Úvod > Aktuality > Festival Musica Holešov 2019 zve na jarní koncerty
Festival Musica Holešov 2019 zve na jarní koncerty
"> "> ">
Památky

Festival Musica Holešov 2019 zve na jarní koncerty

  • Vydáno22. března 2019
Velmi pestrý a kvalitní program nabídne letošní jarní koncertní řada festivalu Musica Holešov 2019, která se bude odehrávat od 24. března do 18. května v Holešovském zámku. Na programu je barokní hudba holešovského rodáka Františka Xavera Richtera, latinskoamerické rytmy a jazz i nejkrásnější moravské lidové písně.
Ej lásko, láskoPosluchači se mají na zámku Holešov co těšit. Festival Musica Holešov 2019 začne v neděli 24. března koncertem Ej lásko, lásko, jenž budeplný moravské lidové poezie ze sběrů Leoše Janáčka. Nejkrásnější moravské písně v rozličných barvách a provedení předvede Cimbálová muzika Danaj, Mužské vokální kvarteti Q Vox, Ženský sbor Marína ze Zvolena a Martin Jakubíček, který hraje na klavír.

rapsodie v modrémČtvrtek 11. dubna přinese Rapsódii v modrém. V září 2012 zazněla ve velkém sále holešovského zámku v interpretaci Pražské komorní filharmonie a klavíristy Karla Košárka premiéra skladby Aleše Březiny "Falling Leaves" pro klavír a komorní orchestr. Aleš Březina koncertantní skladbu upravil i do komorní podoby v obsazení klavír, basklarinet, melodické bicí a smyčcové kvarteto. Tak ji po šesti letech od premiéry opět uslyší i posluchači v Holešově. Gershwinovu Rapsódii v modrém, kterou koncert také nabídne v netradičním komorním obsazení. Hudební setkání dvou virtuózů na své nástroje, klavíristy Karla Košárka a hráče na marimbu a vibrafon Olega Sokolova nemohlo opomenout skladbu La Fiesta nejslavnějšího jazzového dua Chicka Corey a Gary Burtona jiskřící latinskoamerickým rytmem a jazzovým napětím.

Richter galaNa pátek 10. května se chystá Richter Gala. Holešovský rodák František Xaver Richter (1709 – 1789) byl jedním z vedoucích představitelů a jednou z nejvýraznějších osobností Mannheimské školy, jejíž stylotvorný přínos napomohl k pozdější instrumentální kompozici nejvýznamnějších reprezentantů klasicismu jako Mozarta či Haydna. Právě dílo tohoto velkého a světově uznávaného skladatele chce Czech Ensemble Baroque systematicky zmapovat, provozovat a zviditelnit ve světovém měřítku. V rámci tohoto dlouhodobého projektu se již podařilo uvést a ve světové premiéře natočit pro firmu Supraphon jeho Requiem Es dur, oratorium Deposizione dalla Croce, kantáty Te Deum et Exsultate Deo. Právě tato nahrávka byla nominována mezi tři nejlepší nahrávky roku 2018 Prague Music Award. Dalším dílem, které pro dnešní hudební svět Czech Ensemble Baroque objeví, bude žalm Super flumina Babylonis a Koncert pro cembalo a orchestr.

velcí malí filharmoniciSobota 18. května bude patřit Malým velkým filharmonikům. Filharmonie Bohuslava Martinů je partnerem projektu Malí velcí filharmonici, který nabízí žákům základních uměleckých škol využít své znalosti a dovednosti v praxi – zahrát si ve skutečném orchestru s profesionálními hudebníky. Letos kromě smíšeného orchestru a sólistů vystoupí i pěvecký sbor žáků ZUŠ a Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž. Orchestr s věkovým průměrem 20 let publiku představí skladby C. Orffa, J. Haydna, či V. Nováka. Jako sólisté se opět představí vítězové soutěží – žáci ZUŠ, kteří poutají pozornost odborného světa svými výkony už v útlém věku.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Další aktuality