Úvod > Aktuality > Klášter Milevsko oslaví 900 let od založení premonstrátského řádu
Památky

Klášter Milevsko oslaví 900 let od založení premonstrátského řádu

  • Vydáno2. června 2022
Milevský klášter v sobotu 4. 6. 2022 oslaví kulturní akcí „Premonstrátský den" rovných 900 let existence premonstrátského řádu! Památka zve na speciální prohlídku, koncert duchovní hudby a příchozí budou mít také jedinečnou příležitost nahlédnout do vzácné Jarlochovy kroniky. Klášter bude otevřený od 10:00 do 18:00 hodin.
milevskoMilevský klášter srdečně zve všechny milovník památek na celodenní kulturní akci nazvanou „Premonstrátský den", která se koná u příležitosti oslavy devítisetletého výročí založení řádu. Bratři premonstráti provedou návštěvníky oběma běžnými prohlídkovými okruhy a navíc chystají také speciální prohlídku varhan, a to v 11:15 a 15:00 hodin. Běžné prohlídky budou probíhat od 10:00 do 14:30 po půl hodinách. V 17:00 začne v klášterní bazilice koncert duchovní hudby, který připravili žáci ŽUŠ Sedlec – Prčice.

Velkou vzácností bude možnost nahlédnout do Jarlochovy kroniky, která bude pouze pro tento den uvolněna z trezoru Strahovské knihovny. Jedná se o vzácnou písemnost, která byla sepsána prvním opatem milevského kláštera Gerlachem (Jarlochem), která je nejdůležitějším vyprávěcím pramenem českých dějin konce 12. století.

středověká knihaV tzv. Letopisu Jarlochově jsou popsány dějiny českých zemí od roku 1167 do roku 1198, předpokládané pokračování však bylo ztraceno. Mimo legend o životech svatých se v něm nachází zpráva o křížové výpravě určená císaři Bedřichovi. Letopis je součástí Rukopisu milevského, který má své místo ve Strahovské knihovně. Do Milevska, místa svého vzniku, bude zapůjčen jen v sobotu 4. června a vystaven od 10:00 do 16:00 hodin v barokní knihovně Latinské školy. V Latinské škole proběhne také řada přednášek, nejen o Jarlochově kronice, ale také o nálezu části hřebu ze Svatého Kříže.
Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty