Úvod > Aktuality > Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum a otevře se hradní palác
Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum a otevře se hradní palác
"> "> "> "> ">
Zážitky

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum a otevře se hradní palác

Vydáno 21. srpna 2020
Hrad Helfštýn ležící nedaleko Lipníka nad Bečvou znají dobře vyznavači kovářské výhně. V sobotu 22. srpna 2020 zahájí správa hradu již 32. Kovářské fórum v historické hradní kovárně na 3. nádvoří Helfštýna. Od roku 1982 se na hradě pravidelně pořádá také setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Hrad Helfštýn má však letos pro své příznivce další radostnou událost - od soboty bude po třech letech oprav otevřeno torzo paláce!
V sobotu 22. srpna 2020 začne před historickou kovárnou v areálu hradu Helfštýn další Kovářské fórum, týden, během něhož se při práci kovářských mistrů (a zároveň bratří) Davida Huga a Josefa Habermannových zrodí monumentální plastika pro hrad. Bohužel, letošní 39. kovářské setkání Hefaiston se letos kvůli koronaviru neuskuteční, o to víc si můžete vychutnat Kovářské forum, které bude probíhat od 23. do 28. srpna 2020. Slavnostní zahájení fóra proběhne 22. 8. od 18:00 hodin.

Hlavními aktéry této akce pochopitelně jsou a budou umělečtí kováři. V minulých ročnících zde své umění předvedli Američané, Izraelci, Belgičané, Slováci, samozřejmě Češi a minulý rok Ukrajinci. Letos bude oheň a kov patřit českým umělcům. Jejich díla trvale zdobí zákoutí hradních nádvoří a patří k tomu nejlepšímu ze sbírky kovářského řemesla, o kterou coby pobočka Muzea Komenského v Přerově správa hradu Helfštýna pečuje.
 

Setkání s mistrem kovářem Davidem Hugem Habermannem

Letošní Kovářské fórum bude zahájeno v sobotu 22. srpna od 18:00 hodin. Mistr uměleckého kovářství David Hugo Habermann představí projekt, na kterém bude od 23. do 28. srpna 2020 tvořit se svým bratrem Josefem Habermannem v hradní kovárně. Součástí zahájení bude také koncert kapely Gentlemen's club.

Kovářské forum přináší vždy něco nového a Helfštýn je díky němu rok od roku bohatší. Návštěvníci mohou pozorovat kovářské mistry při práci. Na vlastní oči se tak mohou seznámit s tradičními technologickými postupy, mistrným fortelem a fyzickou námahou, s jejíž pomocí krok po kroku roste pod kovářskýma rukama objekt, který pak natrvalo obohatí prostory Helfštýna. Kovářské mistry uvidíte při práci od neděle 23. srpna do pátku 28. srpna 2020 (denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00), kdy představí své hotové dílo.
 

Otevření hradního paláce a mimořádné prohlídky

noční helfštýnPo třech letech rekonstrukce se konečně otevře 22. srpna torzo renesančního hradního paláce. Dostupný zde bude prohlídkový okruh B. Ku příležitosti tohoto jedinečného momentu připravila správa hradu pro návštěvníky od 23. do 29. 8. 2020 unikátní noční prohlídky hradu včetně nově zpřístupněného palácového torza.

Buďte mezi prvními návštěvníky, kteří hradní palác v roce 2020 navštíví. Noční prohlídky probíhají v uvedeném termínu pouze jednou za noc a jejich kapacita je omezena na 50 osob na výpravu. Místo si můžete rezervovat na e-mailu helfstyn.rezervace@email.cz. Cena je jednotná, a to 300 Kč za osobu. Návštěvníky rovněž upozorňujeme, že do paláce není možný přístup se psy.
Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Další aktuality

20.6.
2021
#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
1.6.
2021
Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence

Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence

Střední Morava a Jeseníky | Příroda