Úvod > Aktuality > Velikonoční svátky na Českobudějovicku budou bohaté
Památky

Velikonoční svátky na Českobudějovicku budou bohaté

  • Vydáno20. března 2024
Čtyři dny volna se pomalu blíží a s nimi řada velikonočních akcích, která se koná jak v Českých Budějovicích, tak v okolí. Tradice se mísí se zábavou, pestrý program, důvodů, proč vyrazit právě do Jižních Čech je spousta. Podívejte se s Kudy z nudy, co se kde chystá na Velikonoce a vyražte si užívat jarního počasí s rodinou a přáteli. Pozor pár akcí je již tento víkend 23. a 24. března.

Velikonoční trhy v Českých Budějovicích

Tradiční velikonoční slavnost na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích spojená s průvodem hrkačů ulicemi města a tesáním dřevěných křížů je bohužel letos z technických důvodů zrušena.

V Českých Budějovicích se místní, tak turisté se přesto mohou těšit jak na tradice spojené s tímto nejvýznamnějším křesťanským svátkem, tak na aktivity a akce pro rodiny s dětmi. V historickém centru Budějovic se od 21. do 23. března budou konat Jarní trhy na náměstí Přemysla Otakara II. Představí se prodejci tradičních českých výrobků a desítky řemeslníků s originálním zbožím.

O den později, 24. března můžete vyrazit na Staročeské Velikonoce, které se konají na Piaristickém náměstí, v Panské a Hroznové ulici. Čeká na vás předvádění a prodej rukodělných výrobků lidových řemesel a vystoupení folklórních, lidových a uměleckých souborů. Těšit se můžete na přibližně 80 prodejců různých řemesel např. na malovaná velikonoční vejce, pomlázky či košíky a keramiku. 
 

Velikonoce na Hluboké

Především rodiče s dětmi se mohou těšit na Velikonoce v ZOO Hluboká s tématickým programem a letos narozenými mláďaty. Akce je naplánovaná ne Veliký pátek 29. března.

Velikonoce na Hluboké jsou různorodé, těšit se můžete na jarmark, běh, nebo oblíbenou stezku s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou a jejím okolí. Při jejich hledání čeká výletníky pěkná procházka. Vyrazit můžete i na prohlídkový okruh oblíbeného zámku Hluboká nad Vltavou.

Tvořivé dílny pro děti přichystali od 30. do 31. března v Safari Resortu v Hluboké u Borovan, kde se děti setkají také se zvířaty.
 

Velikonoce v Infocentru Jaderné elektrárny Temelín či v muzeích

Tvořit se bude 30. března v informačním centru JE Temelín na Vysokém Hrádku a v přilehlém zámeckém parku. Akce s názvem Velikonoce na zámečku nabídne celodenní program s hudebním i divadelním vystoupením, workshopy s pletením pomlázek a malováním kraslic a také bohatý program pro děti se soutěžemi a aktivitami. Chybět nebude ani farmářsko řemeslný trh.

Jihočeské muzeum má pro své návštěvníky do 1. dubna otevřenou velikonoční výstavu, která je letos zaměřena na jarní hry a zvyky, ale chybět nebudou ani velikonoční předměty a kraslice ze sbírek muzea.

Uplést pomlázku a připomenout si staré velikonoční zvyky a tradice můžete 30. března v Jihočeském zemědělském muzeu v Netěchovicích nebo 23. března muzeu Mlýn Hněvkovice
 

Velikonoční pouť v Dobré vodě

Od 29. března do 1. dubna vyražte přivítat jaro na největší pouť v jižních Čechách, Velikonoční pouť v Dobré Vodě u Českých Budějovic, kde na Vás i Vaše děti čeká spousta atrakcí, a v délce téměř 800 metrů stánky velikonočního jarmarku. 
Vltavotýnské hradní trhy 2024

27. 4.
Vltavotýnské hradní trhy 2024

Přijďte nasát atmosféru pravých farmářských trhů do Bedřichových sadů (Otáčivé hlediště) v Týně nad Vltavou s pravidelným hudebním doprovodem.

Velikonoce na Hluboké

29. 3.28. 4.
Velikonoce na Hluboké

Velikonoce na Hluboké jsou různorodé, těšit se můžete na jarmark, na stezku obřích kraslic či na běh.

Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

29. 3.28. 4.
Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

Vydejte se na Velikonoční stezku za obřími kraslicemi do Hluboké nad Vltavou. Stezka bude přístupná až do poloviny května. Stezka za obřími kraslicemi povede i zámeckým parkem.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty