!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu
Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu
"> ">
Kultura

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu

Vydáno 15. března 2019
Klasická hudba, opera, balet, souboj klavírů, francouzské šansony nebo soutěžní přehlídka pěveckých sborů, to vše bude lákat do Skutče milovníky hudby v období od 17. března do 12. května 2019, kdy se uskuteční již 16. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.
Hudební SkutečÚvodní koncert festivalu s názvem Souboj klavírů neděli 17. března na pódium kulturního klubu svede orchestr Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína a klavírní duo, manžele Renatu a Igora Ardaševovi. Společně s festivalem začíná i doprovodná výstava obrazů Milana Eberla.

V průběhu festivalu nebudou chybět ani hvězdní hosté. Své umění předvede například houslista Pavel Šporcl, multiinstrumentalista Jiří Stivín nebo herec Otakar Brousek mladší. Ten se postará o umělecký přednes v programu, který se odehraje v Městském muzeu Skuteč, a to za doprovodu Komorního souboru Variace.

Hudební SkutečV průběhu festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč zazní díla slavných autorů, jako je například W. A. Mozart, P. I. Čajkovskij či J. Strauss mladší. Dorazí i prestižní umělecké ansámbly, jako jsou Komorní filharmonie Pardubice, Moravské divadlo Olomouc, Severočeské divadlo Ústí nad Labem, Divadlo F. X. Šaldy Liberec či formace Gipsy Way Ensemble. Filmová filharmonie pak zahraje v pořadu Fantasy hudbu ze slavných filmů Harry Potter, Pán prstenů či Piráti z Karibiku.

Druhým hudebním projektem na zimním stadionu ve Skutči bude koncert oblíbených muzikálových melodií ze slavné Broadwaye, které přiblíží zpěvačka Yvetta Blanarovičová s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.
 

Výstava obrazů v Kulturním klubu Skuteč

Umění dívka hraje na housleHlavním dějištěm shora jmenovaného festivalu je Kulturní klub Skuteč. Návštěvníci koncertů, které se zde konají, mají každoročně příležitost vidět také doprovodnou výstavu umístěnou v hlavním vestibulu objektu. V rámci letošního ročníku zde budou vystaveny obrazy potomka slavného houslařského rodu Milana Eberla, v nichž se silně odráží autorův blízký vztah k hudbě. Mezi třemi desítkami obrazů figurují i portréty Václava Hudečka či Pavla Šporcla.

Milan Eberl se narodil v Praze a se svým bratrem Karlem, který je houslistou mnichovské filharmonie byl svým dědečkem od malička veden k hudbě a malování. Je absolventem SOŠV Hollarova v Praze, soukromě studoval malbu u ak. malíře Josefa Hluchého. Vedle portrétní tvorby se zaměřuje i na krajinomalbu a zátiší. Kromě malby se Milan Eberl věnuje také grafice, perokresbě, řezbářství a jiným výtvarným činnostem. Jeho práce můžeme nalézt v USA, Kanadě, Německu, Rusku, Švédsku a Austrálii.
Městské muzeum ve Skutči - poznejte historii řemesel

Městské muzeum ve Skutči - poznejte historii řemesel

Stálé expozice městského muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Další aktuality