Úvod > Aktuality > Jihočeské památky zahajují turistickou sezónu
Jihočeské památky zahajují turistickou sezónu
"> "> "> ">
Památky

Jihočeské památky zahajují turistickou sezónu

  • Vydáno28. března 2019
Většina památkových objektů spravovaných v Jihočeském kraji Národním památkovým ústavem otevírá své brány návštěvníkům už o víkendu 30. a 31. března. Nová sezóna 2019 přinese novinky v prohlídkových trasách a nabídne také řadu vyhledávaných kulturních akcí.

Hrady a zámky se probouzejí do nové sezóny: kam a kdy vyrazit?

Hrad ZvíkovPamátky ve správě NPÚ v Jihočeském kraji i ty, které jsou v soukromém vlastnictví, se začínají pozvolna probouzet do nové sezóny. Nová sezóna 2019 začíná již 30. a 31. března například na dačickém zámku, v Třeboni, na hradě Zvíkově, v Helfenburku u Bavorova, na zámku Orlík nad Vltavou, v Blatné, Jindřichově Hradci a na Nových Hradech, kde bylo sice otevřeno i přes zimu, ovšem nyní bude možné navštívit hlavní "letní" okruh. Od posledního březnového víkendu bude otevřen také krásný zámeček Kratochvíle.

Zámek HlubokáZimní prohlídky dobíhají také na zámku Hluboká. Tam budou trvat ještě do 31. března a od 2. dubna již zámek přivítá turisty na běžném sezónním okruhu Reprezentační pokoje, stejně tak jako klášter Zlatá Koruna, který v ten samý den rovněž otevírá.

Od prvního dubnového víkendu se otevřou brány mnoha dalším památkám. Mezi nimi vévodí hrad a zámek Český Krumlov, Rožmberk, Červená Lhota, hrad Landštejn, Šelmberk, tvrz Žumberk, Benešova vila nebo klášter Milevsko. Od Velikonoc bude otevřen hrad Choustník a v květnu budou moci turisté zavítat i na Kozí hrádek a zámek Mitrowicz.
 

Novinky jihočeských památek

Hrad Jindřichův HradecZámek Jindřichův Hradec představí letos dvě nové expozice: Kabinety Stuchlé – Kouzelný svět pohyblivých loutek představí tvorbu výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Okruh vedoucí sály druhého patra Adamova stavení zase představí rod posledních majitelů, hrabat Černínů. Mezi exponáty nechybí diplomatické dary tureckého sultána císařskému vyslanci Heřmanu Černínovi včetně zdobeného stanu nebo obrazy slavných italských malířů. Zájemci se mohou těšit i na upravené interiéry prvního patra Adamova stavení.

Také hrad Landštejn překvapí návštěvníky, a to nejnovějším archeologickým nálezem. Jedná se o husitské dělové koule, tedy takové, které husité používali při obléhání Landštejna v roce 1420. Při průzkumu hradní studně jich archeologové našli na šedesát.

Červená Lhota bez vodyTrochu v šoku mohou být návštěvníci zámku Červená Lhota, kteří čekají zámek uprostřed vodní hladiny. Takový obrázek se příchozím nenaskytne až do začátku léta. Rybník u Červené Lhoty je kvůli odbahnění a dalším úpravám vypuštěn. Na druhou stranu je díky tomu možné vidět, jak vypadal zámek ve středověku, ještě před renesanční přestavbou. Půjčovna lodiček by měla začít fungovat od července. Na pramičkách bude možné dojet až do míst, kam se plout nedalo, například po nový mostek nebo za roh ke skále.

V Českém Krumlově by se letos měla otevřít Horská zahrada a památkáři obnoví také promenádní stezku s vyhlídkovými pavilony a na konci trasy zpřístupní Paraplíčko. Letos na zámku začne také další etapa rekonstrukce bávalé Mincovny, kde bude, po jejím dokončení nová galerie s celoročním provozem.
 

Zajímavé akce na památkách Jižních Čech

AmarylisZačátek sezóny na zámku v Třeboni doprovodí tradiční výstava nádherných květů amarylis, která bude trvat od 13. do 22. dubna.

V rámci Mezinárodního dne památek, který letos připadne na sobotu 13. dubna 2019, připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích celodenní program pro veřejnost. Tématem letošních oslav je obléhání města České Budějovice během třicetileté války.

Zámek v Jindřichově Hradci připravuje opět velmi oblíbenou velikonoční výstavu "Splašená vejce", ta letošní se uskuteční od 19. do 22. dubna 2019.

interiér HlubokáZámek Hluboká letos rozšířuje nabídku o prohlídku reprezentačních pokojů se známou osobností, kterou je někdejší ministr kultury pan Daniel Herman. Volba pana Hermana není nahodilá, na zámku totiž  již provázel jako student několik sezón na počátku osmdesátých let. Lze proto předpokládat, že svůj výklad doplní o vzpomínky na studentská léta strávená na hlubockém zámku. Daniel Herman návštěvníky poprvé provede v neděli 5. května.


Jihočeské památkové objekty se samozřejmě také letos zapojí do celorepublikových aktivit jako je Mezinárodní den památek (13. 4. 2019), Noc kostelů (24. 5. 2019), Hradozámecká noc (31. 8. 2019) nebo Dny evropského dědictví (13. – 15. 9. 2019).
Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Zřícenina hradu Šelmberka se nachází na kopci u Mladé Vožice. Hlavní věž hradu je upravena na rozhlednu, z níž se otevírá výhled do dalekého okolí. Hrad je součástí Historicko řemeslně vzdělávacího centra, v průběhu roku se zde konají řemeslné dílny.

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nabízí možnost konání svatebního obřadu v prostorách středověké tvrze Žumberk u Nových Hradů.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je jedinečný a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci, ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou. Roku 2021 zámek změnil majitele, veřejnosti je otevřen pouze při speciálních příležitostech a svatbách.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.