ÚvodAktualityFestival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky
Kultura

Festival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky

  • 14. září 2020
Festival barokních umění Český Krumlov každoročně poutá pozornost milovníků historické hudby z celé Evropy. Již XIII. ročník se koná od 18. do 20. září 2020 a nabídne mimořádný kulturní zážitek – novodobou světovou premiéru oslavné opery Giulio Cesare in Egitto.
Divadlo KrumlovFestival barokních umění Český Krumlov je jedinečnou příležitostí poznat zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Dramaturgie festivalu se zaměřuje výhradně na tzv. autentickou interpretaci staré hudby. Návštěvníci tak mohou v historických sálech města a zámku Český Krumlov naslouchat hudbě v té podobě, v níž v těchto prostorách zaznívala v době svého vzniku, tedy v 16. – 18. století.

Program XIII. ročníku nabídne pozoruhodné hudební události, například obnovenou premiéru opery Giulio Cesare in Egitto, kterou ze dvou třetin složil Georg Friedrich Händel, zbývající árie jsou dílem Händelových významných současníků – Nicoly Porpory a Antonia Caldary.
 

Premiéra barokní opery Giulio Cesare in Egitto

Opera složená z árií několika autorů, tzv. pasticcio, Giulio Cesare in Egitto byla provedena ve vídeňském divadle U Korutanské brány v roce 1731. Klíčovému prameni, rukopisné partituře z hudební sbírky vévody Antona Ulricha v Meiningenu, doposud nebyla v händelovské literatuře věnována bližší pozornost.

Händelův tematický katalog sice vídeňské uvedení opery Giulio Cesare in Egitto zmiňuje, avšak pouze v hypotetické rovině. Prokázané provedení tohoto pasticcia ve Vídni je nutno považovat za významný doklad recepce Händelovy operní tvorby ve střední Evropě. Autorem zhruba dvou třetin opery je G. F. Händel, zbývající árie jsou dílem Händelových významných současníků – Nicoly Porpory a Antonia Caldary. Pasticcio sestavil neapolský skladatel Francesco Rinaldi, který byl na přelomu 20. a 30. let 18. století kapelníkem vídeňského divadla U Korutanské brány. Po několika staletích nyní zazní poprvé na Festivalu barokních uměníČeském Krumlově. Hrát se bude v pátek 18. a v sobotu 19. září od 18:00, v neděli 20. září od 17:00 v barokním divadle.
 

Hudba pro zřídka slýchané nástroje a barokní ohňostroj

barokní cimbálSloupový sál Studijního centra na I. zámecké nádvoří nabídne v sobotu 19. 9. "Kabinet kuriozit". Bude s ejednat o hudbu 18. století pro zřídka slýchané nástroje – salterio (barokní cimbál či hackbrett) a violu d´amore. Hlavním rysem zvuku salteria je jeho konejšivý, uklidňující a půvabně ladný tón. Salterio neboli hackbrett či barokní cimbál je nástroj, který slavil největší rozkvět v Itálii v 18. století a nemohl chybět na žádné aristokratické slavnosti, zejména v Neapoli. Není mnoho hráčů, kteří by se rozhodli virtuózně věnovat tomuto nástrojovému unikátu.

Viola d'amoreViola d´amore je šestistrunná viola, která má na hlavici vyřezávanou hlavičku Amora se zavázanýma očima či mladé dívky, představující lásku. Otvory ve víku jsou většinou ve tvaru planoucího meče. Strun může mít i více než šest – pod hlavními strunami je natažen obvykle stejný počet rezonančních strun, na které se nehraje přímo, ale které se rozeznívají v rezonanci nástroje. Některé nástrohe mají až čtrnáct těchto strun. Díky mnoha strunám má viola d´amore obzvláště sladký a vřelý zvuk.

Od 21:00 se mohou příchozí těšit na barokní ohňostroj a barokní iluminace. Vše se odehraje v letní jízdárně Zámecké zahrady.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2025

19. 9.21. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2025

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Další aktuality

Strakonice ožijí opět středověkým vánočním trhem pod Rumpálem

Od pátku 6. prosince do neděle 8. prosince 2024 se na strakonickém hradě uskuteční tradiční Adventní řemeslné trhy pod Rumpálem. Jako každý rok se hradní nádvoří zaplní řemeslníky a hudebníky ze širokého okolí. Chybět nebudou ani čerti s Mikulášem.
2. prosinec 2024 18:20
Památky, Jihočeský kraj

V zámeckém parku v Blatné se během adventních víkendů koná vánoční trh

I letos na nádvoří zámku Blatná bude konat tradiční vánoční trh. Těšit se můžete na vánoční svařák a punč, horkou čokoládu, ručně vyráběné šperky a vánoční ozdoby, farmářské výrobky a v neposlední řadě na kouzelnou atmosféru na blatenském zámku a parku!
2. prosinec 2024 18:13
Zážitky, Jihočeský kraj

Jihočeské památky lákají k návštěvě i v zimě

Na jihu Čech lákají památky k návštěvě nejen na zajímavé adventní akce, ale především na zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane po celou zimu například na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově nebo na vimperském zámku.
1. prosinec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Orlík překlenul unikátní Schwarzenberský most – převeze vás přes něj vlak

Od roku 2022 vznikal nad Orlickou přehradou nový obloukový most pro železniční dopravu, který se podařilo otevřít 29. listopadu 2024. Nový most dostal své jméno po šlechtickém rodu Schwarzenberků, jelikož ten je s regionem výrazně spojený. Jeho železobetonový oblouk má rozpětí 156 metrů a je tak největší v Česku. Provoz na mostě přes vodní nádrž Orlík je povolen pro osobní i nákladní dopravu. Jezdit po něm budou moderní soupravy osobních vlaků a propojení mezi městy Tábor a Písek by mělo být výrazně rychlejší.
29. listopad 2024 11:00
Památky, Jihočeský kraj

Zažijte advent v Jindřichově Hradci: čekají na vás Krýzovy jesličky i andělé

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, adventní program se však chystá také v Domě gobelínů anebo na jindřichohradeckém zámku.
28. listopad 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Jihočeské muzeum zve na Vánoce našich prababiček

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve do své historické budovy v Dukelské ulici na vánoční výstavu s názvem Vánoční hody na jihu Čech, která vás seznámí s tradičními jídly a hodování nejen na Štědrý den, ale i během následujících svátečních dnů. Výstavu doprovází bohatý program, k vidění je do Nového roku.
27. listopad 2024 9:22
Kultura, Jihočeský kraj

Revoluce v lyžování na Lipně – Skiareál Lipno nabízí nejlevnější celosezónní skipas

Zima klepe na dveře a s ní i start nové lyžařské sezóny v Rodinném areálu Lipno. Ta letošní bude revoluční. Areál výrazně snížil ceny celosezónních skipasů, vylepšil zasněžovací systém a nově také přechází na dynamický model cen. Ten pro návštěvníky znamená jedno jediné – čím dříve nakoupí, tím více ušetří. Při plánování zimní dovolené je tedy nejlepší volbou hned po naplánování nakoupit skipasy v předstihu.
27. listopad 2024 7:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Tipy, jak poznat Holašovice: cesta k tradicím a kultuře starých časů

Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO.
23. listopad 2024 0:38
Zážitky, Jihočeský kraj