Úvod > Aktuality > Do Zoo Ostrava za jelenem wapiti i krásou barev Asie
Do Zoo Ostrava za jelenem wapiti i krásou barev Asie
"> "> ">
Příroda

Do Zoo Ostrava za jelenem wapiti i krásou barev Asie

  • Vydáno23. října 2019
Kdo se v těchto dnech vydá na prohlídku ostravské zoologické zahrady, již nedaleko vstupu do zoo určitě nepřeslechne hlasité troubivé zvuky. To jelen wapiti, samec největšího jelena světa, dává najevo, kdo je ve výběhu pánem. Přijďte si ho poslechnout – období říje právě vrcholí!
Jelen wapitiS polovinou října přichází vrchol jelení říje. Milovníci přírody nemusí ale za jelením troubením do lesů a na posedy – v Zoo Ostrava se nyní hlasitě ozývá samec největšího jelena na světě. Jedná se o jelena wapiti, jehož domovem jsou lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. Zajímavostí je, že spíše než troubení připomíná jeho hlas pískání (na rozdíl od mnohem hlubšího hlasu našeho evropského jelena). Samec wapiti dosahuje hmotnosti až 450 kg. Jeho hlavu zdobí mohutné paroží, které může u nejstatnějších samců vážit až 18 kg.

Wapiti je v ostravské zoo nejdéle chovaným druhem jelena (od roku 1964). Stádo tvoří aktuálně jeden chovný samec, pět laní a sedm mláďat z loňského a letošního roku (tři samečci a čtyři samičky). Dospělý samec je nepřehlédnutelný díky majestátnímu paroží a lidé jej dobře poznají i po sluchu. 

V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Od roku 2012 vede Zoo Ostrava Evropskou plemennou knihu wapiti sibiřského.
 

Ďábelský javor a další podzimní barvy z Asie

Acer diabolicumNedávné mrazíky urychlily vybarvovaní listů opadavých stromů i keřů v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Mezi nejkrásnější podzimní stromy patří určitě javory, kterých roste v areálu zoo několik druhů. Svými zářivými barvami přitahují pozornost kolemjdoucích…

Kromě evropských druhů, jako jsou javor klen, javor mléč nebo javor polní neboli babyka, zde naleznete i zástupce východoasijských regionů - z Číny, Koreje či Japonska. Tyto druhy rostou hlavně v okolí expozice Zahradního umění dálného východu, na Cestě stínu a Cestě vody a také u restaurace Saola.

Phellodendron chinenseNa Cestě stínu v těchto dnech krásně vybarvil své olistění představitel horských lesů středního Japonska, ostrovů Honšú, Kjúšú a Šikoku. V rodném jazyce těchto ostrovů se mu říká Oni-momiji, což znamená ďábelský javor. Je tak označován kvůli „divokému a násilnému vzhledu listů“. V západní kultuře si lidé nebyli vědomi původu jména a název Acer diabolicum zdůvodňovali pichlavými chlupy na semenech a/nebo dvou čnělek tvarem připomínajících rohy Satana.

Nedaleko tohoto krásného javoru pomalu odhazuje svůj šat i jiný asijský druh stromu a to korkovník čínský. Jeho nepřehlédnutelné žluté podzimní listy vysoce kontrastují s nedalekým lesním porostem.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty