ÚvodAktualityFotografa Seidela připomene zvláštní vlak do Horní Plané
Kostel sv. Mikuláše v Boleticích
Památky

Fotografa Seidela připomene zvláštní vlak do Horní Plané

  • 19. září 2013
Dva mimořádné vlaky připomenou páté výročí českokrumlovského Musea Fotoateliér Seidel. První z nich pojede tuto sobotu z Českých Budějovic do Horní Plané a zpět, druhý začátkem října z Písku do Nového Údolí.
Nyní mají lidé šanci vypravit se i do běžně nepřístupných míst vojenského újezdu v Boleticích a okolí. Součástí bude komentovaná procházka a projížďka autobusem po stopách slavného fotografa Josefa Seidela, jehož snímky tvoří obrazovou kroniku Šumavy minulého století.

Nostalgický vlak pojede 21. září v trase České Budějovice – Horní Planá a zpět. Z Českých Budějovic odjíždí v 8.40 hod., zpět dorazí do Budějovic v 18 hodin. Do vlaku je možné přistoupit také v Křemži, Zlaté Koruně a Českém Krumlově.

Je to mimo jiné příležitost prohlédnout si jindy zavřený kostel sv. Mikuláše v Boleticích, což je unikátní románská stavba ze 12. století. Cesta povede také do Kájova, Polné či Hodňova. Zajímavostí i pro děti bude rybářská bašta na Olšině s expozicí zaměřenou na rybářství a lesnictví. V roli průvodce bude během výletu upozorňovat na místa, kde Josef Seidel fotil, a ukáže na dobových snímcích, jak to tam dřív vypadalo. Některá místa si cestující prohlédnou při pěším výletu, další objedou autobusem.

Slavný fotograf zachycoval krásy Šumavy po všechna roční období. Kolem roku 1920 vytvořil první panoramatické snímky, například panorama Šumavy jako leporelo skládající se z 28 záběrů. Na svých cestách po kraji posílal vlakem i negativy, malovaná pozadí a další materiál. Lidé, kteří se po jeho stopách vydají, zažijí nejen romantickou jízdu, ale dozvědí se mnohé o dobovém fotografování i o paměti krajiny. Ve vlaku uvidí výstavu Seidelových snímků a dostanou obrazový přehled cesty. Fotografie si můžete prohlédnout také v Museu Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově.

Zpáteční jízdenka stojí 200 korun a v říjnovém termínu 250 korun, protože bude v ceně ještě autobus po německém území. Děti do šesti let mají cestu zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si místa rezervovat na tel. 972 544 691 nebo na e-mailu jiznicechy@cd.cz.
 

Přehled zvláštních vlaků po stopách Josefa Seidela – podzim 2013:

21. září – oblast Boleticka

Trasa České Budějovice – Horní Planá a zpět. Z Českých Budějovic odjíždí v 8.40, zpět přijede do Českých Budějovic v 18 hodin. Do vlaku lze přistoupit také v Křemži, Zlaté Koruně a Českém Krumlově. Součástí zájezdu je komentovaná procházka a projížďka autobusem v Seidelových stopách v Horní Plané, Boleticích, Polné, Hodňově a okolí.

5. října – oblast Stožecka

Trasa Písek – Nové Údolí a zpět. Vlak odjíždí z Písku v 7.59 a zpět do Písku se vrátí ve 20 hodin. Do vlaku je možné přistoupit také v Protivíně, Číčenicích, Vodňanech, Bavorově, Strunkovicích nad Blanicí a v Prachaticích. Součástí zájezdu je komentovaná procházka v Seidelových stopách v Prachaticích, Stožci, Českých Žlebech, Philippsreutu, Haidmühle a Novém Údolí.
Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO Památky

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově Kultura

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj