Úvod > Aktuality > Končí výstava Vynálezci a vynálezy, máte poslední šanci zhlédnout ji o víkendu
Končí výstava Vynálezci a vynálezy, máte poslední šanci zhlédnout ji o víkendu
">
Kultura

Končí výstava Vynálezci a vynálezy, máte poslední šanci zhlédnout ji o víkendu

  • Vydáno28. září 2012
Národní muzeum nabídne o tomto víkendu naposledy lidem možnost zavítat na výstavu Vynálezci a vynálezy a prohlédnout si tajemné bedny rytíře Jiruše nebo vzácné aerosaně z Kopřivnice.

Výstava Vynálezci a vynálezy představuje významné i opomíjené vynálezce a objevitele s úzkou vazbou na české země a přilákala za dobu svého trvání do Nové budovy více než 100 tisíc návštěvníků. Zařadila se tak mezi nejúspěšnější výstavy Národního muzea v Nové budově. Původně měla výstava končit v dubnu, pro velký zájem ale byla prodloužena do konce září

Dřevěné bedny s tajuplným obsahem jsou součástí sbírek Národního muzea již více než sto let. Jde o památky po šlechtici Bohuslavu Jirušovi, které bude možné podle jeho závěti otevřít až v roce 2101. Jedná se o dvojici schránek o rozměrech přibližně 1,2 m (šířka) krát 0,8 m (výška) krát 0,69 m (hloubka). Hmotnost každé z nich činí zhruba 300 až 400 kilogramů. Povrch kryje ze všech stran masivní dřevěná deska široká asi dva centimetry. Vnitřek je vyložený zinkovým plechem. 

Pracovníci Národního muzea chtěli do dvou tajemných dvou beden nahlédnout pomocí neinvazních metod, které by se beden fyzicky nedotkly. Proti jejich skenování se ale nakonec v anketě vyslovilo 53 procent hlasujících. Svůj názor vyjádřilo více než 3000 osob.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.