Úvod > Aktuality > Hučák v Hradci Králové obnovil prohlídky strojovny

Hučák v Hradci Králové obnovil prohlídky strojovny

Vydáno 31. ledna 2020 Zážitky
Elektrárna Hučák má dobrou zprávu pro všechny, kteří se již nemohli dočkat návštěvy provozu elektrárny. Po loňské modernizaci strojovny jsou od ledna 2020 její prostory návštěvníkům přístupné a jsou opět součástí populárně naučné prohlídky. Novinkou je navíc ukazatel aktuální hodnoty výroby elektřiny. Nádherná secesní budova je chráněnou technickou památkou a infocentrum je otevřeno pro veřejnost denně od 9:00 do 16:00 hodin. Skupiny si mohou objednat průvodce, který jim poskytne pestřejší zážitky z prohlídky prostřednictvím svého výkladu.
HučákInfocentrum je umístěno v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Představí vám principy a možnosti využití energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy a geotermální energie. V expozici najdete historické exponáty dokumentující tradici využívání obnovitelných zdrojů, i moderní interaktivní exponáty, které vám představí obnovitelné zdroje zábavnou hravou formou. Součástí prohlídky Informačního centra může být i návštěva malé vodní elektrárny Hučák. Ta je od letošního ledna opět plně přístupná, včetně strojovny. Novinkou je navíc ukazatel aktuální hodnoty výroby elektřiny.

HučákInfocentrum je otevřeno pro veřejnost denně od 9:00 – 16:00 hodin. Na vyžádání je možné zajistit exkurzi už od 7:00 hodin. Zavřeno je pouze každé první pondělí v měsíci,  Velikonoční pondělí a na vánoční svátky 24. až 26.12., Silvestr a Nový rok. Skupiny si mohou objednat průvodce, který jim poskytne pestřejší zážitky z prohlídky prostřednictvím svého výkladu. Důležité je se předem telefonicky nahlásit.

Prohlídky malé vodní elektrárny se konají pravidelně každou sobotu a neděli ve 14 hodin v doprovodu průvodce (v červenci a srpnu navíc každou středu od 14:00 hodin). Ve dnech státních svátků začínají prohlídky rovněž ve 14:00. V jiné dny je prohlídka možná pouze na objednání. Exkurze do elektrárny trvá 45 minut. Každá prohlídka MVE Hučák začíná v infocentru promítáním filmu Malé vodní elektrárny na Labi (20 minut) a pak pokračuje komentovanou prohlídkou strojovny.
Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vedle parní elektrárny z roku 1910 vznikla v roce 1912 vodní průtočná elektrárna. Kromě elektrárny dnes v budově sídlí informační centrum, které pomocí interaktivních exponátů představuje rozmanité principy a možnosti využití energetických zdrojů – vody, větru, slunce nebo biomasy.