Úvod > Aktuality > Mladějovská průmyslová dráha nadchne milovníky vlaků, dobrovolníci zprovoznili další parní lokomotivu
Mladějovská průmyslová dráha nadchne milovníky vlaků, dobrovolníci zprovoznili další parní lokomotiv
">
Kultura

Mladějovská průmyslová dráha nadchne milovníky vlaků, dobrovolníci zprovoznili další parní lokomotivu

  • Vydáno3. května 2019
Unikátní technická památka v Mladějově na Moravě vás zve k návštěvě a ke svezení po úzkorozchodné železnici s rozchodem pouhých 600 mm umístěné v půvabné krajině. Na první jízdy sezóny můžete vyrazit v sobotu 4. května 2019, kdy se bude zahajovat nová sezóna. Zlatým hřebem dne bude nově zrekonstruovaná parní lokomotiva BS 80 z roku 1951.

Po letech úsilí se dobrovolníkům ze spolku Mladějovská průmyslová dráha podařilo zrenovovat a zprovoznit další parní lokomotivu. Stroj typu BS 80 z roku 1951 od známého výrobce ČKD je nejmladší parní lokomotivou v Mladějově na Moravě, mimo ní se spolek stará ještě o dvě polotendrové lokomotivy z let 1921 a 1929. Slavnostní představení opravené lokomotivy BS 80 proběhne v Mladějově na Moravě 4. května u příležitosti zahájení turistické sezóny 2019.

Lokomotiva typu BS 80 sloužila na mladějovské dráze už od roku 1964 při dopravě nákladních vlaků s lupkem a šamotem, později ale změnila své působiště. Letos opravená lokomotiva je jiným exemplářem téhož typu a namísto lupku bude po malebné úzkokolejce pod Hřebečským hřbetem vozit turistické osobní vlaky.
 

V sobotu se bude zahajovat nová sezóna

V sobotu 4. května bude lokomotiva BS 80 v provozu pro veřejnost i se svou starší parní kolegyní Krauss Linz č. 1, a to podle zvláštního jízdního řádu. Pravidelný turistický provoz úzkokolejky potom bude pokračovat ve vyhlášených termínech od května až do konce září, v období letních prázdnin pak každou sobotu. I v letošní sezóně mají návštěvníci mladějovské úzkokolejky možnost zarezervovat si jízdenky na výletní vlaky on-line.

Jedenáctikilometrová mladějovská drážka o rozchodu pouhých 600 mm byla vybudována na Českomoravském pomezí na sklonku první světové války pro dopravu tehdy strategických surovin – lupku a šamotu. Svému účelu sloužila až do roku 1991, kdy byly doly na Hřebči i šamotka v Mladějově na Moravě kvůli nerentabilitě uzavřeny. Až do konce provozu byly na úzkokolejce využívány původní parní lokomotivy polotendrové konstrukce, které se nikdy nepodařilo nahradit modernějšími motorovými, díky čemuž se dochovaly dodnes. Také díky tomu nepotkal mladějovskou úzkokolejku osud ostatních průmyslových drážek, ale jako unikátní technická památka se za úsilí mnoha dobrovolníků stala vyhledávaným turistickým cílem.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.

Po krásách Hřebečského masivu

Po krásách Hřebečského masivu

Cyklistické toulky v regionu Českomoravské pomezí vás zavedou do okolí Moravské Třebové. O neopakovatelnou podívanou se postará moravskotřebovský zámek i technické památky na Hřebči. Rozhodně také nevynechte možnost svést se parním vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika