Úvod > Aktuality > Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce, Telč, Kudy z nudy
"> Historické slavnosti Zachariáše z Hradce, Telč, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

  • Vydáno15. srpna 2022
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 19. do soboty 20. srpna 2022 v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Užijte si dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dny historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitky ve starých dobrých časech.

Zachariáš z Hradcepátek a v sobotu 19. a 20. srpna se můžete vypravit do Telče na Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, které se letos ponesou nejen v duchu odkazu Zachariáše z Hradce, ale také první republiky.

Historickými slavnostmi, tak jako každý rok, provedou návštěvníky i letos majitelé panství v TelčiZachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna, kteří svým působením a životem dokázali vtisknout Telč ráz italské renesanční architektury aplikované do trochu drsnějších podmínek království českého a markrabství moravského. Stávají se spojnicí jednotlivých témat historických slavností, jež pak divákům přibližují jednotlivé etapy historie nejen města Telče, ale i zemí českých, moravských a slezských. Letos navíc město oslavuje 30 let od zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.


Historické slavnosti aneb "Propojení historie v čase "

TelčHistorický program začíná v pátek 19. srpna od 15 hodin, kdy se na náměstí otevře historický jarmark. Páteční program se ponese v duchu podtitulu "Současnost". Vyhrávat bude rozličná muzika, například Telčská dechovka nebo Jurič Pařil (zpívající hasič s kapelou). Od 19:30 se můžetet těšit na vystoupení Jana Smigmatora z Prahy, telčského rodáka!

V sobotu 20. srpna bude tržiště otevřeno od 10 hodin a v rámci programu s názvem "Historie" se můžete těšit na Geisslers theatre – kejklíře z královského města Prahy či soubor Fioretto – renesanční tanečkování z Českého Krumlova (obě města taktéž slaví 30. výročí zápisu do Seznamu UNESCO). Ti všichni ve 14:00 se zúčastní slavnostního průvodu tří UNESCOvých měst (Praha, Krumlov, Telč) a společně se spolky se vydají na cestu parkem i městem. Průvod půjde od ZŠ Hradecká zámeckým parkem přes náměstí Jana Kypty a obejde náměstí Zachariáše z Hradce.

Zachariáš z HradceVe 14:30 slovutná paní Kateřina uvítá lid tohoto města vystoupením "Scena del balcone". Následuje slavnostní ceremonie – uvítání Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna a jejich hostů. Program v historické duchu bude obdobně pokračovat až do 18 hodin. Během dne se představí například Bylo – nebylo kočovná společnost uvádí „Velké Balábile“ aneb jak to bylo, či nebylo s těmi slavnými výročími 100 let od narození Míly Doleželové a 30 let od zapsání Telče na seznam UNESCO. Na scéně opět zazáří soubor Fioretto a Telčská dechovka & Mažoretky Telč. Program zakončí od 19:00 koncert kapely Třešťský Zatrestband.

Po oba dva dny bude na náměstí Zachariáše z Hradce dobový jarmark, historický kolotoč, mincovna – ražba mincí a prezentační stánek sdružení České dědictví UNESCO.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Panský dvůr – centrum volnočasových aktivit v Telči

Panský dvůr – centrum volnočasových aktivit v Telči

Komplex kdysi zanedbaných hospodářských budov se nyní po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii.