Úvod > Aktuality > Vodáci v sobotu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně
Zážitky

Vodáci v sobotu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

  • Vydáno19. června 2023
Vodáci v Bohumíně a jeho okolí už stříhají metr. Už v sobotu 24. června dopoledne odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky u nástupního místa pro vodáky.
Vodáci na OdřeVodáci se poslední červnovou sobotu 24. 6. 2023 sejdou při Odemykání řeky Odry na již tradičním nástupním místě ve Starém Bohumíně. Sezonu s úderem desáté hodiny dopolední symbolicky odstartuje dvojí otočení klíčem nad řekou, krátce poté na hladinu Odry dosednou první lodě. Jejich posádky čeká sedmikilometrová plavba krásnými zákrutami meandrů až za soutok OdryOlší do polského Zabelkówa. Vychutnávat si krásy přírodní památky mohou účastníci akce buď na svých lodích, nebo na kánoích a raftech z městské půjčovny.

K dispozici budou dvoumístné kánoe nebo čtyřmístné rafty. Jejich zapůjčení je v den odemykání meandrů zdarma, zájemci zaplatí pouze za dopravu lodě z cílové stanice zpátky do Bohumína. Plavidlo je nutné si předem rezervovat prostřednictvím elektronického rezervačního systému, který je dostupný na webu města nebo na mailu odemykani-odry@mubo.cz. Na bohumínských stránkách najdete také další informace k provozu a podmínkám půjčovny lodí. Zájemci se mohou hlásit do středy 21. června. V mailu kromě svého jména také uvedou, o jaký druh lodi mají zájem.
 

Doprava pro lodě i pro vodáky

vodáci na odřePoplatek za dopravu lodě zpět do Bohumína činí 100 korun za kánoi, u raftu pak 200 korun. Dopravné se hradí v hotovosti na místě, kromě lodí vyfasují účastníci zdarma také pádla, vesty či lodní vaky. A doprava zpět bude po doplutí zajištěna i pro samotné vodáky. Po návratu na »startovní čáru« na ně bude navíc u hraničního přechodu v Chalupkách čekat drobné pohoštění. Akce, která tradičně zahajuje vodáckou sezonu na OdřeBohumíně, se uskuteční pouze při průtoku vody do 60 m³/s. V opačném případě je totiž sjezd řeky nebezpečný.

Pakliže by konání společné vyjížďky zhatilo počasí, není potřeba věšet hned pádlo na hřebík. Už o den později (25. června) zahájí v místě letošní provoz městská půjčovna lodí. Fungovat bude vždy v soboty, neděle a svátky, a to až do 13. října 2023. Provoz půjčovny pro město zajišťují dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. V nabídce mají kánoe pro dvě až tři osoby i čtyřmístné rafty. Pro letošní sezonu sjednotilo město cenu u nabízených kánoí. Za jejich zapůjčení zaplatíte 290 korun, u raftů zůstává částka 500 korun.
Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.

Hraniční meandry řeky Odry

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra je evropský veletok, o celkové délce přibližně 854 km, který pramení na Moravě pod vrcholem Fidlův Kopec ve výšce 634 m.n.m. a ústí v Polsku do Baltského moře.

Půjčovna lodí Pod Zeleným dubem v Bohumíně

Půjčovna lodí Pod Zeleným dubem v Bohumíně

Půjčovnu lodí ve Starém Bohumíně provozuje město Bohumín prostřednictvím Sboru dobrovolných hasičů ve Starém Bohumíně. Od července do září je k dispozici každou sobotu i neděli a ve svátky (kromě hromadných vodáckých akcí). Lze si zde vypůjčit rafty, kánoe, pádla a další příslušenství.

Další aktuality

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty