Úvod > Aktuality > Andělská Hluboká vás příjemně naladí
Zážitky

Andělská Hluboká vás příjemně naladí

  • Vydáno22. listopadu 2022
Do šestého ročníku vstoupila 20. listopadu 2022 Andělská Hluboká. Opět se koná festival desítek kulturních, charitativních a církevních akcí pro malé i velké, bez kterého si advent a Vánoce Hlubočtí už ani nedokážou představit. Vánočně laděný program, který připravují místní spolky i profesionálové z kulturních organizací ve městě, zaplní všechny adventní víkendy. Uskuteční se na několika místech ve městě, především na hlavním pódiu na náměstí, ale i na zámku, v kostele, v zoo nebo Alšově jihočeské galerii.
Advent a Vánoce na Hluboké budou stát za to! Úplně první akcí letošní Andělské Hluboké je již probíhající výstava „Andělských obrazů“ výtvarnice Míši Maškové v Nadační galerii NAGA. Vedle výstavy andělských obrazů bude v sobotu 3. prosince od 16. hodin připravena pro nejmenší mikulášská pohádka O nepovedeném čertíkovi a v sobotu 10. prosince od deseti Vánoční jarmark. Jako součást sociálního podniku Resource budou organizátoři nabízet především výrobky chráněných dílen a osob se zdravotním handicapem napříč celým Jihočeským krajem.


Rozsvícení vánočního stromku a Svatohubertská mše

andělská hlubokáBezesporu nejslavnostnější událostí je pro malé i velké rozsvěcení vánočního stromku na první neděli adventní, která letos připadá již na 27. listopadu. Před pátou zazpívají děti z naší mateřské školy koledy a v sedmnáct hodin na náměstí se rozsvítí vánoční stromek. O půl šesté pak všichni společně zapálí první svíci na adventním věnci.

Vloni se součástí Andělské Hluboké stala Svatohubertská mše k uctění památky patrona myslivců svatého Huberta. Letos se v gesci spolku Karlův hrádek tradiční svatohubertská mše s fanfárami uskuteční v hlubockém kostele první prosincovou neděli 4. 12. od 14. hodin, před a po mši vystoupí s mysliveckými fanfárami Jihočeští trubači.


Zpívání koled, stéblo slámy a rorátní mše při svíčkách

andělská hlubokáBohatý program se odehraje na náměstí, další desítky akcí pak na tradičních místech jako jsou Alšova jihočeská galerie, zoologická zahrada Ohrada a Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Pod vedením pana faráře Tomase van Zavrela jsou v hlubockém kostele připraveny adventní nedělní mše svaté, rorátní mše svaté v týdnu, předpůlnoční společné zpívání koled, prohlídky jesliček a zapalování svící na adventním věnci.  Žehnání adventních věnců a mší svatých se dočkají i věřící v kostele svatého Jiří v Purkarci. Od soboty 26. listopadu a další dva víkendy mohou děti odpoledne přinést do našeho kostela svatého Jana Nepomuckého dopis Ježíškovi a stéblo slámy do jesliček, aby Ježíškovi bylo teplo. Velmi silnou atmosféru mají staročeské rorátní mše při svíčkách, které se budou konat brzy ráno ve středu po celý advent a Vánoce. Kostel s jesličkami a Betlémským světlem bude vedle mší a dalších akcí pro veřejnost otevřený i odpoledne na Boží hod vánoční a na Štěpána.  


Andělský průvod a zimní prohlídky

andělská hluboká_Nejvíc andělů potkáte na Hluboké určitě v sobotu 17. prosince, kdy se od páté podvečerní vydá Masarykovou ulicí Andělský průvod. Příprava andělů, hlavně malování na obličej – začíná o hodinu dříve. Neopakovatelnou energii a atmosféru sounáležitosti má každoroční společné štědrodenní zpívání koled na zámku. Zpívat se bude na Štědrý den v jednu po obědě, účastníci dostanou u vchodu tradiční zpěvníček s koledami a organizátoři se těší, že to bude i letos ladit.
 
Správa Státního zámku Hluboká láká o adventních víkendech na soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství, zoologická zahrada Ohrada od 9. prosince na vánočně nasvícený areál i na Štědrý den v zoo. Předvánoční atmosféru nabídne 12. prosince i Advent na Loveckém zámku Ohrada.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

2.1.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Další aktuality

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky