Úvod > Aktuality > Fotografa Seidela připomene zvláštní vlak do Horní Plané
Kostel sv. Mikuláše v Boleticích
"> Kostel sv. Mikuláše v Boleticích "> Vlak vyjíždí s Ceských Budejovic "> Historická fotografie Boletic od fotografa Seidela
Památky

Fotografa Seidela připomene zvláštní vlak do Horní Plané

  • Vydáno19. září 2013
Dva mimořádné vlaky připomenou páté výročí českokrumlovského Musea Fotoateliér Seidel. První z nich pojede tuto sobotu z Českých Budějovic do Horní Plané a zpět, druhý začátkem října z Písku do Nového Údolí.
Nyní mají lidé šanci vypravit se i do běžně nepřístupných míst vojenského újezdu v Boleticích a okolí. Součástí bude komentovaná procházka a projížďka autobusem po stopách slavného fotografa Josefa Seidela, jehož snímky tvoří obrazovou kroniku Šumavy minulého století.

Nostalgický vlak pojede 21. září v trase České Budějovice – Horní Planá a zpět. Z Českých Budějovic odjíždí v 8.40 hod., zpět dorazí do Budějovic v 18 hodin. Do vlaku je možné přistoupit také v Křemži, Zlaté Koruně a Českém Krumlově.

Je to mimo jiné příležitost prohlédnout si jindy zavřený kostel sv. Mikuláše v Boleticích, což je unikátní románská stavba ze 12. století. Cesta povede také do Kájova, Polné či Hodňova. Zajímavostí i pro děti bude rybářská bašta na Olšině s expozicí zaměřenou na rybářství a lesnictví. V roli průvodce bude během výletu upozorňovat na místa, kde Josef Seidel fotil, a ukáže na dobových snímcích, jak to tam dřív vypadalo. Některá místa si cestující prohlédnou při pěším výletu, další objedou autobusem.

Slavný fotograf zachycoval krásy Šumavy po všechna roční období. Kolem roku 1920 vytvořil první panoramatické snímky, například panorama Šumavy jako leporelo skládající se z 28 záběrů. Na svých cestách po kraji posílal vlakem i negativy, malovaná pozadí a další materiál. Lidé, kteří se po jeho stopách vydají, zažijí nejen romantickou jízdu, ale dozvědí se mnohé o dobovém fotografování i o paměti krajiny. Ve vlaku uvidí výstavu Seidelových snímků a dostanou obrazový přehled cesty. Fotografie si můžete prohlédnout také v Museu Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově.

Zpáteční jízdenka stojí 200 korun a v říjnovém termínu 250 korun, protože bude v ceně ještě autobus po německém území. Děti do šesti let mají cestu zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si místa rezervovat na tel. 972 544 691 nebo na e-mailu jiznicechy@cd.cz.

Přehled zvláštních vlaků po stopách Josefa Seidela – podzim 2013:

21. září – oblast Boleticka

Trasa České Budějovice – Horní Planá a zpět. Z Českých Budějovic odjíždí v 8.40, zpět přijede do Českých Budějovic v 18 hodin. Do vlaku lze přistoupit také v Křemži, Zlaté Koruně a Českém Krumlově. Součástí zájezdu je komentovaná procházka a projížďka autobusem v Seidelových stopách v Horní Plané, Boleticích, Polné, Hodňově a okolí.

5. října – oblast Stožecka

Trasa Písek – Nové Údolí a zpět. Vlak odjíždí z Písku v 7.59 a zpět do Písku se vrátí ve 20 hodin. Do vlaku je možné přistoupit také v Protivíně, Číčenicích, Vodňanech, Bavorově, Strunkovicích nad Blanicí a v Prachaticích. Součástí zájezdu je komentovaná procházka v Seidelových stopách v Prachaticích, Stožci, Českých Žlebech, Philippsreutu, Haidmühle a Novém Údolí.
Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.