské zařízení návštěvníkům přibližuje tropickou přírodu ostrova Papua-Nová Guinea a představuje tamní ohrožené druhy zvířat i život původních papuánských kmenů. K vidění je zde přes 20 druhů živočichů – zástupců plazů, ryb i bezobratlých. Žije zde i jediný zástupce žraloků v zoo. Pavilon je rozdělen do čtyř velkých akvaterárií znázorňující jednotlivé biotopy papuánské přírody.

varan modrýPrvní z nich jsou Písčiny řeky Fly – sladkovodní akvárium obývají velké dravé ryby baramundi severní a dva druhy vodních želv – karetka novoguinejská a dlouhokrčka Siebenrockova. Terárium Batanta pobřežní mangrove obývá výrazně zbarvený varan modrý – stromový ještěr s chápavým ocáskem, tilikva obrovská (jeden z největších scinků) a agama molucká. Na mělčinách a březích upoutají pozornost zvláštní stvoření – lezci. Podobou připomínají spíše ocasaté obojživelníky, jedná se však o ryby přizpůsobené delšímu pobytu na souši, kde se pohybují pomocí prsních ploutví se silnou svalovinou.

ryby pacifikDalším teráriem je Přítok jezera Sentani. Tento biotop obývají impozantní a nepřehlédnutelní varani papuánští – štíhlí ještěři s dlouhým chápavým ocasem, v kaskádovitém potůčku jsou k vidění drobné bystřinné rybky duhovky lososové. Akvárium se slanou nazvané Korálové moře představuje pestrost korálových útesů, v němž žije několik druhů pestře zbarvených ryb, např. králíčkovec liščí, havýš rohatý, a zástupci bezobratlých, jako jsou žahavé sasanky či ostny vyzbrojené ježovky. Největším obyvatelem akvária je zástupce paryb – žralůček okatý.

krajta zelená zoo ostravaV roce 2018 zde přibylo páté akvaterárium, které je umístěno v průchodu do navazující Voliéry Papua. Souš obývají první zástupci hadů v tomto pavilonu krajty zelené a vodní prostředí dva zástupci paprskoploutvých ryb. Jedná se o hejno stříkounů pětitrnných, ryb se zajímavou strategií lovu potravy, a murénu sundskou, což je jediný druh murény, který v dospělosti obývá sladké vody.

Ať už bude důvod k návštěvě Papui v Zoo Ostrava jakýkoli, věříme, že každý si zde přijde na své. A třeba tento prostor přispěje i k tomu, že lidé objeví krásu také méně známých tvorů. Provozní doba zoo se v březnu prodlužuje o jednu hodinu, tj. od 9 do 18 hodin, pavilony a pokladny se zavírají v 17 hod. Do konce března ještě můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné 80 Kč pro dospělého a 50 Kč pro děti.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Další aktuality

8.7.
2020
Na hradě Sovinci se o víkendu bude bojovat na příkaz císaře

Na hradě Sovinci se o víkendu bude bojovat na příkaz císaře

Severní Morava a Slezsko | Památky
27.6.
2020
Zoo Ostrava představila nové voliéry pro sovy a orly

Zoo Ostrava představila nové voliéry pro sovy a orly

Severní Morava a Slezsko | Příroda
26.6.
2020
#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

Severní Morava a Slezsko | Památky