Úvod > Kalendář akcí > Musica Holešov 2019: festival klasické hudby - jarní koncertní řada

Musica Holešov 2019: festival klasické hudby - jarní koncertní řada

Kdy 24. březen 2019 18:00 - 18. květen 2019 22:00 Festivaly
Obnovení tradice pořádání velkolepých operních, hudebních a divadelních produkcí na zámku v Holešove. Původní festival založil v 18. století hrabě František Antonín z Rottalu.
V první polovině 18. stol. patřil holešovský zámek k nejvýznamnějším hudebním centrům na Moravě. Na této rezidenci hraběcí rodiny Rottalů probíhal velmi bohatý kulturní život, byl místem provozování italských oper, divadelních koncertů a představení. O významu a kvalitě zdejší zámecké kapely svědčí mimo jiné i skutečnost, že kapelník Ignaz Holzbauer užíval titulu dvorního hraběcího skladatele, což byla v dobových poměrech věc zcela mimořádná. V tomtéž období se v Holešově narodil a vyrůstal jeden ze spoluzakladatelů tzv. Mannheimské hudební školy, která stála u zrodu klasického hudebního stylu F. X. Richter.

O takřka 300 let později na všechny tyto tradice navazuje občanské sdružení Musica Holešov s cílem přinášet do prostor krásně zrekonstruovaného zámku hudbu barokní, klasickou nebo i jazzovou. Koncerty se konají na zámku ve Velkém sále.
 

Jarní koncertní řada festivalu 2019

24. 3. 2019 18:00  Ej, lásko, lásko - nejkrásnější lidové moravské písně v rozličných barvách a provedení.

Cimbálová muzika Danaj
Mužské vokální kvarteti Q VOX
Ženský sbor Marína (Zvolen)
Martin Jakubíček - klavír


11. 4. 2019 10:30  Rapsódie v modrém - v září 2012 zazněla ve velkém sále holešovského zámku v interpretaci Pražské komorní filharmonie a klavíristy Karla Košárka premiéra skladby Aleše Březiny „Falling Leaves“ pro klavír a komorní orchestr. Aleš Březina koncertantní skladbu upravil i do komorní podoby v obsazení klavír, basklarinet, melodické bicí a smyčcové kvarteto. Tak ji po šesti letech od premiéry opět uslyší i posluchači v Holešově.

Epoque Quartet
Oleg Sokolov - marimba
Petr Valášek - basklarinet
Karel Košárek - klavír


10. 5. 2019 19:00  Richter Gala - holešovský rodák František Xaver Richter /1709 – 1789/ byl jedním z vedoucích představitelů a vedle J. V. Stamice jednou z nejvýraznějších osobností Mannheimské školy, jejíž stylotvorný přínos napomohl k pozdější instrumentální kompozici nejvýznamnějších reprezentantů klasicismu jako Mozarta či Haydna

Barbara Maria Willi, hammerklavier
Czech Ensemble Baroque
Roman Válek, dirigent

Program:
F. X. Richter - Miserere f moll
F. X. Richter - Koncert pro cembalo a orchestr e moll
F. X. Richter - Super flumina Babylonis (Žalm 137)


18. 5. 2019 19:00  Malí velcí filharmonici - společný koncert vybraných žáku ZUŠ Zlínského kraje a Filharmonie Bohuslava Martinu Zlín

Filharmonie Bohuslava Martinů je partnerem projektu Malí velcí filharmonici, který nabízí žákům základních uměleckých škol využít své znalosti a dovednosti v praxi – zahrát si ve skutečném orchestru s profesionálními hudebníky.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 3. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace V Podzámčí v Holešově

Restaurace V Podzámčí v Holešově

Holešov, Východní Morava
Penzion Hana v Holešově

Penzion Hana v Holešově

Holešov, Východní Morava
Restaurace U Černé Kaple Holešov

Restaurace U Černé Kaple Holešov

Holešov, Východní Morava
Hotel & Restaurant Tacl v Holešově

Hotel & Restaurant Tacl v Holešově

Holešov, Východní Morava