Úvod > Aktuality > Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč
"> "> Námestí zaplní historické postavy "> Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateriny z Valdštejna "> ">

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

Vydáno 14. srpna 2019 Kultura
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 16. do soboty 17. srpna 2019 v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Užijte si dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dny historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitky ve starých dobrých časech.

Zachariáš z Hradcepátek a v sobotu 16. a 17. srpna se můžete vypravit do Telče na Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, které se letos ponesou nejen v duchu odkazu Zachariáše z Hradce, ale také první republiky.

Historickými slavnostmi, tak jako každý rok, provedou i letos majitelé panství v TelčiZachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna, kteří svým působením a životem dokázali vtisknout Telči ráz italské renesanční architektury aplikované do trochu drsnějších podmínek království českého a markrabství moravského. Stávají se spojnicí jednotlivých témat historických slavností, jež pak divákům přibližují jednotlivé etapy historie nejen města Telče, ale i zemí českých, moravských a slezských. Letos navíc město oslavuje 920 let od svého založení.


Historické slavnosti "Od počátku k rozkvětu Telče"

TelčHistorický program začíná v pátek 16. srpna od 16 hodin, kdy se na náměstí otevře historický jarmark. Vyhrávat tam bude rozličná dobová muzika a od 21:00 se můžetet těšit na "Kocouření" aneb velké výročí v hodině prázdninového dějepisu ku oslavě slavného výročí účinkují malé i velké děti a jejich dospělí ve spolcích místních i přespolních aneb "Telče sobě".

V sobotu 17. srpna bude tržiště otevřeno od 10 hodin a v rámci programu se můžete těšit na šermířskou skupinu Corbeau z Třeboně, privilegované, uniformované a ozbrojené sbory občanů z Waidhofenu an der Thaya a ctihodné Telčany a místní i přespolní spolky.

Ti všichni ve 14:00 se zúčastní slavnostní ceremonie - uvítání Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Program v historické duchu bude obdobně pokračovat až do 18 hodin, večer od 21 hodin se bude opět hrát divadlo "Kocouření". Město Telč ve spolupráci s Historickou mincovnou v Jablonci vydávají pamětní minci města u příležitosti 920 let první zmínky o městě Telč, která se bude i přímo razit na oslavách v různých barevných provedeních.
 

Hrátky v Panském dvoře

Zachariáš z HradceUrčitě si najděte čas k návštěvě Panského dvora, bývalého velkostatku, který v minulosti fungoval jako hospodářské zázemí telčského zámku. Rozsáhlý komplex se proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit. Najdete tu turistické informační centrum s kavárnou, hernu pro děti nebo historickou expozici ze života panství s dobovými zemědělskými stroji, užitkovými i reprezentativními koňskými povozy a dokonce i se živými zvířaty. Největším lákadlem je lezecká stěna a lanové centrum s drytoolingem, disciplínou, při níž se k lezení využívají cepíny a stoupací železa. Lanové centrum je vůbec první v Česku, které drytooling nabízí. Obě adrenalinové zábavy s trenažéry a půjčovnou vybavení objevíte v interiérech jednoho z křídel Panského dvora.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Panský dvůr - centrum volnočasových aktivit v Telči

Panský dvůr - centrum volnočasových aktivit v Telči

Komplex kdysi zanedbaných hospodářských budov se nyní po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Další aktuality