ÚvodAktualityJizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy
Jizerské hory, obloha Jizerské oblasti tmavé oblohy, kudy z nudy
Příroda

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

  • 29. října 2024
Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
Mléčná dráhaČesko polská Jizerská oblast tmavé oblohy vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 jako první taková oblast v Evropě a první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě. V pondělí 4. listopadu tomu bude tedy přesně 10 roků, kdy byla Jizerská oblast tmavé oblohy, tehdy v chatě Pyramida na Jizerce, založena.

Oblast se rozkládá podél horního toku řeky Jizery na území dvou států. Na české straně sahá od Martinského údolí, Václavíkovy Studánky přes osadu  Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém Jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Hranice byly zvoleny tak, aby vedly většinou po hřebenech.

JizerkaJizerská oblast tmavé oblohy si při svém vzniku dala do vínku upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat. A to se rozhodně povedlo. Když si sednete k jedné z hraničních nebo informačních cedulí Jizerské oblasti tmavé oblohy, budete překvapeni, kolik lidí o její existenci ví, případně kolik lidí aspoň ví, že tmu je dnes potřeba chránit. Za pět let udělala v tomto smyslu Jizerská oblast tmavé oblohy velký efekt.

Jizerské oblasti tmavé oblohyČeská republika je dnes v ochraně nočního životního prostředí spolu s Maďarskem na čelním místě v Evropě, protože každý z těchto států má na svém území tři takové oblasti. V České republice je to Beskydská oblast tmavé oblohy (česko – slovenská oblast) a letos přibyla Manětínská oblast tmavé oblohy. V současnosti se uvažuje ještě o vyhlášení oblasti tmavé oblohy na území Národního parku Podyjí, možná s přesahem do Rakouska.  

V Jizerské oblasti tmavé oblohy probíhají průběžně odborná měření jasu oblohy – jinými slovy, jak je obloha nad Jizerskou oblastí tmavé oblohy tmavá. Tma Jizerských hor není absolutní (tu už v Evropě ani nenajdeme), ale je stále lepší než na většině území ČR. Měření jsou prováděna přístrojem Unihedron Sky Quality Meter. Z této oblasti je stále dobře vidět Mléčná dráha a počet hvězd viditelných očima je zde kolem 1 900 (ve městech 200, ve velkoměstech 20). V oblasti žije malá populace a je zde málo instalovaného umělého osvětlení (na české straně pouze obec Jizerka, na polské straně osada Orle a Chatka Górzystow).
Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Rozhledna Smrk v Jizerkách Příroda

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Oblast s nejhustší tmou v České republice – Jizerka v Jizerkách

Oblast s nejhustší tmou v České republice – Jizerka v Jizerkách

Jizerská oblast tmavé oblohy je první oblastí tohoto druhu na území České republiky a první taková mezinárodní oblast na světě. Tma Jizerských hor není absolutní (ta už se v Evropě nenachází), ale je stále lepší než na většině území České republiky.

Panský dům a Pyramida na Jizerce Ubytování

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Hotel Panský dům a Pyramida je určen sportovně založeným hostům, kteří ocení velmi dobrý standard ubytování a služeb uprostřed krásné a drsné přírody Jizerských hor. Areál sestává ze dvou budov – Panský dům a Pyramida, dále k němu patří sportovní hala Sklárna.

První mezinárodní oblast v Evropě i na světě – Jizerská oblast tmavé oblohy

První mezinárodní oblast v Evropě i na světě – Jizerská oblast tmavé oblohy

Ze tmy se stal ohrožený druh: ubývá a je jí stále méně. Protože přirozeně tmavá noční obloha je kvůli umělému osvětlení čím dál vzácnější, začaly vznikat oblasti tmavé oblohy. Jsou to místa, kde se dá pozorovat noční obloha v plné kráse. V rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 vznikla česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy: první mezinárodní oblast v Evropě i první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě.

Výlet na kole okolo Jizery

Výlet na kole okolo Jizery

Tento krásný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka Příroda

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality. Velká jizerská louka je nejrozsáhlejším rašeliništěm Jizerských hor.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Další aktuality

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Jak poznat Liberec za jeden den

Možná nejhezčí radnice všech našich měst, hora Ještěd s ikonickým vysílačem a spousty dalších zajímavých míst: to ji Liberec, metropole českého severu. Zastavte se tu cestou do hor, třeba na jediný den anebo jen na pár hodin. S Kudy z nudy se podíváme na místa, která byste měli vidět, pokud opravdu chcete poznat Liberec.
21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal. Krásně je tu v každé roční době!
19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Tradiční úklid kolem turistických cest po letní sezoně nazvaný Ukliďme Jizerky připravuje na víkend 18. a 20. října 2024 Společnost pro Jizerské hory. Zájemci v informačních centrech v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, Tanvaldu a také na Správě CHKO Jizerské hory v Liberci vyzvednout pytle na odpad, jednorázové rukavice a podrobné instrukce. Pomůcky pro úklid budou dostupné z rukou dobrovolníků také na velkých parkovištích přímo na horách.
18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si sportování v Jizerkách: tipy pro turisty, cyklisty i lyžaře v Jizerských horách

Jizerské hory lákají návštěvníky po celý rok. V zimě i v létě je stále živo na pěkně udržované Jizerské magistrále. Ta nabízí 115 km zpevněných cest, které procházejí celými Jizerkami a během zimních měsíců poskytují běžkařům perfektní stopy. V létě a na podzim jsou zde výborné podmínky na cykloturistiku. Skalní stěny a vrcholky z tvrdé žuly zase přitahují horolezce, k oblíbeným terénům patří Frýdlantské cimbuří. Milovníci horské turistiky by měli prozkoumat Jizerskohorské bučiny, které byly v roce 2021 zapsány na seznam UNESCO. Všechny sportovce, turisty a výletníky pak pohostí oblíbené horské chaty, které patří k legendárním místům Jizerských hor po mnoho staletí.
18. říjen 2024 8:00
Letní sporty, Liberecký kraj