Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí
#světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí
"> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí

  • Vydáno21. června 2021
Kamencové jezero patří k plošně největším jezerům v České republice. Jako přírodní útvar je jak v Čechách, tak i na světě jedinečné. Zdejší voda je opravdovým unikátem, díky vysokému obsahu kamence ve vodě činí z jezera malé Mrtvé moře. Vysoký obsah kamence zabraňuje růstu řas a sinic. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi zde najdete také velké plovoucí molo. K dispozici je volejbalové a basketbalové hřiště, stůl na ping pong, minigolf a půjčovna pramic, šlapadel a paddleboardů.

Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra.

Kamencové jezero
Mrtvé moře
jezero chomutovSvým návštěvníkům nabízí Kamencové jezero v Chomutově během sezony nádherné koupaní v krásném prostředí. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi, kterému dominuje velké plovoucí molo, nabízí svým návštévníkům řadu možností, jak trávit svůj volný čas.

V rámci areálu jezera, i v jeho bezprostřední blízkosti, naleznete celou řadu atrakcí a možností ubytování a občerstvení. Do areálu však platí zákaz vstup se psy a jinými zvířaty.

Sportovním nadšencům udělá radost pestrá nabídka sportovního vyžití, jako je minigolf, plážový volejbal, streetball, stolní tenis, badminton nebo nohejbal. Zapůjčit si u nás můžete také šlapadla, lodičky či paddleboardy. Velký otvický rybník nabízí wakeboarding a vodní lyžování, což jistě ocení každý milovník adrenalinu! Nezapomněli tu ani na děti, pro které je zde kdispoziici dětské hřiště a nově vzniklé lanové centrum.
 

Živá mrtvá voda v jezeru

chomutovJezero vzniklo pravděpodobně zatopením bývalého kamencového lomu koncem 18. století. Kamencové břidlice se zde těžily od roku 1558. Druhá teorie hovoří o vyhoření uhelné sloje a další o tom, že místo bývalo přirozeně vzniklou bažinu prosáklou kamencovou vodou. Tajemstvím zatím zůstává hydrologický režim – jezero totiž nemá žádný zřejmý přítok. Vlivem srážek se hladina někdy zvedne a někdy ne.
 
Kamencové jezeroSpecifické vlastnosti zdejší vody jsou dané obsahem různých prvků. Nejvyšší podíl mají sírany – 247 miligramů v litru, následují chloridy – 58 miligramů, draslík – 19,9 miligramu, železo 4,48 miligramu a hliník 1,97 miligramu v jednom litru. Jakkoli to na první pohled vypadá jako nebezpečný chemický koktejl, má tato „kamencová“ voda skvělý vliv na lidskou pokožku.

Kyselá voda však není vhodná k životu, proto v ní nejsou žádné ryby ani jiní živočichové či rostliny. Kamenec se například používá při drobných poraněních při holení, pro zmírnění následků hmyzího štípnutí a mírní i pocení, je to stoprocentně přírodní antiperspirant. Průměrná hodnota pH je přibližně 3. Koupání v "mrtvé vodě" prospívá i pacientům s lupenkou. Kdysi tu dokonce bývaly lázně Kamencová huť.
 

Léčivá voda Mrtvého moře

mrtvé mořeNaše Malé Mrtvé moře má svou předlohu v originále na Blízkém východě. Jeho salinita dosahuje 33 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Mrtvé moře na hranicích Izraele a Jordánska je bezodtokým slaným jezerem, které se nachází 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu.

Mrtvé mořeMrtvé moře se táhne v délce 100 kilometrů Izraelem, západním břehem Jordánu a Jordánskem. Obsahuje minerály vyhledávané od starověku. Nachází se zde přírodní asfalt používaný k balzamování faraonů i soli a bahno, jež královna Kleopatra používala jako omlazovací přípravky. Slunce zde svítí 330 dnů v roce a průměrná letní teplota je 27 až 39 °C. Vysoká koncentrace minerálů (jód, hořčík, draslík, vápník a další) má blahodárný účinek na různá kožní onemocnění a rovněž pomáhá při léčbě revmatických, artritických a respiračních problémů.
 
A proč je mrtvé? Právě pro své slané prostředí, které velmi nepřeje rostlinám ani živočichům. Voda v mrtvém moři má tak vysokou koncentraci soli, že je těžké v ní plavat, ponořit se do ní, nebo se v ní otočit. Tajemstvím jezera je i to, že požití slané vody může být pro člověka smrtelné. Podle legendy leží na dně jezera města Sodoma a Gomora.
 

Co dalšího si užít v Chomutově

železniční depozitářVraťme se ale zpět do České republiky. V blízkosti Kamencového jezera leží Zoopark Chomutov, největší zoologická zahrada v České republice. Za návštěvu stojí také historické centrum města či nedaleké Bezručovo údolí. Poblíž areálu se nachází také aquapark, klasické i letní kino. Rozklikněte a dozvíte se, jak zde můžete trávit čas!

Milovníci světa na kolejích by neměli minout o víkendech otevřený chomutovský železniční depozitář NTM. V areálu bývalého lokomotivního depa Chomutov se nachází vět­­­ši­na histo­ric­kých kolejo­vých vozidel ze sbírky Národního technického muzea, která je nejrozsáhlejší státní železniční sbírkou u nás. Sbírka ve své celistvosti dokumentuje technický vývoj kolejových vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti.
Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

V Chomutově najdete jediné kamencové jezero na světě – vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Obsah kamence ve vodě brání růstu vodních řas a sinic, proto je koupání garantováno po celou letní sezonu.