Úvod > Aktuality > Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum
Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

  • Vydáno18. srpna 2022
Hrad Helfštýn ležící nedaleko Lipníka nad Bečvou znají dobře vyznavači kovářské výhně. V neděli 21. srpna 2022 zahájí správa hradu již 34. Kovářské fórum v historické hradní kovárně na 3. nádvoří Helfštýna. Mistry černého řemesla mohou návštěvníci vidět v rámci vstupu do hradu, a to v historické hradní kovárně.
V neděli 21. srpna 2022 začne před historickou kovárnou v areálu hradu Helfštýn další Kovářské fórum, týden, během něhož vytvoří kovářský tým před zraky návštěvníků unikátní dílo. Finální výtvor se stane součástí sbírky uměleckého kovářství hradu Helfštýna, která již čítá více než 1 300 exponátů. Mistry černého řemesla mohou návštěvníci vidět v rámci vstupu do hradu, a to v historické hradní kovárně na třetím nádvoří. Kovářské fórum probíhá, mimo pondělí, od neděle do pátku (21. až 26. 8. 2022.

Hlavními aktéry této akce pochopitelně jsou a budou umělečtí kováři. V minulých ročnících zde své umění předvedli Američané, Izraelci, Belgičané, Slováci, samozřejmě Češi anebo Ukrajinci. Letos bude oheň a kov patřit větší kovářské skupině, ve které budou čeští kováři Radomír Bárta a Ondřej Géla, belgičtí kováři Patrick Pelgroms a Philip Vervoort, francouzský kovář Antoine Mathey a Julian Suitor z Austrálie. Jejich díla trvale zdobí zákoutí hradních nádvoří a patří k tomu nejlepšímu ze sbírky kovářského řemesla, o kterou coby pobočka Muzea Komenského v Přerově správa hradu Helfštýna pečuje.
 

Setkání s mistry kováři zakončí Hefaiston

Letošní Kovářské fórum bude zahájeno v neděli, avšak v sobotu 20. srpna od 18:00 hodin proběhne představení kovářskému týmu. Mistři kováři Radomír Bárta a Ondřej Géla představí projekt, na kterém budou od 21. do 26. srpna 2022 tvořit. Večer pak zakončí koncert cimbálové muziky Rubáš. Nebude chybět ani ochutnávka prvního burčáku vinařů z Boršic.

Kovářské forum přináší vždy něco nového a Helfštýn je díky němu rok od roku bohatší. Návštěvníci mohou pozorovat kovářské mistry při práci. Na vlastní oči se tak mohou seznámit s tradičními technologickými postupy, mistrným fortelem a fyzickou námahou, s jejíž pomocí krok po kroku roste pod kovářskýma rukama objekt, který pak natrvalo obohatí prostory Helfštýna. Kovářské mistry uvidíte při práci od neděle 21. srpna do pátku 26. srpna 2022 (denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00), kdy představí své hotové dílo. Na Kovářské forum navazuje již 40. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston, které se uskuteční od 26. do 28. srpna 2022.
Výstava 40 let Hefaistonu na hradě Helfštýn

30.4.
9.10.
Výstava 40 let Hefaistonu na hradě Helfštýn

Ohlédnutí za čtyřmi dekádami pořádání mezinárodních setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýn. Výstava nejzdařilejších exponátů, plakátů, publikací, pamětních triček a mnoho dalšího.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.