Úvod > Aktuality > Ideální nedělní výlet vede do Adršpašských skal
Ideální nedělní výlet vede do Adršpašských skal
"> "> "> ">
Příroda

Ideální nedělní výlet vede do Adršpašských skal

  • Vydáno25. července 2020
Vydejte se na pouť do světa skal v Adršpachu, skalních labyrinů, do světa pohádek, kde si každý najde to své. Hlavní turistický okruh Adršpašského skalního města je dlouhý asi 3,5 km, není příliš fyzicky náročný a zvládnou jej i rodiny s malými dětmi. Během asi 3 hodin procházení skalním městem narazíte takřka na každém kroku na skálu, která byla díky svému tvaru nějak pojmenována.
adršpachMezi nejznámější skály patří Homole cukru, Džbán nebo Milenci, nejvyšší a nejznámější souskalí v celém skalním městě. Další atrakcí skalního města je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Rozhodně nenechejte ujít projížďku na lodičce po romantickém jezírku mezi skalami. Výstup k jezírku po kovových žebřících je sice trochu fyzicky náročný, ale vynaložených sil nebudete litovat. Po jezírku vás povozí vtipný převozník. Mimo hlavní turistický okruh najdete zříceninu hradu Adršpach, který se vyplatí navštívit hlavně kvůli krásnému výhledu na okolní skály. Skalní město je otevřeno denně od 8:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 120 Kč.

Po východu ze skalního bludiště určitě zavítejte do místního zámečku, kde objevíte také muzeum horolezectví. Vystaveny jsou fotografie, historické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách. K vidění je vývoj jistích technik, pomůcek, sedáků a bot.
 

Pozor na uzavírku silnice mezi Adršpašsko-teplickými skalami

skalní město AdršpachOd pondělí 27.7. 2020 do 30.11. 2020 bude probíhat rekonstrukce silnice III/30110 AdršpachTeplice nad Metují. Jedná se o silnici, která spojuje obce Adršpach a Teplice nad Metují, a tím nastanou komplikace příjezdu do Adršpašských a Teplických skal. Značená objízdná trasa bude vedena přes obce Javor, Dědov, Česká Metuje, Jívka, Janovice, Hodkovice do obce Adršpach. Objízdná trasa je obousměrná.
 
Adršpašské skály jsou po dobu uzavírky přístupné pouze ze směru od Trutnova. Do Teplických skal dojedete pouze ze směru od Police nad Metují a Broumova. Doporučujeme využít záchytná parkoviště u vlakových zastávek (Teplice n/M hl. nádraží, Teplice n/M město) a dále pokračovat veřejnou dopravou. Mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem jezdí vlak obousměrně v půlhodinovém intervalu.
Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to je nejen skalní město, ale i místo k odpočinku a zábavy. Projet se zde můžete po skalním jezírku na pramici, kde vás vtipným výkladem potěší místní převozník.