Úvod > Aktuality > Kostel sv. Jakuba v Brně se kvůli rekonstrukci uzavírá
Kostel sv. Jakuba v Brne se kvuli rekonstrukci uzavírá
"> Kostel sv. Jakuba v Brne se kvuli rekonstrukci uzavírá "> Hlavním duvodem rekonstrukce je havarijní stav elektrické instalace "> Ve veži vznikne nová expozice
Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně se kvůli rekonstrukci uzavírá

  • Vydáno14. ledna 2015
Kostel sv. Jakuba v Brně spolu s druhou největší kostnicí v Evropě se až do léta 2015 uzavírá veřejnosti. Důvodem je již dlouho plánovaná rekonstukce, ketrou tento brněnský chrám nutně potřebuje. Opravovat se bude nejenom elektrické rozvody, ale také trhliny ve zdech, obrazy, sochy i plastiky.
Kostel sv. jakuba BrnoJeden z největších brněnských kostelů, pozdně gotický chrám svatého Jakuba, čeká v nejbližších měsících rozsáhlá rekonstrukce. Od pondělí 12. ledna 2015 je uzavřen a bohoslužby prohlíhají v sousedních kostelech – u sv. Tomáše a v kostele Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů).

Hlavním důvodem rekonstrukce je havarijní stav elektrické instalace. Připojila se také celková obnova interiéru, restaurováním mobiliáře, zajištěním statiky a zpřístupněním věže. Právě ve věži vznikne nová expozice. Její náplň se bude průběžně měnit a bude novou příležitostí seznámit veřejnost s kostelem, jeho historií a vztahem k městu Brnu. Další část expozice bude na kůru. Brněnský chrám by se měl otevřít v srpnu 2015, úplné dokončení všech prací je plánováno na 30. duben 2016.

Chrám svatého Jakuba je dlouhý 54 metrů, věž dosahuje výšky přes 92 metrů. Jeho současná podoba, byla završena v 16. století dokončením věže. Kolem kostela býval až do roku 1784 hřbitov, kam se pohřbívalo pět set let. Dnes ho připomíná rozsáhlá podzemní kostnice zpřístupněná veřejnosti v roce 2012.
Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika