Úvod > Aktuality > Výstavu pokladu na Karlštejně doplnily šaty císařského dvora
Výstavu pokladu na Karlštejně doplnily šaty císařského dvora
">
Zážitky

Výstavu pokladu na Karlštejně doplnily šaty císařského dvora

  • Vydáno3. srpna 2016
Na hradě Karlštejn máte letos jedinečnou příležitost zapojit se do oslav Karla IV. Od středy 3. srpna se mohou návštěvníci výstavy Karlštejnského pokladu kochat ceremoniálními oděvy Karla IV., Elišky Pomořanské, Václava IV. a Jana Očka z Vlašimi.

Věrné kopie dvorských slavnostních oděvů druhé poloviny 14. století pro výstavu Národního památkového ústavu vyrobilo Barrandov Studio a. s. Šaty jsou ručně šité a zhotovené podle středověkých předloh, mimo jiné nástěnných maleb na Karlštejně, votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi a podle iluminací z Grandes Chroniques de France.

Čistě jen šití trvalo celých 365 hodin, ostatní práce (střih, výroba doplňků apod.) zabraly dalších bezmála 100 hodin. Kabátec Václava IV. krejčovští mistři šili celkem 120 hodin. Zhotoven byl podle dochovaného originálu z brokátového hedvábí.

Co vše uvidíte?

  • Oděv Karla IV. – rumělkový plášť a světle šedá podšívka z hedvábí, tunika, nohavice v barvě pláště
  • Oděv Alžběty Elišky Pomořanské – dlouhé šaty s výstřihem, dlouhé rukávy s hustě našitými knoflíčky, hedvábná vestička přes šaty
  • Oděv Václava IV. – prošívaný kabátec z brokátu s hermelínovými pachy a knoflíky, punčochové kalhoty, zlatý opasek
  • Oděv Jana Očka z Vlašimi – bohatě zdobený brokátový pluviál, kožené rukavice, saténová mitra, zdobená alba
Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality