Úvod > Aktuality > Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče
Zážitky

Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

  • Vydáno23. března 2023
To, co ze začátku vypadalo jako zábava pro podivíny, se během několika let proměnilo ve skutečný fenomén. Čím dál víc lidí se nechává zavřít do tematicky laděných místností a pomocí šifer, hlavolamů a hádanek pak hledá cesty ven. Bohatou nabídku únikových her nabízí i portál Kudy z nudy.
Témata jsou rozmanitá, zážitky nezapomenutelné – alespoň to tvrdí téměř každý, kdo už někdy únikovou hru vyzkoušel. Hrát je mohou všichni, od dětí po seniory, cena se obvykle pohybuje kolem tisícovky za hodinu.

Pokud se vám podaří najít vhodné zaměření právě pro váš tým, úspěch je téměř zaručený! Vybrat si můžete z řady atraktivních témat, jako jsou historické události, hororové příběhy, venkovní dobrodružství anebo čistě indoorové hry. Pokud si zvolíte posledně jmenovanou možnost, proměníte se na hodinu v detektiva nebo dobrodruha zamčeného v místnosti plné tajných kódů a šifer. Venkovní hry vás nasměrují na cestu, kde budete hledat indicie a luštit tajenku. Zahrajte si hlavní roli v napínavé detektivce, thrilleru, hororu nebo dobrodružném filmu!
 

Hry na motivy válečných událostí

Řada únikových her sází na zvláštní prostředí atomových bunkrů, vězeňských cel a podzemních místností. Například v reálném historickém protileteckém krytu zažijte únikovou hru na téma bombardování Prahy v únoru 1945. Nic pro slabé povahy, většinou jde o hry pro zkušené a otrlé! Dokážete ho obnovit dříve, než na místo dorazí gestapo? To prověří úniková hra Escape Krumlov inspirována skutečnou událostí z roku 1942. Do časů II. světové války se přenesete i ve hře Boj o čs. pohraničí. Ta se odehrává na atraktivním místě plném malých i velkých bunkrů – areál dělostřelecké tvrze Stachelberg mezi Trutnovem a Žacléřem. Tvůrci nové post-apokalyptické únikové hry Labyrintu s názvem Kryt 51 se inspirovali kultovními filmy Mad Max a počítačovou hrou Fallout. Děj se odehrává dvě stě let po atomové válce, která zničila planetu. Jste potomci lidí, kterým se podařilo ukrýt ve speciálních krytech. Zázemí, které kryt poskytoval se však začne hroutit a z útočiště se rázem stává past...
 

Zmizení pana profesora, domy duchů a nočí můry v Thrill Parku

únikovkaŘada únikových her má zvláštní ladění. Například při hře Profesorova pracovna budete zavření v kanceláři věhlasného chemika. Řady scénářů nabízí The Chamber Escape Games, kde můžete odhalit tajemství staré pracovny či domu duchů. Je libo větší dávku adrenalinu? Pak vyzkoušejte Thrill Park! V tomto hororovém zábavním parku v centru Prahy můžete vyzkoušet mysteriózní únikovou hru v dechberoucí virtuální realitě a postavit se svým nočním můrám! Tohle si zapamatujete na hodně dlouhou dobu! Méně hororová, i když přesto tochu děsivá bude hra Neunikneš mi v Náchodě – podaří se vám rozluštit kletbu jednoho zvlášního domu? A máme tu i oblíbené téma "psychiatrie" – přijďte si s týmem zkusit uniknout do 60 minut z vyšetřovny na psychiatrické klinice. Tématická místnost má lékařské vybavení a rekvizity a jelikož se jedná o psychiatrii, tato hra není pro žádné bábovky! V nabídce je i hra na vyřetřování případu pohřešované ženy. To probíhá v ordinaci u terapeuta, kam žena pravidelně docházela...
 

Alchymisté, Golem, Indiáni i říční panna

Velký úspěch mezi dětmi a teenagery obvykle mívají hry s historickým laděním. Místem, kde zapomenete na všední starosti jsou Puzzle Room, kde vás čeká například pátrání po tajemství pražského Golema. Při únikové hře MindMaze zjistíte, že kámen mudrců existuje, dodnes je ukrytý někde v tajemné komnatě a už dlouhá staletí čeká na své objevení, ve hře Kryštof Kolumbus zase budete pro španělského krále hledat svědectví o uskutečněné plavbě. Pokud byste si rádi zahráli hru někde venku, tak můžete vyzkoušet Indiánský artefakt, při kterém budete plnit řady úkolů při procházce lesem. Milovníci vodního živlu jsou zváni na pohádkovou hru Záchrana Malé říční panny, která se odehrává na Berounce v Dobřichovicích.
 

Zažijte PC adventury v realitě

úniková hraMáte rádi počítačové adventury a toužíte po tom, zažít něco podobného v realitě? Pak pro vás máme tipy na dobrodružství v podobném duchu, na které jen tak nezapomenete. Pojďte si zahrát hlavní roli v napínavé detektivce, thrilleru, hororu nebo dobrodružném filmu. Zažijte vzrušení z řešení a překonávání nástrah, které na vás čekají v tajemných místnostech The Chamber escape Game – v nabídce je například vysoce atmosférická hra Zodiac Patres, Poltergeist (nebezpečný vědecký experiment, který se vymkl kontrole), hra na motivy hororu Exorcista a řada dalších. Úžasné hlavolamy, neobyčejné hádanky a šifry se nabízejí v Sherlockově kanceláři a velmi zajímavá je i historická úniková hra da Vinciho dílna, která vás zavede do roku 1499. Honba za svatým grálem v Moravské Třebové vás zavede do temního středověku, kdy prti sobě stáli Templářští rytíři a král Filip IV. Dokážete svatý grál najít dříve, než přijdou vojáci?
Runndal – únikové hry v Praze

Runndal – únikové hry v Praze

Zvládnete se dostat ven v časovém limitu 60 minut? Interaktivní únikové hry pro všechny.

Záchrana Malé říční panny

Záchrana Malé říční panny

První úniková – šifrovací hra na vodě v ČR. Vyplujte na záchrannou výpravu a přelstěte zlého vodníka Puka.

MindMaze – únikové hry v Praze

MindMaze – únikové hry v Praze

Úniková hra od MindMaze Praha nabízí interaktivní zábavu, kde je mnohé v sázce a čas neúprosně běží! Váš tým (2 – 6 osob) je zavřen v místnosti a má jen 60 minut na únik. Jste připraveni začít své dobrodružství?

Úniková hra Hradec Králové

Úniková hra Hradec Králové

Únikové hry Psychiatrie a Pohřešovaná. Přijďte si s týmem zkusit uniknout do 60 minut z vyšetřovny na psychiatrické klinice, nebo v roli detektivů vyřešte případ Pohřešované dívky.

Úniková hra Neunikneš mi v Náchodě – Kletba rodného domu

Úniková hra Neunikneš mi v Náchodě – Kletba rodného domu

Máte dost obyčejných únikovek, stavte se u nás a zažijete hodinu plnou kouzel.

The Chamber Escape Games Prague – únikové hry v centru Prahy

The Chamber Escape Games Prague – únikové hry v centru Prahy

Filmové kulisy, audiovizuální efekty, propracovaný narativ a herecké výkony. Hry, kde únikovka přestává být hrou a stává se filmovým zážitkem.

Úniková hra Profesorova pracovna

Úniková hra Profesorova pracovna

Úniková hra je interaktivní, logická a dobrodružná týmová hra, která se odehrává v reálném čase a v reálném prostoru. Cílem hry je uniknout z místnosti.

Venkovní úniková hra Boj o čs. pohraničí

Venkovní úniková hra Boj o čs. pohraničí

Zábava, napětí, spolupráce, šifry úkoly, rébusy. Na atraktivním místě plném malých i velkých bunkrů – areál dělostřelecké tvrze Stachelberg mezi Trutnovem a Žacléřem. Pro skupiny 2-6 osob, rodiny s dětmi od 10 let.

Escape Krumlov – interaktivní úniková hra

Escape Krumlov – interaktivní úniková hra

V budově původního mlýna se ocitnete v bytě Jana Medka. Spojení s Londýnem bylo přerušeno. Dokážete ho obnovit dříve, než na místo dorazí gestapo?

da Vinciho dílna – úniková hra

da Vinciho dílna – úniková hra

Úniková hra je volnočasová aktivita pro 2-5 hráčů. Vaším cílem je do 60 minut uniknout ze zamčené místnosti. Hra prověří všímavost, logické uvažování i spolupráci mezi členy týmu. Hra Vás zavede do historicky stylizované Leonardovy dílny, plné jeho vynálezů a umění. Dokážete splnit mistrův úkol?

Thrill Park – adrenalin v hororovém zábavním parku

Thrill Park – adrenalin v hororovém zábavním parku

Chceš zažít pořádný adrenalin? Thrill Park v centru Prahy nabízí hororové zážitky, na které jen tak nezapomeneš!

Venkovní úniková hra Čas zvratu

Venkovní úniková hra Čas zvratu

Svět se ocitá na hraně a záleží jen na nás, zda ho nachýlíme zpět! Unikneme globálním změnám? Přijď se svým týmem také pomoci a zachovat planetu takovou jakou ji známe i pro příští generace. Máš to ve svých rukách!

Kryt 51 aneb útočiště se mění v past – úniková hra

Kryt 51 aneb útočiště se mění v past – úniková hra

Vyzkoušejte si, jaké to je, dostat se ven ze zničeného protiatomového krytu. Jedinečná post-apokalyptická úniková hra v Labyrint klubu Spirála Kladno.

Sherlockova kancelář – úniková hra

Sherlockova kancelář – úniková hra

Sherlockova kancelář je autentická úniková hra v Praze jen čtyři tramvajové zastávky od Václavského náměstí. Přijďte strávit hodinu plnou úžasných hlavolamů, neobyčejných hádanek a šifer. Nechte se unést kouzlem viktoriánské Anglie a objevte své deduktivní schopnosti během řešení záhadných vražd.

Úniková Hra – Escape Game

Úniková Hra – Escape Game

Dejte dohromady tým, přijměte výzvu a zkuste Únikovou hru. Vaším úkolem bude dostat se z tajemného pokoje dřív, než vyprší čas. Zvládnete pokořit sérii logických chytáků, hádanek a tajemství? Přijďte k nám Escape Game – Únikovou hru zkusit!

BrainMasters – úniková hra v Hradci Králové

BrainMasters – úniková hra v Hradci Králové

Úniková hra, kde zábavě neunikneš! Máte 60 minut na to, dostat se ven.

Bombardování Prahy – úniková hra

Bombardování Prahy – úniková hra

Vstupte do historie a zažijte bombardování Prahy 14. února 1945 v reálném historickém protileteckém krytu. Setkejte se s dobovým hrdinou, který Vás přenese v čase do konce 2. světové války do míst, která skutečně z neznámých důvodů bombardovalo 62 amerických letadel B-17.

Indiánský artefakt – úniková hra v přírodě pro celou rodinu

Indiánský artefakt – úniková hra v přírodě pro celou rodinu

Máte dost sezení u počítače? Načerpejte novou energii na únikové hře v přírodě. Nasedněte do auta, vezměte s sebou děti, partnerku, psa nebo babičku a zajeďte si poblíž Prahy na hru pro celou rodinu v přírodě.

Úniková hra v Moravské Třebové – Honba za svatým grálem

Úniková hra v Moravské Třebové – Honba za svatým grálem

Unikátní úniková hra Honba za svatým grálem v Moravské Třebové. Zažijte nevšední zážitek v podobě hledání svatého grálu. Dokážete svatý grál najít dříve, než přijdou vojáci? Musíte si pospíšit, jejich řev se blíží!

Další aktuality

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Safari běh 2024, Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy, Sovinecké sokolnické slavnosti 2024, Pohádky v pevnosti Terezín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (13.4. – 14.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Tulipánové jaro v Moravské Třebové, Pardubický vinařský půlmaraton 2024, Příběh zámku a zámek příběhů v Ratibořicích, Safari běh 2024, Odemykání Jizery 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
Zážitky

Kalendář 2024: Objevte svou ameriku aneb akce, kde si prohlédnete nejkrásnější automobilové veterány

Co měli kromě celosvětové popularity společného Elvis Presley, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Salvador Dalí? Všichni milovali ikonická americká auta. Na naleštěné legendy se můžete přijít podívat do muzea anebo na některou z akcí. Portál Kudy z nudy vám poradí, kdy a kam vyrazit na parádní výlet.
Zážitky

Lesoparky, zážitkové areály a dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Zážitky