Úvod > Aktuality > Kamencové jezero se těší na letošní sezonu: láká na novinky a chystá další
Kamencové jezero se těší na letošní sezonu: láká na novinky a chystá další
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Kamencové jezero se těší na letošní sezonu: láká na novinky a chystá další

  • Vydáno13. května 2022
Nové chatky, ošetřené molo, nové přístaviště pro lodičky a spousta dalšího. Kamencové jezero zahájilo v květnu letošní sezónu a již nyní vítá všechny vodymilovné návštěvníky. Ti se mohou těšit na nový písek na plážích i vyšší hladinu vody.
kamencové jezeroUnikátní Kamencové jezeroChomutově je od května otevřené všem, kteří se rádi koupou v přírodní vodě. Návštěvníci se mohou letos těšit na několik novinek. Mezi ně patří například zrekonstruované chatky v rekreační části areálu, na novou sezónu připravené hlavní molo a nové přístaviště pro oblíbené lodičky. Tento rok bylo navíc na pláže u jezera navezeno 300 tun nového písku.

Protože hladina vody v jezeře poklesla během několika let o 30 cm, bude se Kamencové jezero dopouštět vodou z řeky Ohře. Více než 50 milionů litrů vody do jezera stihne přitéci ještě před hlavní letní sezónou. Návštěvníci se nemusí bát, dopouštění nebude mít žádný vliv na kvalitu vodyjezeře. Dobrou zprávou také je, že vstupné do areálu zůstalo stejné jako vloni, tedy 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro ostatní. Další plánované novinky musí na svou realizaci ještě počkat. Ještě letos by mělo dojít k opravě jižního vstupu do areálu jezera z ulice Mostecké a vytvoření nového vstupujezeru z Přemyslovy ulice.
 

Jezerní voda alias chemický koktejl

kamencové jezeroKamencové jezero vzniklo zatopením bývalého kamencového lomu, voda má blahodárný vliv na pokožku. Je kyselá, proto v ní nejsou žádné ryby ani jiní živočichové či rostliny. Jedná se o naprostý unikát, voda v jezeře nemá svým složením ve světě obdoby. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m. Lidskému zdraví je tato voda velmi prospěšná. Specifické vlastnosti zdejší vody jsou dané obsahem různých prvků. Nejvyšší podíl mají sírany – 247 miligramů v litru, následují chloridy – 58 miligramů, draslík – 19,9 miligramu, železo 4,48 miligramu a hliník 1,97 miligramu v jednom litru. Jakkoli to na první pohled vypadá jako nebezpečný chemický koktejl, má tato „kamencová“ voda skvělý vliv na lidskou pokožku.
Chomutov

Chomutov

Při pohledu do krajiny zbrázděné povrchovými uhelnými doly si možná Chomutov představíte jako typické průmyslové město, ale skutečnost vás mile překvapí. Má pěkné historické centrum se zámkem a muzeem, oblíbeným cílem výletů je také zoopark a Kamencové jezero, jediné svého druhu na světě.

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

V Chomutově najdete jediné kamencové jezero na světě – vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Obsah kamence ve vodě brání růstu vodních řas a sinic, proto je koupání garantováno po celou letní sezonu.

#světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí

#světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí

Kamencové jezero patří k plošně největším jezerům v České republice. Jako přírodní útvar je jak v Čechách, tak i na světě jedinečné. Zdejší voda je opravdovým unikátem, díky vysokému obsahu kamence ve vodě činí z jezera malé Mrtvé moře. Vysoký obsah kamence zabraňuje růstu řas a sinic. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi zde najdete také velké plovoucí molo. K dispozici je volejbalové a basketbalové hřiště, stůl na ping pong, minigolf a půjčovna pramic, šlapadel a paddleboardů.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.