Úvod > Aktuality > Festival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky
Festival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky
"> "> ">
Kultura

Festival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky

  • Vydáno14. září 2020
Festival barokních umění Český Krumlov každoročně poutá pozornost milovníků historické hudby z celé Evropy. Již XIII. ročník se koná od 18. do 20. září 2020 a nabídne mimořádný kulturní zážitek – novodobou světovou premiéru oslavné opery Giulio Cesare in Egitto.
Divadlo KrumlovFestival barokních umění Český Krumlov je jedinečnou příležitostí poznat zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Dramaturgie festivalu se zaměřuje výhradně na tzv. autentickou interpretaci staré hudby. Návštěvníci tak mohou v historických sálech města a zámku Český Krumlov naslouchat hudbě v té podobě, v níž v těchto prostorách zaznívala v době svého vzniku, tedy v 16. – 18. století.

Program XIII. ročníku nabídne pozoruhodné hudební události, například obnovenou premiéru opery Giulio Cesare in Egitto, kterou ze dvou třetin složil Georg Friedrich Händel, zbývající árie jsou dílem Händelových významných současníků – Nicoly Porpory a Antonia Caldary.
 

Premiéra barokní opery Giulio Cesare in Egitto

Opera složená z árií několika autorů, tzv. pasticcio, Giulio Cesare in Egitto byla provedena ve vídeňském divadle U Korutanské brány v roce 1731. Klíčovému prameni, rukopisné partituře z hudební sbírky vévody Antona Ulricha v Meiningenu, doposud nebyla v händelovské literatuře věnována bližší pozornost.

Händelův tematický katalog sice vídeňské uvedení opery Giulio Cesare in Egitto zmiňuje, avšak pouze v hypotetické rovině. Prokázané provedení tohoto pasticcia ve Vídni je nutno považovat za významný doklad recepce Händelovy operní tvorby ve střední Evropě. Autorem zhruba dvou třetin opery je G. F. Händel, zbývající árie jsou dílem Händelových významných současníků – Nicoly Porpory a Antonia Caldary. Pasticcio sestavil neapolský skladatel Francesco Rinaldi, který byl na přelomu 20. a 30. let 18. století kapelníkem vídeňského divadla U Korutanské brány. Po několika staletích nyní zazní poprvé na Festivalu barokních uměníČeském Krumlově. Hrát se bude v pátek 18. a v sobotu 19. září od 18:00, v neděli 20. září od 17:00 v barokním divadle.
 

Hudba pro zřídka slýchané nástroje a barokní ohňostroj

barokní cimbálSloupový sál Studijního centra na I. zámecké nádvoří nabídne v sobotu 19. 9. "Kabinet kuriozit". Bude s ejednat o hudbu 18. století pro zřídka slýchané nástroje – salterio (barokní cimbál či hackbrett) a violu d´amore. Hlavním rysem zvuku salteria je jeho konejšivý, uklidňující a půvabně ladný tón. Salterio neboli hackbrett či barokní cimbál je nástroj, který slavil největší rozkvět v Itálii v 18. století a nemohl chybět na žádné aristokratické slavnosti, zejména v Neapoli. Není mnoho hráčů, kteří by se rozhodli virtuózně věnovat tomuto nástrojovému unikátu.

Viola d'amoreViola d´amore je šestistrunná viola, která má na hlavici vyřezávanou hlavičku Amora se zavázanýma očima či mladé dívky, představující lásku. Otvory ve víku jsou většinou ve tvaru planoucího meče. Strun může mít i více než šest – pod hlavními strunami je natažen obvykle stejný počet rezonančních strun, na které se nehraje přímo, ale které se rozeznívají v rezonanci nástroje. Některé nástrohe mají až čtrnáct těchto strun. Díky mnoha strunám má viola d´amore obzvláště sladký a vřelý zvuk.

Od 21:00 se mohou příchozí těšit na barokní ohňostroj a barokní iluminace. Vše se odehraje v letní jízdárně Zámecké zahrady.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.