!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Jizerské hory si letos připomínají deset let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Jizerské hory si letos připomínají deset let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Vydáno 31. října 2019 Příroda
Dne 4. listopadu 2009 v 15:00 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
Mléčná dráhaČesko polská Jizerská oblast tmavé oblohy vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 jako první taková oblast v Evropě a první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě. V pondělí 4. listopadu tomu bude tedy přesně 10 roků, kdy byla Jizerská oblast tmavé oblohy, tehdy v chatě Pyramida na Jizerce, založena.

Oblast se rozkládá podél horního toku řeky Jizery na území dvou států. Na české straně sahá od Martinského údolí, Václavíkovy Studánky přes osadu  Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém Jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Hranice byly zvoleny tak, aby vedly většinou po hřebenech.

JizerkaJizerská oblast tmavé oblohy si při svém vzniku dala do vínku upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat. A to se rozhodně povedlo. Když si sednete k jedné z hraničních nebo informačních cedulí Jizerské oblasti tmavé oblohy, budete překvapeni, kolik lidí o její existenci ví, případně kolik lidí aspoň ví, že tmu je dnes potřeba chránit. Za pět let udělala v tomto smyslu Jizerská oblast tmavé oblohy velký efekt.

Jizerské oblasti tmavé oblohyČeská republika je dnes v ochraně nočního životního prostředí spolu s Maďarskem na čelním místě v Evropě, protože každý z těchto států má na svém území tři takové oblasti. V České republice je to Beskydská oblast tmavé oblohy (česko - slovenská oblast) a letos přibyla Manětínská oblast tmavé oblohy. V současnosti se uvažuje ještě o vyhlášení oblasti tmavé oblohy na území Národního parku Podyjí, možná s přesahem do Rakouska.  

V Jizerské oblasti tmavé oblohy probíhají průběžně odborná měření jasu oblohy - jinými slovy, jak je obloha nad Jizerskou oblastí tmavé oblohy tmavá. Tma Jizerských hor není absolutní (tu už v Evropě ani nenajdeme), ale je stále lepší než na většině území ČR. Měření jsou prováděna přístrojem Unihedron Sky Quality Meter. Z této oblasti je stále dobře vidět Mléčná dráha a počet hvězd viditelných očima je zde kolem 1 900 (ve městech 200, ve velkoměstech 20). V oblasti žije malá populace a je zde málo instalovaného umělého osvětlení (na české straně pouze obec Jizerka, na polské straně osada Orle a Chatka Górzystow).
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera je řekou mnoha tváří. Patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější toky. Na horním toku dosahuje extrémní nesjízdné obtížnosti WW VI, která je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečná.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Další aktuality

3.4.
2020
Zoo Liberec chystá každý pátek živá vysílání

Zoo Liberec chystá každý pátek živá vysílání

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
2.4.
2020
Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda